Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Dobry czwartek dla dolara

0
Podziel się:

Czwartek był udany dla dolara. Kurs EUR/USD, który jeszcze na otwarciu europejskiej części handlu wynosił 1,3122 w ciągu kolejnych godzin sesji poszedł w dół o ponad 100 pkt i po południu sięgnął poziomu 1,3013.

Od strony technicznej inwestorów do zakupów dolarów skłonił nieudany poranny atak na ważny opór na 1,3127 (szczyt z 17 stycznia). Od strony fundamentalnej wpływ na takie ich działania miała wypowiedź przedstawiciela japońskiego ministerstwa finansów. Hiroshi Watanabe podkreślił, że nie spodziewa się tego, aby komunikat po zaplanowanym na 4-5 lutego spotkaniu w Londynie przedstawicieli państw grupy G7 w większym stopniu odbiegał od tych ostatnich (m.in. po ubiegłorocznym szczycie w Boca Raton na Florydzie) i wyraźnie zwiększał presję na państwa azjatyckie (przede wszystkim Chiny), aby te pozwoliły na wzmocnienie swoich walut w stosunku do dolara. Spowodowany tymi słowami wzrost kursu USD/JPY przełożył się na spadek kursu EUR/USD.
Amerykańskiej walucie pomogło również oczekiwanie na jak i same opublikowane o godz. 14:30 dane makro z USA. Liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych wzrosła w tygodniu do 22 stycznia o 7 tys. do 325 tys. z 319 tys. tydzień wcześniej i była niższa niż oczekiwano. Analitycy spodziewali się wzrostu „tygodniowego bezrobocia” o 15 tys. do 334 tys. Co do zamówień na dobra trwałego użytku to zwyżkowały one w grudniu o 0,6 proc. i o 2,1 proc. (po odjęciu transportu). Również te dane były lepsze od prognoz (oczekiwano odpowiednio +0,5 i +1,0 proc.). Bez transportu zamówienia wzrosły po raz pierwszy od września. Dodatkowo poinformowano o zrewidowaniu w górę do +1,8 proc. z +1,4 proc. danych za listopad.

Prognoza

Na piątkowe popołudnie przedstawieniem informacji o PKB USA za IV kwartał. Oficjalne prognozy mówią o 3,5 proc. wzroście wobec 4,0 proc. w III kwartale.
Kurs eurodolara w ciągu dnia spadł poniżej 1,3050 ustanawiając minimum w okolicach 1,3010. Takie zachowanie się rynku pokazuje, że znajdujemy się w trendzie horyzontalnym ograniczanym z dołu w okolicach 1,2940, a od góry 1,3120-1,3130. Nadal podtrzymujemy, że większe jest prawdopodobieństwo jego opuszczenia górą (negatywnie na dolara działała cały czas m.in. napięta sytuacja w Iraku i problem „potrójnego deficytu”). W krótkim, kilkugodzinnym terminie istotne będzie wyraźne wyjście rynku powyżej 1,3050-1,3060. Wskaźniki intraday sugerują kupno.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)