Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chwilowe uspokojenie

0
Podziel się:

Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni można powiedzieć, że podczas czwartkowej sesji krajowy rynek walutowy pozostawał w miarę spokojny

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni można powiedzieć, że podczas czwartkowej sesji krajowy rynek walutowy pozostawał w miarę spokojny. Cena dolara ulegała wahaniom w przedziale 4,1410 – 4,1790. Cena euro oscylowała pomiędzy poziomami 4,0880 – 4,1210. Odchylenie złotego od parytetu poruszało się w zakresie minus 3,4 proc. - minus 4,0 proc. Wydaje się, że gracze oswoili się z myślą, że na plan nowego ministra finansów przyjdzie im jeszcze trochę poczekać. Inwestorzy z ulgą odebrali dzisiejszą wypowiedź premiera Leszka Millera, w której nieco oddalił możliwość dewaluacji złotego. Poprawa nastrojów na rynku była również wynikiem zmniejszenia napięcia panującego wokół akcesji Polski do struktur UE. Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Guenther Verheugen powiedział, że Polska ma szansę zakończyć negocjacje z Unią do końca tego roku. Zdaniem premiera RP zeszłotygodniowe zmiany w rządzie pozostaną bez wpływu przebieg naszych rozmów z UE.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 4,1765 złotego, a jedno euro na 4,1176 złotego (odchyl.– 3,44 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem krajowy rynek walutowy powinien ulec uspokojeniu. Cena dolara powinna pozostawać w okolicach poziomu 4,1650, a cena euro przy 4,1050

Strategia
Eksporter: Czekaj
Importer: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas czwartkowej sesji, druga już, na przestrzeni ostatnich dni, niefrasobliwa wypowiedź członka rządu japońskiego otworzyła drogę do dalszego spadku kursu USD/JPY. Po tym, jak minister Heizo Takenaka powiedział, że inwestorzy przeceniają wpływ ostatniego spadku dolara do jena na japońską gospodarkę, kurs spadł z 117,90 do najniższego od 25 września zeszłego roku poziomu, tj. do 117,00. O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 117,16 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Pomimo zaskakującej wypowiedzi Takenaki, rynek w dalszym ciągu obawia się, że rząd Japonii może zdecydować się na ponowną interwencję, która miałaby powstrzymać wzmacniającego się jena. W czwartek minister finansów Masajuro Shiokawa podkreślił, że rynek jest uważnie obserwowany. O możliwości podjęcia na nim działań ostrzegał także wiceminister tego samego resortu Toshiro Muto. Inwestorom odradzamy zawieranie transakcji na tym krosie.

Strategia
Pozostań neutralny

EUR/USD
Podczas czwartkowej sesji kurs EUR/USD zniżkował z 0,9905 do 0,9835. 70 pkt spadek wartości euro względem dolara miał miejsce pomimo ponownej, ogromnej przeceny akcji na Wall Street. Był on wynikiem nieudanego „ataku” na parytet oraz realizacji przez inwestorów zysków z długich pozycji w europejskiej walucie. Amerykańskie indeksy spadły głównie po informacjach dotyczących kolejnej afery księgowej (spółka Qwest) oraz po pozwaniu przed sąd wiceprezydenta Dicka Cheneya (także w związku z manipulacjami księgowymi). Nasdaq znalazł się na najniższym poziomie od maja 1997 r., a Dow Jones spadł do poziomów z października zeszłego roku.
Notowania europejskiej waluty do dolara zaczęły ponownie piąć się do góry po godz. 14.30, po tym, jak opublikowano dane ze Stanów Zjednoczonych o większym niż oczekiwano wzroście „tygodniowego bezrobocia” (z 387 tys. do 403 tys.) oraz o 0,1 proc. wzroście cen produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu. Prognozowano, iż nie ulegną one zmianie.
O godz. 15.40 jedno euro było wyceniane na 0,9865 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania europejskiej waluty do dolara powinny wzrastać. Okolice poziomu 0,9840 radzimy wykorzystać do zakupów euro.

Strategia:
Kupuj po 0,9840
Stop loss 0,9815 / Take profit 0,9880

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)