Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bernanke miał rację

0
Podziel się:

Bernanke miał rację obawiając się spowolnienia gospodarki. Dane o realnym wzroście gospodarczym w drugim kwartale (+2,5 proc.) były znacznie słabsze od oczekiwań analityków (mediana 3,0 proc.) i potwierdziły tezę o możliwym wyhamowaniu koniunktury w 2006 roku.

Od kwietnia do czerwca spadało tempo wzrostu zarówno konsumpcja gospodarstw domowych (2,5 proc. wobec 4,8 proc. w pierwszym kwartale), jaki inwestycji prywatnych (spadek o 6,3 proc.) i przedsiębiorstw (wzrost tylko o 2,7 proc.). Słabszy wzrost PKB powinien w średnim terminie przełożyć się na zmniejszenie presji inflacyjnej i pozwolić obniżyć inflację CPI. Mimo rekordowego wskaźnika inflacji bazowej PCE (2,9 proc. wobec prognozowanego poziomu 2,9 proc.) notowania eurodolara, które od rana poruszały się w prognozowanej konsolidacji 1,2660 – 1,2710, po publikacji gwałtownie ruszyły w górę z łatwością przebijając opór na poziomie 1,2720. W raporcie porannym pisaliśmy, że „oczy rynku” skupiać się będą na poziomie delatora PKB (3,3 proc. trzeci kwartał z rzędu), który okazał się niższy od oczekiwań analityków (mediana 3,5 proc.) i obniżył szansę na sierpniową podwyżkę stóp procentowych w USA prawie do zera. Obecnie notowania EURUSD konsolidują się poniżej ważnego oporu 1,2760, którego przebicie otwiera drogę do
1,2850.

*Rynek krajowy *
Wczorajsze potężne wzrosty na warszawskim parkiecie sprowokowały wielu inwestorów zagranicznych do realizacji zysków z obecnego tygodnia i sprzedaży lokalnych walut. Prognozowany wzrost notowań EURPLN w okolice 3,93 i USDPLN do poziomu 3,10 miał miejsce, gdyż ważne techniczne wsparcia (odpowiednio 3,90 i 3,06) wraz z dużym wyprzedaniem rynku powstrzymały wczoraj aprecjację polskiej waluty. Jednak spadek rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich poniżej psychologicznego poziomu 5,00 proc. (4,99 proc.) i kolejna wzrostowa sesja w USA (sprowokowana dyskontowaniem braku podwyżki kosztu pieniądza) pozwalają oczekiwać, że złotówka w następnym tygodniu powinna dalej zyskiwać na wartości.

komentarz
dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)