Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar traci

0
Podziel się:

Do południa sytuacja sprzyjała posiadaczom amerykańskiej waluty. Dolar zyskał około pół centa do euro i do okolic 11:30 utrzymywał się blisko minimów nad poziomem 1.1950, po czym pojawił się popyt na europejską walutę i dolar osłabił się do poziomu ok. 1.2020, a drugie tyle dołożył jeszcze po publikacji popołudniowych danych makroekonomicznych z USA.

Nieco lepsze od prognoz okazały się dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która wyniosła 1,2% i była mniej więcej zgodna z prognozami oraz nieco lepiej nie wliczając samochodów, bo nastąpił wzrost o 0,7%, przy prognozach 0,6%. Danymi, które doprowadziły do spadku wartości amerykańskiej waluty były publikacja dotycząca bilansu handlowego. Prognozowano, że deficyt wyniesie 45mld USD, a wyniósł faktycznie 48,3 mld USD.

EUR/USD
Umocnienie europejskiej waluty wynika również z przyczyn technicznych, bowiem przełamana został spadkowa linia trendu, co zaowocowało pojawieniem się sporego popytu na euro, chociażby z powodu krótkoterminowego wyprzedania rynku. Do południa opór w postaci poziomu dołka z czwartku na 1.2020 okazał się skuteczny, jednakże po publikacji wspomnianych danych doszło do wybicia się nad jego poziom i dalszej aprecjacji euro do dolara. Najbliższym poziomem oporu jest teraz poziom czwartkowych maksimów przy 1.2115, gdzie nieznacznie niżej znajduje się jeszcze 38,2% zniesienie ostatniego trendu aprecjacji dolara. Wsparciem w krótkim terminie będzie przebity dziś poziom 1.2020 oraz dzisiejszy dołek całego trendu, czyli poziom 1.1952.

USD/JPY
Ciekawie wygląda sytuacja na rynku dolarjena. Przetestowana została dziś przyspieszona linia trendu wzrostowego i jest ona teraz najbliższym wsparciem, które zlokalizowane jest obecnie przy cenie 110.60, czyli okolicach środowego szczytu. Kupujących amerykańską walutę zatrzymała linia trendu spadkowego wyznaczona po maksimach z połowy maja. Podażowo działał również rejon oporów w postaci górnego ograniczenia wzrostowego kanału, w którym rynek porusza się od tygodnia oraz okolice szczytów z 3 i 4 czerwca przy 111.53.

EUR/JPY
Również interesująco zachowywał się dziś rynek eurojena. Przed południem kupujących europejską walutę wstrzymywał poziom szczytu z czwartku, a po publikacji popołudniowych danych na rynku amerykańskim, euro zyskało również w stosunku do jena i doszło do wybicia się nad kolejny, podażowy poziom, czyli lokalny szczyt z 9 czerwca na 133.38, który to poziom obecnie stanowi najbliższe wsparcie. Kolejnym oporem jest dołek z 3 czerwca na 134.03, który zbiega się z 50% zniesieniem ostatniej fali aprecjacji jena i można się tutaj spodziewać większej ilości chętnych do kupna jena.

GBP/USD
Dość nerwowo było dziś na funcie brytyjskim do dolara. Doszło tu do ponownego przetestowania linii szyi średnioterminowej formacji RGR i po nieznacznym naruszeniu, ceny odbiły się od wsparcia i funt umocnił się wobec dolara, w czym również pomogło zachowanie się dolara do innych walut. Obecnie podażowo działa dolne ograniczenie spadkowego kanału, z którego doszło dziś do wybicia, co może świadczyć o możliwości wykonania ruchu powrotnego. Jeśli jednak tendencja osłabiania się dolara do euro zostałaby powstrzymana, to można się spodziewać również przełożenia tego w pewnym stopniu na stosunek funta do dolara. Najbliższym wsparciem są okolice dzisiejszego minimum, czyli 1.8042 i wyjście pod ten poziom mogłoby już wpłynąć na nieco trwalszy trend umacniania dolara do funta.

USD/CHF
Niemalże dokładnie na oporze zatrzymał się dziś rynek franka szwajcarskiego. Kupującym dolara za szwajcarską walutę zabrakło sił w okolicy 38,2% zniesienia spadku z poziomu 1.3229, które to zniesienie zlokalizowane jest przy cenie 1.2665. Dzisiejsze maksimum jest teraz najbliższym oporem. Odnośnie wsparć, to popytowo powinien działać poziom krótkoterminowej linii trendu wzrostowego, która znajduje się teraz przy cenie 1.2510 i przebicie tego wparcia doprowadzić powinno już do testu czwartkowego minimum przy cenie 1.2425, oczywiście o ile sprzyjać będzie temu osłabienie dolara również wobec euro.

EUR/PLN
Nadal spokojnie zachowuje się rynek eurozłotego. Przetestowany został dziś poziom wsparcia, jakim jest dolne ograniczenie spadkowego kanału, w którego zakresie rynek oscyluje od środy. Podażowo zadziałał dziś poziom linii trendu spadkowego, wyznaczonej z poziomu szczytu z 7 czerwca. Miejsca na rozwiązanie jest zatem niewiele, bowiem przebicie wspomnianego oporu byłoby zwiastunem ataku na górne ograniczenie kanału, które zlokalizowane jest teraz przy cenie 4.5900. Podażowo działał będzie również rejon 4.6070, gdzie znajdują się maksima z 8 i 9 czerwca. Jeśli linia trendu spadkowego zdołałaby się jednak wybronić, to rynek skieruje się w stronę wsparć, czyli dolnego ograniczenia spadkowego kanału, które zlokalizowane jest przy dzisiejszym minimum na 4.5471.

USD/PLN
Początek dzisiejszych notowań wypadł przy krótkoterminowej linii trendu wzrostowego, która została przebita w piątek. Kupujący nie zdołali jednak wyprowadzić cen ponownie nad jej poziom, jak również przetestować poziomu piątkowego maksimum przy 3.8315 i krajowa waluta w konsekwencji umocniła się, oczywiście w ślad za eurodolarem. Obecnie kupujący złotego zmierzają do przetestowania poziomu 3.7770, który jest dolnym ograniczeniem niedawnej konsolidacji i należy się spodziewać w tych okolicach zwiększonej presji na kupno dolara. Przebicie tego poziomu byłoby już zwiastunem końca korekty trendu aprecjacji złotego, z którą od tygodnia mieliśmy do czynienia i w perspektywie test ostatnich dołków przy 3.7200 z możliwością ich pogłębienia i kontynuacją trendu umacniania złotego włącznie.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)