Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Dolar najsilniejszy od 16 listopada

0
Podziel się:

W czwartek amerykańska waluta wyraźnie zyskała na wartości. Kurs EUR/USD, który jeszcze przed otwarciem europejskiej części handlu wynosił 1,3012 zaraz po południu spadł do 1,2924 i znalazł się na najniższym poziomie od 16 listopada. W kolejnych godzinach na fali realizacji zysku powrócił jednak przejściowo do ok. 1,2975.

W ciągu dnia rynek skupił się w oczekiwaniu na zaplanowaną na godz. 18:00 czasu polskiego uroczystość inauguracji drugiej kadencji prezydenta George'a Busha.
Tak jak podkreślaliśmy rano są trzy główne powody trwającej od początku br. aprecjacji dolara. Pierwszym z nich jest oczekiwanie na podwyżki stóp przez FED. W tej chwili szacuje się, że na koniec tego półrocza poziom stopy funduszy federalnych wzrośnie o 75-100 pkt bazowych z 2,25 proc. obecnie do 3,00 – 3,25 proc. Drugim czynnikiem są nadzieje inwestorów na to, że zapowiadane przez Bush’a znaczne zmiany w polityce fiskalnej mające na celu ograniczenie deficytu budżetowego zostaną rzeczywiście wcielone w życie. Trzecim faktorem jest fakt repatriacji zysków przez amerykańskie korporacje w związku z przyjętym pod koniec października zeszłego roku Homeland Investment Act.
O godz. 10:00 Europejski Bank Centralny przedstawił swój miesięczny raport, który okazał się bardziej gołębi niż oczekiwano. Godzinę później napłynęły dane makro z Eurolandu. W grudniu inflacja w strefie euro wyniosła 2,4 proc. wyżej niż 2,3 proc. szacowane we wstępnych prognozach. Co do nadwyżki handlowej za listopad to spadła ona do 2,9 mld euro z 5,7 mld euro w październiku.
Po południu opublikowano informacje z USA. Wskaźniki wyprzedzające za grudzień wzrosły o 0,2 proc., co było zgodne z prognozami.

Prognoza:

Celem dla niedźwiedzi na rynku EUR/USD jest poziom 1,2825. Ostatnie wydarzenia wyraźnie wskazują na to, że ruch w tym kierunku nie jest wykluczony. Wcześniejsze, techniczne wsparcia zlokalizowane są na 1,2925 i 1,2895.
Tak jak wspomniano powyżej o godz. 18:00 odbędzie się uroczystość inauguracji drugiej kadencji Busha. Rynek liczy na to, że prezydent w krótkim przemówieniu po niej powie coś na temat działań mających na celu poprawę stanu budżetu federalnego. Trudno oczekiwać jednak, żeby przed 7 lutego podał dokładne ich szczegóły. Dodatkowo bardzo ważne pytanie brzmi czy nie usłyszymy czegoś złego dla amerykańskiej waluty np. w sprawie Iraku i co o wiele bardziej ważne Iranu?
Także o szóstej poznamy wartość indeksu Philadelphia FED za styczeń. Oczekuje się jej spadku do 26,5 pkt z 29,6 pkt w grudniu.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)