Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

"Wyspiarka" wykopała już pół kilometra. Tunel w Świnoujściu coraz bliżej

26
Podziel się:

507 metrów - tyle ma obecnie tunel, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Cała podziemna przeprawa będzie miała niemal 1,5 kilometra długości. Prace mają się zakończyć pod koniec tego roku.

"Wyspiarka" wykopała już pół kilometra. Tunel w Świnoujściu coraz bliżej
Wydrążono już ponad 500 m tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. (Facebook.com, Tunel w Świnoujściu)

"Wyspiarka" drąży już pod Świną - poinformowano w piątek na oficjalnym profilu facebookowym "Tunel w Świnoujściu" poświęconym inwestycji. Drążenie od wyspy Uznam do wyspy Wolin maszyna TBM powinna zakończyć we wrześniu.

Imieniem "Wyspiarka" nazwano się maszynę TBM, która rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021 roku. Po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na wyspie Wolin.

Gigantyczna maszyna o wadze ponad 3 tys. ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy, powstała w Chinach. W październiku ub.r. rozłożona na części przypłynęła do Świnoujścia; została rozładowana i przewieziona na plac budowy obok komory startowej na wyspie Uznam.

Zobacz także: Samorządy nie kryją obaw po Polskim Ładzie. Orłowski: To oznacza wepchnięcie ich w dług

"Wyspiarka" wydrążyła dotychczas ponad 500 m tunelu. Przed wejściem pod cieśninę Świny Wyspiarka przeszła planowy dziewięciodniowy przegląd.

"Cieśnina ma głębokość ok. 13-15 metrów, a maszyna będzie wiercić 11 metrów pod jej dnem. Całkowite maksymalne zagłębienie Wyspiarki sięgnie 37,5 metra pod poziomem morza" - poinformowano w piątek.

Według świnoujskiego magistratu, będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce: 1484 metry tunelu drążonego maszyną TBM, natomiast z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście. Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
ayna
3 lata temu
takie inwestycje w Polsce napawają optymizmem. gratulacje dla tych co podjęli tę decyzję i ją realizują.
MMM
3 lata temu
Most kilkukrotnie taniej? Niekoniecznie. Musiałby być bardzo wysoki (bo statki), a przez to podjazdy bardzo długie, czyli również bardzo drogie. W dodatku tam jest bardzo mało miejsce bo bliziutko do granicy państwa, więc ciężko by było.
Wędkak
3 lata temu
Inwestycja ciekawa, ale ekonomicznie nieuzasadniona. Kilkukrotnie taniej wyszedłby most.
fankuś
3 lata temu
Lepiej by zrobili oczyszczalnię i odsalarnię wody z Bałtyku , zaczęli prowokować chmury do opadów deszczu i znaleźli w ogóle jakąś dobrą technologię, albo kupili od bogatych krajów arabskich najtańszą z technologii do zamiany wody słonej w pitną. Są to drogie sprawy, ale woda i czyste powietrze oraz ziemia pozbawiona trucizn , zdrowa dla ludzi, roślin , zwierząt to są najważniejsze sprawy. No i jeszcze należałoby podpatrzeć i zastosować w praktyce, technologie utylizacji, usuwania i wykorzystywania odpadów i wszelakich śmieci oraz może pokusić się na postawienie elektrowni atomowych w zakresie mini, ale za to kilku. No i mogliby usunąć z polskiej wsi technologie męczenia zwierząt hodowlanych w klatkach, ryb w zatłoczonych basenach . istot męczonych w piekielnych warunkach, w smrodzie i ścisku. No i żeby nie przerabiali mięsa na koszer i halal przez odpowiednie procedury zabijania przez tortury. Za grube pieniądze, które nie śmierdzą... gnojem i nie ryczą z bólu. To mi się marzy.
Patriota
3 lata temu
Cieszę sie niezmiernie a jestem Ciekaw ile kasy dołożył rząd do tej Inwestycji?
...
Następna strona