Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hausner się waha, Belka uspokaja, złoty niewzruszony

0
Podziel się:

W czasie wtorkowej sesji złoty powiększył zyski w stosunku amerykańskiej waluty, mimo niepokojących informacji płynących ze sceny politycznej. Kurs USD/PLN zniżkował w okolice 3,8260. Natomiast cena wspólnej waluty kształtowała się w przedziale 4,63 – 4,6585.

RYNEK KRAJOWY
W czasie wtorkowej sesji złoty powiększył zyski w stosunku amerykańskiej waluty, mimo niepokojących informacji płynących ze sceny politycznej. Kurs USD/PLN zniżkował w okolice 3,8260. Natomiast cena wspólnej waluty kształtowała się w przedziale 4,63 – 4,6585. Odchylenie oscylowało w ciągu dnia wokół poziomu parytetu.
Pierwsze godziny sesji nie były udane dla złotego. Wicepremier Jerzy Hausner powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że jest gotów zrezygnować ze stanowiska w przypadku, gdy rząd, w celu poszukiwania poparcia wśród parlamentarzystów, poszedł na zbyt duże ustępstwa w sprawie planu reform finansów publicznych, co mogłoby spowodować przekroczenie progu ostrożnościowego – 60 proc. długu publicznego w relacji do PKB. Zdaniem marszałka Sejmu Józefa Oleksego głosowanie nad wotum zaufania w trzeci podejściu nastąpi po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie Socjaldemokracja Polska poinformowała, że wciąż uzależnia poparcie dla rządu od przeprowadzenia na jesieni wyborów parlamentarnych. Nastroje na rynku poprawiły się, gdy premier Marek Belka powiedział, że Jerzy Hausner pozostanie członkiem rządu, a jego plan nie będzie ulegał „rozwodnieniu”.
We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem większości uczestników rynku RPP nie dokona zmian poziomu stóp procentowych. Nie wykluczają jednak, że taka decyzja zapadnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
O godzinie 16.00 Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły mniej niż oczekiwano w pierwszej połowie maja o 0,6 proc. (m/m).
O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 3,8415 złotego, a jedno euro na 4,6580 złotego (odchyl. +0,17 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Spodziewamy się, że w najbliższym czasie wartość złotego względem dolara i wspólnej waluty będzie oscylować wokół poziomu parytetu.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
W ciągu wtorkowego handlu amerykańska waluta systematycznie traciła na wartości. Kurs USD/JPY zniżkował z okolic 113,35 do 112,10. Indeks Nikkei 225 zanotował spadek o 1,25 proc. przy niewielkiej skali obrotów. W ciągu dnia notowania konsolidowały się w przedziale 112,40 – 113. O godzinie 16.00 opublikowano indeks nastrojów konsumentów w USA. Wzrósł on z 92,9 pkt w kwietniu do 93,2 pkt w maju. Był to mniejszy wzrost niż się spodziewano, mimo to dalsze wzrosty japońskiej waluty zostały powstrzymane.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 112,30 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Spodziewamy się w najbliższym czasie konsolidacji notowań w przedziale 111,50 – 113,50.

EUR/USD
Kurs euro do dolara w czasie wtorkowej sesji mocno zwyżkował, osiągając rejony 1,2125. Początek dnia przyniósł nieznaczne umocnienie wspólnej waluty w stosunku do poniedziałkowych notowań. Kurs euro wzrósł w okolice 1,2055. O godzinie 10.00 opublikowano indeks obrazujący klimat biznesowy w Niemczech Ifo. W maju wyniósł on 96,1 pkt – nieznacznie mniej niż w kwietniu. Axel Weber z Europejskiego Banku Centralnego w swojej wypowiedzi podkreślił, że stopy procentowe w strefie euro są na bardzo niskim poziomie i nie widzi sensu ich obniżania. Weber twierdzi też, że klimat gospodarczy jest pozytywny a obecna polityka monetarna nie przeszkadza dalszemu wzrostowi. Takie stanowisko wywarło pozytywny wpływ na kurs euro. O 16.00 opublikowano indeks nastrojów konsumentów w USA. Wzrósł on z 92,9 pkt w kwietniu do 93,2 pkt w maju. Był to mniejszy wzrost niż się spodziewano, mimo to dalsze wzrosty euro zostały zatrzymane.
O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2112 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Ceny ropy na świecie są nadal wysokie, mimo zapewnień Arabii Saudyjskiej o zwiększeniu wydobycia tego surowca. Może to zahamować wzrost gospodarczy w USA i osłabić nowojorską giełdę, co w konsekwencji spowoduje dalsze osłabienie dolara. Do końca tygodnia kurs euro do dolara powinien oscylować w przedziale 1.2050 – 1.2350.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)