Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gwałtowne umocnienie krajowej waluty

0
Podziel się:

Większość analityków spodziewała się wzrostu ceny pieniądza o 25pb i na tyle również wyceniał ją rynek. Radzie udało się zatem po raz kolejny zaskoczyć jego uczestników, czemu wyraz dało gwałtowne umocnienie krajowej waluty o ok. 5 groszy do euro i do dolara.

Wydarzeniem numer jeden dzisiejszego, wczesnego popołudnia była decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca podwyżki stóp procentowych o 50pb. Większość analityków spodziewała się wzrostu ceny pieniądza o 25pb i na tyle również wyceniał ją rynek. Radzie udało się zatem po raz kolejny zaskoczyć jego uczestników, czemu wyraz dało gwałtowne umocnienie krajowej waluty o ok. 5 groszy do euro i do dolara, jak również przecena indeksu WIG20 o ok. 15pkt. Warto w tym kontekście wspomnieć, że o godzinie 16:00 publikowane są dziś przez GUS dane o wskaźniku cen żywności i napojów bezalkoholowych za I połowę sierpnia. Dzisiejsza decyzja RPP sugeruje zatem, że dane okażą się gorsze od oczekiwań i również odzwierciedlały będą presję inflacyjną. Na rynku eurodolara obserwujemy dziś nieznaczną korektę umocnienia amerykańskiej waluty z ostatnich trzech dni. Podażowym okazały się tu rejonu 1.2100, gdzie korekta już wyhamowuje. Przypomnę bowiem, że rynek czeka na dzisiejsze, popołudniowe publikacje w USA, gdzie zapoznamy się z
danymi o zamówieniach na dobra trwałego użytku w lipcu.

EUR/USD
Eurodolar dzisiaj rano zatrzymał się na wsparciu w postaci 161,8% zniesienia wysokości ostatniej, dwutygodniowej konsolidacji i z okolic 1.2050 doszło do umocnienia europejskiej waluty o nieco ponad pół centa w stosunku do dolara. Poziom 1.2050 jest zatem najbliższym wsparciem dla rynku. Nieco niżej popyt pokazać się powinien również przy cenie 1.2000. Najbliższym oporem jest teraz krótkoterminowa linia trendu spadkowego, która znajduje się aktualnie przy cenie 1.2123.

USD/JPY
Interesująco zachował się dziś rynek dolarjena. Rano doszło do odbicia z dolnego ograniczenia ponad trzydniowego kanału wzrostowego i amerykańska waluta zdołała się dziś silniej umocnić do jena. Przetestowany został bowiem opór, w postaci górnego ograniczenia nieco większego, spadkowego kanału, w którym rynek porusza się już od miesiąca. Obecnie spełnia on nadal rolę podażowego poziomu, bowiem zdołał dzisiaj zatrzymać kupujących amerykańską walutę. Aktualnie znajduje się przy cenie 110.40. Najbliższym poziomem wsparcia jest teraz wczorajsze maksimum, które zlokalizowane jest przy cenie 110.03.

EUR/JPY
Równie silne osłabienie jena widoczne było dziś w stosunku do euro. Rynek zbliżył się do najbliższych poziomów oporu, czyli przebitej wczoraj średnioterminowej linii trendu wzrostowego (co stanowić może obecnie ruch powrotny, jednakże przy założeniu, że ceny z obecnych poziomów zawrócą ponownie na korzyść jena). Nieco wyżej zwiększoną presję podażową europejskiej waluty obserwować również powinniśmy przy linii trendu spadkowego, która aktualnie zlokalizowana jest przy cenie 133.76. W dzisiejszym umocnieniu euro pomóc mogła niewielka formacja podwójnego dna z linią szyi przy 132.50. Okolice te stanowią tym samym najbliższe wsparcie, jak również wczorajsze minimum na 132.00.

GBP/USD
Nieznaczne osłabienie dolara widoczne było dziś również na rynku funta brytyjskiego. Przebita została krótkoterminowa, bardzo stroma linia trendu spadkowego, co sugerować może w pierwszej fazie jedynie spowolnienie tempa aprecjacji dolara. Oporem okazały się okolice poziomu 1.8000. Nieco wyżej podażowych rejonów doszukiwać można się przy 1.8050. Najbliższym wsparciem jest wczorajsze minimum na 1.7882.

USD/CHF
Od wczoraj widać nieznaczne spowolnienie tempa umacniania dolara do franka szwajcarskiego. Przybrało ono postać wzrostowego kanału. Zakres jego ograniczeń to obecnie 1.2700 - 1.2765. Najbliższym oporem jest również poziom dzisiejszego maksimum przy cenie 1.2750. Wsparcie stanowi dzisiejsze minimum na 1.2700 oraz nieco niżej także wczorajszy dołek, który znajduje się przy 1.2663. Obecnie rynek dolara amerykańskiego czeka już na popołudniowe dane makroekonomiczne z USA i to od nich w dużej mierze zależy, czy ostatnia tendencja aprecjacji dolara zostanie podtrzymana, czy jej korekta nabierze większego tempa.

EUR/PLN
Od rana dało się zauważyć niewielkie wahania, co oznaczało po prostu wyczekiwanie na decyzję RPP. W jej momencie złoty zyskał z poziomu 4.44 do 4.39 za euro. Tym samym naruszone zostało tu wsparcie w postaci dołka z 12 sierpnia przy cenie 4.3950, choć oczywiście należy sobie zdawać sprawę, że w momencie publikacji skrajnie różnych od prognoz danych, poziomy wsparć i oporów rzadko mają jakiekolwiek znaczenie. Dopiero po chwili uspokojenia można na nie zawracać większą uwagę. Najważniejszym w średnim terminie jest teraz wsparcie przy cenie 4.3685, gdzie znajduje się minimum całego trendu aprecjacji złotego i jego pogłębienie sygnalizowałoby tu nawet możliwość zakończenia korekty i kontynuację poprzedniej tendencji. Najbliższy opór znajduje się teraz w okolicy wczorajszych maksimów przy cenie 4.4475.

USD/PLN
Po decyzji RPP złoty umocnił się do dolara z poziomu około 3.67 do 3.6250. Dla krajowej waluty technicznie jest to dobry prognostyk, ze względu na wspominaną już kilkukrotnie możliwość (teraz już zmaterializowaną) utworzenia formacji trójkąta, co sugerowałoby obecnie ruch do jego dolnego ograniczenia przy 3.5670, a biorąc pod uwagę poprzedzający go trend spadkowy, również należałoby się liczyć z wybiciem z formacji dołem i kontynuację trendu aprecjacji złotego w średnim terminie.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)