Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brak zdecydowanych ruchów na rynku złotego

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja na rynku złotego miała spokojny przebieg. Wartość naszej waluty w stosunku do dolara kształtowała się w przedziale 3,7810/8065, a do euro 4,5700/6050. Inwestorzy nie podejmowali bardziej zdecydowanych ruchów w oczekiwaniu na kluczowe dla złotego czwartkowe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki.

RYNEK KRAJOWY
Wtorkowa sesja na rynku złotego miała spokojny przebieg. Wartość naszej waluty w stosunku do dolara kształtowała się w przedziale 3,7810/8065, a do euro 4,5700/6050. Inwestorzy nie podejmowali bardziej zdecydowanych ruchów w oczekiwaniu na kluczowe dla złotego czwartkowe głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki. Uczestnicy rynku byli zarówno chętni do kupna jak i sprzedaży polskiej waluty, co przełożyło się na brak zasadniczych zmian w notowaniach. Kurs USD/PLN podążał w pewnym stopniu za rozwojem wypadków na rynku eurodolara. Rynek uwzględnił już w wycenie złotego uzyskanie przez prof. Marka Belkę wotum zaufania, jednak Socjaldemokracja, partia będąca obecnie języczkiem u wagi, przeciąga ogłoszenie decyzji o poparciu dla rządu i stawia nowe warunki porozumienia z koalicją rządzącą. W wywiadzie dla agencji Reuters szefowa klubu parlamentarnego SdPl Jolanta Banach powiedziała, że partia gotowa jest poprzeć gabinet prof. Marka Belki w czwartkowym głosowaniu, jeśli zaakceptuje warunki stawiane przez
SdPl, czyli m.in. ponowne głosowanie nad wotum zaufania jesienią i zmiany reguł obsadzania stanowisk publicznych. Lider SdPl Marek Borowski powiedział, że plan wicepremiera Jerzego Hausnera jest kluczowy dla poprawy kondycji polskich finansów publicznych i musi być kontynuowany. Zaznaczył jednak, że konieczna będzie weryfikacja niektórych cięć socjalnych. Szanse na porozumienie z SLD ocenił na ponad 50 proc.
Po południu opublikowano dane o inflacji bazowej. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w maju 2 proc. Miesiąc wcześniej wyniosła 1,2 proc. Powinno to utwierdzić Radę Polityki Pieniężnej w przekonaniu o konieczności podniesienia stóp procentowych.
O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 3,7890 złotego, a jedno euro na 4,5820 złotego (odchyl.– 1,34 proc.).
Krótkoterminowa prognoza
Do czasu czwartkowego głosowania nad wotum zaufania notowania złotego nie powinny ulec większej zmianie. Nie wykluczamy jednak, że część inwestorów, niepewna ostatecznego rozstrzygnięcia losów gabinetu prof. Marka Belki, zdecyduje się na realizację zysków jeszcze przed decydującym głosowaniem. Wartość złotego może na krótko zniżkować poniżej 1 proc. po mocnej stronie parytetu.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Wieczorny handel w poniedziałek przyniósł aprecjację kursu USD/JPY w stosunku do przedpołudniowych notowań. Dolarjen zwyżkował w rejony 109. Wtorek przyniósł z kolei umocnienie jena. Kurs zniżkował do poziomu 108,40, aby później ustabilizować się w okolicach 108,35 – 108,85. Bardzo silny jen to efekt oczekiwań inwestorów na dobre dane makroekonomiczne z Japonii i spekulacji dotyczących dalszej polityki pieniężnej Bank of Japan. Jednocześnie wzrosła rentowność japońskich obligacji rządowych (JGB). Wśród inwestorów pojawiły się również spekulacje dotyczące możliwości interwencji na rynku walutowym ze strony władz Japonii. Ostatni raz interwencję przeprowadzono w połowie marca 2004 roku. Minister finansów Japonii Sadakazu Tanigaki w wypowiedzi dla IMF, powiedział, że chce by kurs walutowy USD/JPY odzwierciedlał fundamenty w gospodarce i w razie konieczności rząd odpowiednio zareaguje.
O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 108,80 jena.
USD/JPY

Krótkoterminowa prognoza
Rynek będzie oczekiwał na wiadomości z Japonii. W czwartek zostaną opublikowane dane z sektora usług, a w następnym tygodniu główny indeks nastrojów przedsiębiorców – tankan. Jeśli dane potwierdzą polepszającą się koniunkturę w gospodarce japońskiej, należy liczyć na dalsze umacnianie jena. Kurs będzie oscylował w przedziale 107 – 110.

EUR/USD
Wtorkowe notowania eurodolara rozpoczęły się od spadków wartości wspólnej waluty. Kurs zniżkował w rejony 1,2065. Przez resztę sesji kurs EUR/USD oscylował w okolicach 1,2070 – 1,2105. Po poniedziałkowej korekcie, kontynuowany był trend wzrostowy dla dolara. Fundamenty dla amerykańskiej waluty są dobre, a rynek oczekuje, że bank centralny USA w trakcie najbliższego posiedzenia (29 – 30 czerwca) podniesie stopy procentowe. O godzinie 11.00 został opublikowany indeks ZEW w Niemczech obrazujący oczekiwania gospodarcze. W czerwcu wzrósł on do 47,4 pkt z 46,4 pkt w maju. Analitycy oczekiwali wzrostu indeksu do poziomu 47,95 pkt. Wynik był gorszy od oczekiwań. Po tej publikacji euro zaczęło tracić na wartości do dolara. Kurs zniżkował do poziomu 1,2070. Słabsze wyniki indeksu ZEW były niekorzystne dla euro, ponieważ prognozuje on w pewnym stopniu poziom najważniejszego niemieckiego indeksu Ifo.
O godz. 16.15 jedno euro wyceniane było na 1,2095 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższe dni raczej będą przebiegać spokojnie na rynku eurodolara. Inwestorzy oczekują posiedzenia Fed (29 – 30 czerwca) i publikacji indeksu If, co nastąpi w piątek.. To zadecyduje o dalszym kierunku notowań. Prognozujemy konsolidację w rejonach 1,1950 – 1,22.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)