Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec posiedzenia Rady Gabinetowej - złoty zaczął się wzmacniać

0
Podziel się:

Inwestorzy, którzy oczekiwali, że po spotkaniu w stronę Rady mogą polecieć gromy, co nie miało miejsca, zaczęli wyprzedawać dolary umacniając tym samym naszą walutę.

_ KOMENTARZ KRAJOWY _KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas pierwszych godzin środowej sesji notowania naszej waluty pozostawały w miarę stabilne, a inwestorzy oczekiwali na wynik posiedzenia Rady Gabinetowej. We wtorek po posiedzeniu rządu Marek Belka powiedział, że zajmie się ona usytuowaniem Rady Polityki Pieniężnej w obliczu ewentualnych zmian wynikających z nowelizacji ustawy o NBP. Kurs dolara do złotego poruszał się w przedziale 4,0275 – 4,0340. Kurs euro do złotego ulegał wahaniom w przedziale 3,8080 – 3,8280. Rano w radiowej Trójce doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski powiedział, że Aleksander Kwaśniewski „nie zgodzi się na żadne propozycji naruszające ład konstytucyjny w Polsce” oraz dodał, że jego zdaniem na wielkie obniżki stóp procentowych nie ma już miejsca. Późnym popołudniem okazało się, że posiedzenie Rady Ministrów, któremu przewodniczył prezydent zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło przełomu. Aleksander Kwaśniewski po posiedzeniu Rady Gabinetowej powiedział, że 18 czerwca spotka się Radą Polityki Pieniężnej i dodał, że ma
nadzieję, że uda mu się doprowadzić do porozumienia między rządem a RPP. Tak więc przełomu nie było. Inwestorzy, którzy oczekiwali, że po spotkaniu w stronę Rady mogą polecieć gromy, co nie miało miejsca, zaczęli wyprzedawać dolary umacniając tym samym naszą walutę. Kurs dolara do złotego jeszcze przed godziną 17 osiągnął poziom 4,01, a euro do złotego 3,7933

Krótkoterminowa prognoza
Na linii RPP – rząd w dalszym ciągu pat. Sytuacja na rynku nie ulegnie więc drastycznej zmianie. Notowania złotego mogą jeszcze nieco wzrosnąć, a w kręgu zainteresowania inwestorów znajdzie się zapewne poniedziałkowa publikacja danych o majowej inflacji.

Strategia
Importer: Czekaj
Eksporter: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
W trakcie środowej sesji notowania japońskiej waluty ponownie wzrastały. Kurs USD/JPY, który jeszcze podczas sesji azjatyckiej wynosił 125,20 zwyżkował o 65 pkt. do 125,85. Decyzja Bank of Japan o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie była zgodna z oczekiwaniami analityków i pozostała bez wpływu na rynek.
O godz. 16.40 jeden dolar wyceniany był na 125,75 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania amerykańskiej względem jena mają szansę po delikatnej korekcie spadkowej na dalszy ruch do góry.

Strategia
Kupuj po 125,40/60
Stop loss 125,15 / Take profit 126,19

EUR/USD
Podczas wtorkowej sesji główne indeksy na Wall Street straciły na wartości. Nasdaq spadł o ponad 2 proc., a Dow Jones o ponad 1 proc. tj. do najniższego od listopada u.r. poziomu. Wraz z amerykańskim rynkiem giełdowym stracił również dolar. Kurs EUR/USD zwyżkował z 0,9405 do 3,9485.
W środę europejska waluta kontynuowała swój marsz do góry. Choć jeszcze podczas sesji azjatyckiej pozostawała stabilna w przedziale 0,9465 – 0,9480 to już w trakcie europejskiej przypuściła atak na silny techniczny opór 0,9485/90. Na rynku zrobiło się bardzo gorąco. Kurs EUR/USD chwilowo wzrósł do najwyższego od stycznia 2001 r. poziomu tj. do 0,9505. Na dalszy wzrost nie wystarczyło jednak „pary” i kolejna próba trwałego pokonania poziomu bliskiego 0,95 zakończyła się fiaskiem. Inwestorzy zaczęli realizować zyski z krótkich pozycji w dolarze i po południu notowania euro powróciły w okolice poziomu 0,9445.
Zaraz po otwarciu środowej sesji na Wall Street notowania zielnego chwilowo spadły do 0,9480. O godz. 16.40 jedno euro było wyceniane na 0,9455 dolara, a inwestorzy oczekiwali na publikowany o godz. 20.00 raport FED zwany Beżową Księgą.

Krótkoterminowa prognoza
Nasza prognoza w dalszym ciągu pozostaje bez zmian. Dopóki kurs EUR/USD znajduje się powyżej poziomu 0,9384 należy oczekiwać jego ataków do góry. Dla dalszych wzrostów kluczowy nadal pozostaje techniczny opór na poziomie 0,9485/90. Dopiero jego trwałe złamanie może przełożyć się na wzrost notowań euro nawet do 0,9595.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)