Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Euro drożeje na świecie i w Polsce

0
Podziel się:

Wraz ze wzrostem kursu EUR/USD do najwyższego poziomu w historii cena euro do złotego, która na piątkowym zamknięciu wynosiła 4,6465, poruszała się w ciągu dnia wokół poziomu 4,6550, przejściowo zwyżkując do 4,6690.

RYNEK KRAJOWY
Podczas poniedziałkowej sesji notowania złotego poruszały się w ślad za rynkiem międzynarodowym, a nasza waluty nieznacznie zyskała na wartości. Wraz ze wzrostem kursu EUR/USD do najwyższego poziomu w historii cena euro do złotego, która na piątkowym zamknięciu wynosiła 4,6465, poruszała się w ciągu dnia wokół poziomu 4,6550, przejściowo zwyżkując do 4,6690. Cena dolara do złotego zniżkowała do 3,8000 z 3,8205 na koniec ostatniego w zeszłym tygodniu dnia handlu. Na rynku mówi się o tym, że wsparciem dla naszej waluty mogło być zakończone w piątek przez Commerzbank przyjmowanie zapisów w ogłoszonym wezwaniu na akcje BRE. Pozytywnie przez inwestorów mogła również być odebrana wypowiedź mającego poparcie SLD kandydata do RPP Mirosława Pietrewicza, który powiedział, że nie ma potrzeby odchodzenia przez Polskę od „chroniącego przed zawirowaniami walutowymi” płynnego kursu złotego. Polepszenie się sentymentu dla naszej waluty może być również skutkiem opublikowanego w
piątek przez bank Merrill Lynch raportu, w którym stwierdzono, że złoty jest „znacznie niedowartościowany”. Zdaniem analityków tej instytucji w przyszłym roku cena dolara do złotego może spaść do poziomu 3,23. O godz. 13:00 podano, że popyt inwestorów na zaoferowane podczas poniedziałkowej aukcji przez Ministerstwo Finansów 52-tygodniowe bony skarbowe o wartości 1,1 mld złotych przewyższył podaż 1,9-krotnie i wyniósł 2,1 mld złotych.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 3,8160 złotego, a jedno euro na 4,6640 złotego (odchyl.– 0,01 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W dalszym ciągu (być może nawet do końca roku) należy oczekiwać względnej stabilizacji naszej waluty +/- 1 - 1,5 proc. wokół parytetu. O nominalnych poziomach kursów EUR/PLN oraz USD/PLN powinny nadal decydować wydarzenia na arenie międzynarodowej.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
W poniedziałek notowania amerykańskiej waluty do jena spadły do najniższego poziomu od 9 listopada 2000 r. Kurs USD/JPY, który jeszcze na otwarciu wynosił 107,64 zniżkował do 107,18. Skala wyprzedaży „zielonych” została jednak ograniczona obawami inwestorów o możliwą interwencję na tym rynku. Wiceminister finansów ds. międzynarodowych Zembei Mizoguchi podkreślił, że biorąc pod uwagę siłę amerykańskiej gospodarki nie sądzi, aby dolar w długim terminie kontynuował spadki. Podkreślił on również, że władze Japonii podejmą odpowiednie działania na rynku, jeżeli okaże się to konieczne.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 107,18 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Najbliższe techniczne wsparcie dla kursu USD/JPY znajduje się na poziomie 106,75. Zanosi się na to, że zostanie ono przetestowane.

EUR/USD
Podczas poniedziałkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara sięgnęły kolejnego szczytu. Kurs EUR/USD zwyżkował do 1,2238 i znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Ważony sześcioma walutami indeks dolarowy spadł w czwartek do 88,64 pkt, tj. do najniższego poziomu od stycznia 1997 r. I tak słaby sentyment dla „zielonego” pogorszyły przedstawione w piątek, rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy. Negatywny wpływ na dolara miał również opublikowany w niedzielę przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych kwartalny raport, w którym napisano, że kraje OPEC, które to tradycyjnie inwestowały zyski z ropy w aktywa denominowane w dolarze, teraz ściągają je do kraju. W pierwszym półroczu 2003 r. skala repatriacji była większa niż łącznie w latach 2001-2002. Środki z zagranicznych depozytów silnie repatriowały również chińskie banki. W raporcie podkreślono także silny napływ zagranicznych funduszy do regionu krajów azjatyckich. Zdaniem BIS może to utrudnić Stanom Zjednoczonym sfinansowanie deficytu.
Mocna, wspólna waluta jak na razie nie niepokoi europejskich polityków. Minister gospodarki Niemiec Wolfgang Clement powiedział, że wzrost ceny euro do dolara w obecnym momencie nie stanowi problemu dla niemieckiego eksportu.
O godz. 16.05 jedno euro wyceniane było na 1,2220 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
We wtorek odbywa się posiedzenie FED. Zdaniem analityków bank centralny USA utrzyma poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie. Dla kursu EUR/USD kluczowym oporem pozostaje poziom 1,2345 i w najbliższym okresie należy oczekiwać wzrostów w jego kierunku.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)