Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Zamrożenie cen gazu dla firm. Rząd stawia sprawę jasno

75
Podziel się:

Przestrzeni do tego, by tego typu rozwiązanie wprowadzić, nie ma - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń, pytany o możliwość zamrożenia cen gazu w przyszłym roku także dla firm. Ocenił, że byłoby to rozwiązanie "zbyt daleko idące".

Zamrożenie cen gazu dla firm. Rząd stawia sprawę jasno
Wiceminister finansów Artur Soboń (GETTY, NurPhoto)

W Programie Trzecim Polskiego Radia Artur Soboń odniósł się do apelu Rzecznika MŚP Adama Abramowicza, by przepisy dotyczące cen gazu objęły także sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Zamrożenie cen gazu dla firm. Soboń: rozwiązanie jest "zbyt daleko idące"

W zakresie cen gazu takie rozwiązanie dla przedsiębiorców jest zbyt daleko idące (...). Dziś przestrzeni do tego, by tego typu rozwiązanie wprowadzić, nie ma - powiedział wprost wiceminister Soboń.

Wskazał, że wpływ cen gazu na prowadzenie biznesu jest dużo bardziej zróżnicowany wśród przedsiębiorców. Jak stwierdził, w przypadku cen energii jest to bardziej porównywalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Soboń przypomniał też, że przedsiębiorcy zostali objęci wsparciem w postaci mechanizmu maksymalnej ceny energii na poziomie 785 zł za MWh.

- Przedstawiliśmy rozwiązanie w zakresie górnego limitu cen gazu przede wszystkim dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. I to jest rozwiązanie, które dzisiaj kosztuje ok. 30 mld zł i jest to działanie racjonalne - powiedział wiceszef MF. Dodał, że działa wiele rozwiązań osłonowych, które się na siebie nakładają, jak tarcze antyinflacyjne i tarcza solidarnościowa.

Zamrożenie cen gazu. Projekt jest w Sejmie

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt wprowadza maksymalną cenę za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh i zamraża wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Rządowy projekt ustawy zakłada, że w przyszłym roku ceny maksymalne na gaz i stawki opłat dystrybucyjnych będą na poziomie nie wyższym niż te stosowane w tym roku.

Ma to dotyczyć wszystkich odbiorców, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Gospodarstwa domowe o najniższych dochodach ogrzewające dom gazem mają otrzymywać refundację podatku od towarów i usług. Do końca roku w ramach tarczy antyinflacyjnej obowiązuje zerowy VAT na gaz. Od 1 stycznia 2023 r. VAT na paliwa gazowe zostanie przywrócony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(75)
jolka
rok temu
Dopłatę 3000zł na węgiel dostali wszyscy , milionerzy też. Jak ogrzewasz mieszkanie lub dom gazem to nie otrzymasz żadnego wsparcia tylko od stycznia podwyżkę o wartość Wat. Watu nie zapłacą tylko bardzo biedni. Podobno wg Konstytucji jesteśmy równi , dlaczego część osób dostanie podwyżki a część nie?
hahaha
rok temu
podwyżki cen energii są sterowane i jest to element wielkiego resetu eżyserowanego przez World Economic Forum i jego założyciela Klausa Schwaba. Brzmi jak teroia spiskowa ale nią nie jest, nagranie z tego forum są dostępne w internecie na ich kanale. To inny świat, świat w którym ZOMOrawiecki i Trzaskowski siedzą obok siebie i zbierają pochwały za resetowanie Polin
Pi⁵8
rok temu
Gaz z gen gazu wydobywany jest w Polsce a zdrożał 170 procent tak rząd pomaga Polskom wstyd oczy mydlą
jkk
rok temu
to tak jest - musisz potrzebującym dać mieszkanie do niego załatwić wyposażenie dać na prąd gaz bony na żywność a cała reszta ok 50% na to zapie dala trzeba pomagać ale nie wszystkim - tym którzy tego potrzebują
eb1
rok temu
do 2000 kWh wszyscy płacą tak samo , tylko to co ponad jest drożej ...
...
Następna strona