Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorąco...

0
Podziel się:

Na krajowym forexie robi się coraz goręcej. Zbliża się moment przedstawienia przez wicepremiera Belkę propozycji zmian w zakresie reżimu walutowego.

Jak pisaliśmy wczoraj spodziewamy się wprowadzenia szerokiego 30% pasma odchyleń od EUR z ustalonym minimalnie kursem. Rozwiązanie to przybliży Polskę do wejścia do ERM II i przyjęcia EURO jako waluty narodowej . Podobne rozwiązanie stosowane jest z powodzeniem na Węgrzech.

Zasady EMU wymagają od krajów kandydackich aby pozostawały w mechanizmie ERM II 2 lata. Banki centralne krajów członków ERM II mają obowiązek interweniować w przypadku gdyby kurs znalazł się powyżej lub poniżej przyjętego zakresu wahań. W przypadku jeśli propozycje rządowe będą zmierzać do ustanowienia podobnego rozwiązania od strony formalnej NBP nie będzie miał obowiązku interwencji w przypadku wahań kursów wykraczających poza ustalone pasmo. Waluty państw członków ERM II podatne są na ataki spekulacyjne (vide historia funta ). Rząd przyjmując rozwiązanie Polskę do ERM II chce wymusić szybszą dewaluacje PLN. Wczorajsze specjalne posiedzenie RPP poświęcone polityce kursowej nie przyniosło konkretnych rozwiązań lecz zasygnalizowało ze RPP godzi się na osłabienie PLN. RPP zasugerowało rządowi aby w celu osłabienia złotego kupował dewizy potrzebne do obsługi długu zagranicznego na rynku a nie w NBP. RPP wskazało, iż receptą na ograniczenie siły złotego jest zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa a
tym samym ograniczenie napływu kapitału portfelowego do Polski.

Analiza techniczna wskazuje na odwrócenie trendu aprecjacyjnego złotówki. USDPLN testuje opór 4,1295 i prawdopodobne jest jego złamanie. Otworzy to drogę do dalszych wzrostów do 4,16. Wsparcie znajduje się na poziomie 4,10 4,08 , 4,05 W najbliższym czasie USDPLN powinien konsolidować się w zakresie 4,10-4,1350. Dolny zakres wahań zalecamy do zakupów USD stop loss 4,08.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)