Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

ZUS śle 2,5 mln listów do przedsiębiorców. To nie wezwanie do zapłaty, a "materiał poglądowy"

97
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o wpłatach na swój indywidualny rachunek składkowy w 2018 r. Operacja wysyłki 2,5 mln papierowych listów już się rozpoczęła.

- Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty - mówi prezes ZUS.
- Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty - mówi prezes ZUS. (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

- Chcemy by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych - tłumaczy prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Najgorsze bowiem, co może być w prowadzeniu własnego biznesu, to brak wiedzy o stanie swoich finansów - ocenia.

Uścińska uspokaja, że list z ZUS-u "nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty". - Proszę by nikt go tak nie traktował - apeluje. - To jest dla każdego przedsiębiorcy materiał poglądowy, który może służyć do samodzielnego podejmowania działań w kwestii rozliczeń z ZUS - wyjaśnia.

Zobacz także: Wideo: Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Prezes ZUS chwali się sukcesem

Jak podkreśla rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, to pierwsza w historii masowa wysyłka informacji o stanie rozliczeń z ZUS. Jest to efekt wprowadzonego w 2018 r. systemu e-składki, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika składek.

"Z korespondencji z ZUS każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, jakie należności zostały z nich pokryte" - pisze.

"Na koniec dowie się rzeczy najważniejszej, czy jego konto jest rozliczone na tzw. zero, czy też występuje nadpłata lub niedopłata" - zwraca uwagę rzecznik ZUS w komunikacie.

Andrusiewicz radzi każdemu płatnikowi, który otrzyma korespondencję z ZUS-u, by dokładnie ją przeczytał. "W liście może się pojawić choćby informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni zestawienie wpłat przesłane przez ZUS zestawić ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni maja po swojej stronie" - pisze.

Rzecznik ZUS tłumaczy, że przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności. Jeśli niedopłata jest wyższa, to konieczne będzie doliczenie odsetek, do czego może przydać się kalkulator na stronie zus.pl.

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie jest w stanie jedną wpłatą spłacić zaległości, ZUS zachęca do zawarcia układu ratalnego, co wstrzyma naliczanie odsetek za zwłokę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ubezpieczenia społeczne
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(97)
tomas
5 lata temu
Haracz zawija kasę od obywateli żeby na wieżowce deweloperzy mieli.
Dt7
5 lata temu
Proponuje dokładnie tą samą drogą kontaktować sie z zus i us
Kyn4
5 lata temu
To do czego służy ZUS PUE ? Przecież aktualne saldo jest na nim widoczne😀
BS
5 lata temu
Złodziejska organizacja.
ja
5 lata temu
W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jset Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona