Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Handel w sennej atmosferze

0
Podziel się:

Wtorkowy handel odbywał się w niemalże sennej atmosferze. Praktycznie żadna para walutowa nie wykonywała większych ruchów.

Wtorkowy handel odbywał się w niemalże sennej atmosferze. Praktycznie żadna para walutowa nie wykonywała większych ruchów. Niewielka ilość danych makroekonomicznych potęgowała ten marazm.

Dopiero pod koniec sesji złoty zaczął tracić na wartości. Można tutaj postawić pytanie: czy to jest cisza przed burzą ? Wiele na to wskazuje. Pierwsze informacje napłynęły z Eurolandu. Nadwyżka bilansu płatniczego w listopadzie 2007 wyniosła 700 mln EUR wobec prognozowanych 1,6 mld EUR. Jak większość danych z Eurolandu, informacja ta nie wywołała istotnego wpływu na kursy. Kolejne kilka godzin wyczekiwania na informacje to totalny marazm na rynku. Wahania kursów wynosiły 20-30 pipsów. O 14:30 z USA napłynęły dane zdecydowanie lepsze od prognoz. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły aż o 5,2% m/m wobec pesymistycznej prognozy wzrostu o 1,5% m/m. Również zamówienia na dobra trwałego użytku bez środków transportu zaskoczyły analityków. Spodziewali się oni spadku w stosunku miesięcznym o 0,1% tymczasem wzrosły one o 2,6% m/m. Jednak na tym kończą się dobre informacje z USA. Pół godziny później informacja o zmianie cen w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych mierzona indeksem S&P/CaseShiller
odnotowała największy spadek w historii publikowania tego indeksu. Spadł on aż o 8,4% w relacji rocznej odchylając się od prognozy o - 1,3 %.

Ostatnią wiadomością był indeks zaufania konsumentów podawany przez Conference Bard, który wypadł lepiej niż sądzono. Jego wartość to 87,9 pkt. wobec prognozowanych 87 pkt. Informacja ta umocniła dolara wobec euro. W oczekiwaniu na tą wiadomość złoty tracił na wartości.

Zarówno giełdy azjatyckie jak i europejskie cały dzień zwyżkowały. Również sesja za Oceanem rozpoczęła się od wzrostów. Optymizm na tych rynkach związany jest z jutrzejszą decyzją FOMC. Inwestorzy zakładają, że stopa funduszy federalnych zostanie obniżona o 50pb. Naszym zdaniem nie można tak jednostronnie nastawiać się na tak duży ruch w dół - jest znaczące prawdopodobieństwo, że stopy zostaną obniżone o 25 punktów bazowych.

Gdyby teraz jednak FOMC obniżył stopy o kolejne 50pb (w sumie w ciągu tygodnia by to było 125pb) to można się spodziewać skrajnie różnych reakcji kursów złotego. Z jednej strony kurs EURUSD powinien powędrować na północ, umacniając w ten sposób złotego zgodnie z korelacją pomiędzy tymi parami walutowymi. Drugim możliwym scenariuszem byłby wzrost kursu EURUSD, jednak połączony z osłabieniem złotego w reakcji inwestorów, którzy po dużym cięciu podjęliby decyzję o wycofaniu kapitały z rynków wschodzących i przeniesieniu go w bezpieczne instrumenty np. obligacje amerykańskie. O 16:00 kursy par walutowych kształtowały się na poziomach: EURPLN - 3,6255, USDPLN - 2,4550, EURUSD - 1,4760.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)