Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FED przerywa cykl 17 podwyżek z rzędu

0
Podziel się:

Środowa sesja przyniosła dalsze osłabienie dolara amerykańskiego w stosunku do euro. Rynek przetrawił informacje przekazane wczoraj wieczorem przez FED i uznał je za świadczące na niekorzyść amerykańskiej waluty.

Osłabienie dolara zatrzymane zostało jednak na poziomie 1,2903 po czym notowania powróciły w niższe rejony, a o godz. 16.30 jedno euro kosztowało 1,2885 dolara amerykańskiego. Przypomnijmy, że zarząd Rezerwy Federalnej pozostawił wczoraj wartość stopy referencyjnej na poziomie 5,25%, co jest pierwszą przerwą w zacieśnianiu polityki pieniężnej USA od 17 miesięcy. Kolejne podwyżki kosztu funduszy federalnych nie zostały wykluczone, a FED tak jak przewidywano pozostawił sobie otwarte opcje w tym względzie. Z tego względu kurs EUR/USD będzie bardzo wrażliwy na dane makro z USA, które mogłyby wpłynąć na zmianę nastawienia FED. Już jutro bowiem opublikowane zostaną dane z rynku amerykańskiego dotyczące bilansu handlu zagranicznego oraz budżetu federalnego, a w piątek ceny eksportu i importu. Dzisiaj z kolei poznaliśmy stan zapasów hurtowników, które w VII spadły do poziomu 0,8% z 0,9% w VI, co może stanowić dobry prognostyk, jeśli chodzi o wzrost koniunktury za oceanem.

Zloty w środę umocnił się zarówno wobec dolara jak i w stosunku do euro. Umocnienie to wynikało głównie ze wzrostów kursu EUR/USD. W ciągu dnia napłynęły informacje z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które prognozuje, że na koniec roku bezrobocie wyniesie 16,2%. Jest to z pewnością korzystne dla złotego, lecz przyczyn spadku liczby bezrobotnych należy raczej szukać w emigracji zarobkowej niż w poprawie sytuacji na krajowym rynku pracy. Z wydarzeń krajowych należy również przytoczyć fakt przeprowadzenia przez Ministerstwo Finansów udanego przetargu obligacji zerokuponowych WZ0911, podczas którego sprzedano papiery o wartości 1,5 mld złotych przy popycie przekraczającym 5,15 mld złotych.

Publikacja wczorajszych prognoz przewidujących utrzymanie się wzrostu PKB w Polsce powyżej 5,0% skłoniło lidera Samoobrony do wznowienia żądań zwiększenia wydatków socjalnych w przyszłorocznym budżecie. Jest to kolejny sygnał świadczący o narastającej presji na zwiększenie wydatków publicznych, stąd można przypuszczać, że wrześniowa debata budżetowa z pewnością będzie ciekawa ale niekoniecznie dla wartości złotego. O godz. 16.30 złoty wyceniany był na 3,0040 wobec dolara i 3,8690 wobec euro.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)