Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobry tydzień złotego

0
Podziel się:

Miniony tydzień przyniósł wzrost notowań naszej waluty. W związku ze znaczną przeceną dolara do euro na rynku międzynarodowym znacznie zniżkował kurs USD/PLN

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Miniony tydzień przyniósł wzrost notowań naszej waluty. W związku ze znaczną przeceną dolara do euro na rynku międzynarodowym znacznie zniżkował kurs USD/PLN. Cena amerykańskiej waluty, która w jeszcze w poniedziałek wynosiła 4,1950 do pierwszych godzin piątkowej sesji spadła o 750 pkt, do poziomu 4,12. W tym okresie cena euro ulegała wahaniom w przedziale 4,02 – 4,08. Odchylenie złotego od parytetu powędrowało z poziomu -3,8 proc. do 4,8 proc. Pozytywny wpływ na notowania naszej waluty miały publikowane w ciągu tygodnia dane makroekonomiczne. W poniedziałek GUS podał, że inflacja w sierpniu spadła do rekordowo niskiego poziomu, tj. do 1,2 proc. (r/r). Wartość wskaźnika CPI była niższa od prognozowanej przez zdecydowaną większość analityków rynkowych, według których inflacja miała nie ulec zmianie w stosunku do lipca i wynieść 1,3 proc. Dwa dni później GUS poinformował, że produkcja przemysłowa w skali rocznej spadała w sierpniu o 1,1 proc., choć prognozowano, że zmniejszy się jedynie o 0,1 proc. Lepsze od
oczekiwań dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych oraz gorsze o produkcji zaowocowały wzrostem oczekiwań inwestorów, co do tego, że Rada Polityki Pieniężnej na przyszłotygodniowym posiedzeniu zdecyduje się na kolejne poluzowanie prowadzonej polityki monetarnej. Inwestorzy bardzo dobrze zareagowali na opublikowane w piątek informacje o 0,8 proc. wzroście tempa PKB Polski w drugim kwartale oraz o 5,1 proc. (r/r) wzroście sprzedaży detalicznej w sierpniu, świadczące o postępującym ożywieniu w gospodarce.

Rynek nie zareagował większymi zmianami na podane przez ministra finansów szczegóły projektu przyszłorocznego budżetu, w którym założono, że deficyt ma wynieść 38,73 mld złotych, czyli 4,9 proc. PKB. Prawie wszyscy, nie tylko krajowi, ale i zagraniczni specjaliści określają założenia rządu jako zbyt optymistyczne.

Krótkoterminowa prognoza
W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp. Biorąc pod uwagę ostatnie dane o inflacji oraz produkcji przemysłowej, a także wypowiedzi członka RPP Dariusz Rosatiego o tym, że dotychczasowa polityka rady była zbyt ostrożna należy oczekiwać, że poziom stop procentowych zostanie obniżony. Rada obawiając się skutków zbyt luźniej polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd zdecyduje się jedynie na 50 pkt. obniżkę. Złoty ma szansę jeszcze nieznacznie się wzmocnić, w okolice odchylenia na poziomie -5 proc.

Strategia
Kupuj dolary na dołkach

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
Ostatni tydzień na międzynarodowym rynku dolarjena miał bardzo nerwowy przebieg. Jego początek przyniósł silny wzrost kursu USD/JPY z 121,70 do 123,35 Do ogromnej wyprzedaż jenów doprowadziły dwie wypowiedzi wiceministra finansów Japonii Haruhiko Kurody. Poinformował on, że nie wyklucza możliwości przeprowadzenia na rynku walutowym interwencji mającej na celu osłabienie jena, co miałoby wspomóc walkę rządu z deflacją. Dodał także, że zmiany cen walut postępują w odpowiednim kierunku.

W połowie tygodnia sytuacja japońskiej waluty nieco się poprawiła. Jen zyskiwał na fali realizacji zysków przez inwestorów z długich pozycji w dolarze, także z powodu fatalnych danych z amerykańskiego sektora wytwórczego oraz kontrowersyjnej decyzji japońskiego banku centralnego o planowanym rozpoczęciu skupu akcji spółek będących w posiadaniu japońskich instytucji bankowych. Kurs USD/JPY do czwartku odrobił ponad 100 proc. poniesionych wcześniej start, zniżkując w okolice poziomu 121.

Końcówka tygodnia ponownie należała do waluty amerykańskiej. Podczas pierwszych godzin piątkowej sesji notowania dolara do jena powróciły w okolice bardzo wysokich, wtorkowych poziomów. Inwestorzy zaczęli masowo wyprzedawać jeny po tym jak po raz pierwszy w historii popyt na 10–letnie japońskie obligacje był mniejszy od podaży.

Krótkoterminowa prognoza
Inwestorzy są coraz bardziej zniecierpliwieni odsuwaniem przez Junichiro Koizumiego terminu przedstawienia szczegółów planu mającego na celu rozwiązanie problemu deflacji i ogromnych ilości długów będących problemem sektora bankowego. Jeżeli w najbliższym tygodniu kursowi USD/JPY udałoby się trwale pokonać silny techniczny opór w okolicy poziomu 124, to droga do jego dalszych wzrostów nawet w okolice 125,60 będzie otwarta.

Strategia
Kupuj dolary na dołkach

_ Rynek euro _

EUR/USD
Początek ostatniego tygodnia upłynął pod znakiem wzmacniającego się dolara. Kurs EUR/USD zniżkował z poziomu 0,9720 do 0,9610 (najniższy od 20 czerwca br.). Piątkowe dane o 0,8 proc. wzroście sprzedaży detalicznej w sierpniu okazały się być lepsze od oczekiwań i miały pozytywny wpływ na amerykańską walutę. Wsparciem dla dolara był również fakt wyrażenia zgody przez władze w Bagdadzie na ponowne wpuszczenie inspektorów na terytorium Iraku, a także to, że stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie ataku na Irak zyskało poparcie, w tym głównie na forum ONZ oraz ze strony Arabii Saudyjskiej.

Atmosfera dla dolara popsuła się już we wtorek po południu, kiedy to opublikowano informację o 0,2 proc., pierwszym od grudnia zeszłego roku, spadku produkcji przemysłowej USA w sierpniu. Kurs EUR/USD po nieudanej próbie pokonania psychologicznego poziomu 0,96 w ciągu kolejnych dni zaczął silnie zwyżkować i podczas pierwszych godzin piątkowej sesji sięgnął poziomu 0,9870. Słabe wyniki amerykańskich spółek w połączeniu z opublikowanymi w czwartek, nie najlepszymi danymi z amerykańskiego sektoru budowlanego oraz pracy pociągnęły indeksy na Wall Street oraz notowania dolara silnie w dół. „Zielonemu” nie zdołały pomóc nawet środowe dane o zaskakującym spadku deficytu handlowego USA w lipcu.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania amerykańskiej waluty do europejskiej w najbliższym czasie powinny wzrosnąć. Obawy co możliwości poprawy sytuacji gospodarczej Eurolandu powinny wyhamować dalszy wzrost ceny euro. Uważamy, że w najbliższym czasie kurs EUR/USD powinien skonsolidować się w zakresie 0,9690 – 0,9800.

Strategia
Kupuj dolary na wzrostach

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)