Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Zakaz handlu do zaostrzenia. Dziś jest dziurawy jak rzeszoto

8
Podziel się:

"Solidarność", która doprowadziła w 2018 roku do zakazu niedzielnego handlu, chce zaostrzenia przepisów. Dziś zakaz jest dziecinnie łatwy do obejścia i robi to coraz więcej sieci handlowych. – Albo wszyscy, albo nikt – mówi money.pl Janusz Śniadek z PiS.

Zakaz handlu do zaostrzenia. Dziś jest dziurawy jak rzeszoto
"Solidarność" chce zaostrzenia przepisów zakazujących handlu w niedziele (money.pl, Rafał Parczewski)

W Sejmie pojawi się nowelizacja zakazu handlu tak, by ukrócić proceder otwierania sklepów na placówkę pocztową.

- Tu powinna być zasada: wszyscy albo nikt - mówił Janusz Śniadek z PiS w programie "Money. To się liczy", dodając, że każda furtka, która by się pojawiła, mogłaby być nadużywana.

Śniadek mówił, że w PiS jest zielone światło dla takiego uszczelnienia zakazu handlu.

Zobacz także: Zakaz handlu do doprecyzowania. Śniadek: "Tu powinna być zasada: wszyscy albo nikt"

- W tej chwili coraz więcej sklepów zaczyna się otwierać pod fałszywym pretekstem prowadzenia działalności pocztowej – mówił Śniadek. Dodawał, że wynika to z nieszczelności przepisów, bo obok zakazu handlu powstała lista wyłączeń, na której znalazły się placówki pocztowe. Korzystają z niej sklepy, które rejestrują u siebie właśnie taką działalność.

Zakaz handlu w niedziele powoli staje się martwym przepisem. Już kilkanaście sieci handlowo-spożywczych w Polsce daje klientom możliwość przeczesywania sklepowych alejek w dzień wolny od pracy. Korzystają przede wszystkim z wyjątku w przepisach i zamieniają punkty w placówki pocztowe.

Są to m.in. sklepy sieci Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC, Prim. Do tego grona dołącza sieć POLOmarket, która uruchamia w części sklepów usługę "Paczka w Ruchu".

Śniadek zaznaczył, że w tej chwili jest już zielone światło do uszczelnienia przepisów.

- Do Sejmu wpłynie nowelizacja, to bardziej kwestia dni niż tygodni, w której będzie wprowadzona definicja przeważającej działalności - powiedział Śniadek. Będzie też doprecyzowanie dla małych sklepów, jeśli za ladą stanie właściciel.

Ustawa zakazująca handlu weszła w życie 1 marca 2018 r. Zakładała stopniowe wygaszanie handlu w niedziele. W tym roku mamy już tylko siedem niedziel jest handlowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
masakra
3 lata temu
Rozgonić tych śniadków i solidarność. Jest w wolność i demo kreacja,to ludzie mają decydować. Czasy zarządzania centralnego się skończyły podobno. Związki niech załatwią odpowiednie wynagrodzenie za pracę w niedziele i zobaczymy. Ale lepiej utrudniać życie Polaków, łatwiej i przyjemniej.
Krystyna
3 lata temu
Dajcie już spokój z tym "handlem w niedzielę". Należy przywrócić możliwość DOBROWOLNEGO niedzielnego handlu ze znacznie wyższą stawką wynagrodzenia. Kto chce zarobić ten niech pracuje. Kto chce niedzielę spędzić z rodziną niech to zrobi. Trzeba dać ludziom wybór...
Polak
3 lata temu
solidarność skończyła działalność kiedy odeszło 99% członków bo solidarność spełniła swoją rolę w walce z komuną a pozostałość przejęli ubecy i wierni żołnierze lwp gotowi strzelać do Polaków w stanie wojenny np duda który nie rzucił karabinu tylko bronił komunę
Moder
3 lata temu
Czy będzie to dotyczyć również handlu w przy kościelnych sklepikach z pamiątkami ?
Pisowiec
3 lata temu
Wyłączyć prąd i gaz oraz wodę zgasić słońce !