Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar poniżej czterech złotych

0
Podziel się:

Podczas piątkowej sesji notowania naszej waluty ponownie wzrosły. Kurs dolara do złotego po raz pierwszy od połowy stycznia złamał barierę 4 złotych, zniżkując do 3,9925. Do 3,5875 spadł również kurs euro do złotego.

_ KOMENTARZ KRAJOWY KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas piątkowej sesji notowania naszej waluty ponownie wzrosły. Kurs dolara do złotego po raz pierwszy od połowy stycznia złamał barierę 4 złotych, zniżkując do 3,9925. Do 3,5875 spadł również kurs euro do złotego. Niższe ceny dewiz na rynku zaowocowały odchyleniem krajowej waluty od parytetu na poziomie ok. minus 12,3 proc. Złotówka zyskiwała na fali czwartkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu poziomu głównych stóp procentowych. Mniejsza od oczekiwanej, 50 pkt. obniżka stopy interwencyjnej, pozwala domniemywać, że nie były to ostatnie w tym roku „cięcia”, a Rada może jeszcze raz w kolejnych miesiącach poluzować politykę pieniężną. Zwiększony popyt na złotego nie jest w takim przypadku zaskakujący. O czwartej po południu GUS poinformował o 0,7 proc. wzroście cen żywności i napojów bezalkoholowych w pierwszej połowie kwietnia.
O godz. 16.25 jeden dolar wyceniany był na 4,9950 złotego, a jedno euro na 3,5875 złotego (odchyl.– 12,31 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Niewykluczone, że w przypadku dalszego wzrostu kursu EUR/USD cena dolara może trwale spaść poniżej 4 złotych. Notowania euro do złotego powinny pozostawać w zakresie 3,57 – 3,62.

Strategia

Eksporter: Sprzedawaj dolary powyżej 4,02/4,03
Importer: Czekaj na niższą cenę dolara

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY

Na rynku japońskiego jena bez zmian. Przedstawiciele resortu finansów werbalnie interweniują na rynku próbując osłabić wzmacniającego się jena, a kurs USD/JPY na przekór ich wysiłkom sukcesywnie zniżkuje, tym razem do poziomu 128,00. Minister Masajuro Shiokawa ponownie podkreślił, że rynek jest bacznie obserwowany. Z kolei Zambei Mizoguchi dodał, że nie ma żadnych nowych czynników mogących wzmacniać jena.
O godz. 16.25 jeden dolar wyceniany był na 128,34 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Pozostajemy konsekwentni w naszych przewidywaniach. Naszym zdaniem notowania jena w najbliższym okresie nie powinni już wzrastać. Zalecamy zakupy amerykańskiej walut na dołkach.

Strategia
Kupuj po 128,10/30
Stop loss 127,80
Take profit 128,80

EUR/USD
Podczas piątkowej sesji notowania europejskiej waluty pozostawały w miarę stabilne, na podobnych jak w drugiej części czwartkowego handlu poziomach. Kurs EUR/USD ulegał wahaniom w zakresie 0,8960 – 0,8990. Inwestorzy w dalszym ciągu nie są przekonani co do jakości ożywienia gospodarki Stanów Zjednoczonych. Ich przeświadczenia nie zmieniła nawet popołudniowa publikacja informacji o większym o 1 proc. niż oczekiwano i najwyższym od dwóch lat, 5,8 proc. wzroście tempa rozwoju amerykańskiej gospodarki. Dolar zareagował na nią jedynie nieznaczną i chwilową aprecjacją w dolne granice obserwowanego przedziału. Sentymentu dla amerykańskiej waluty nie poprawiły również opublikowane o godz. 15.45 kolejne dane z USA. Uniwersytet Michigan poinformował bowiem, że indeks nastrojów konsumenckich w kwietniu zniżkował silnej niż oczekiwano tj. do 93,0 pkt. z 95,7 pkt. w marcu.
O godz. 16.25 jedno było wyceniane na 0,8980 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Euro ruszyło do góry i nie zanosi się na to, aby rozpoczęty trend wzrostowy uległ odwróceniu. Przed dalszymi wzrostami możliwa jest jednak korekta spadkowa kursu EUR/USD do 0,8950. Taka cena euro powinna zostać wykorzystana do jego zakupów.

Strategia:

Kupuj po 0,8950
Stop loss 0,8920
Take profit 0,9010

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)