Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekcyjne umocnienie złotego

0
Podziel się:

Dzisiejsze notowania przynoszą jak na razie umocnienie krajowej waluty. Jest ono stosunkowo duże, w porównaniu z wczorajszymi, maksymalnymi notowaniami. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem gdy rynek jest mocno rozchwiany, wówczas silne wahania odbywają się w obydwie strony.

*Dzisiejsze notowania przynoszą jak na razie umocnienie krajowej waluty. Jest ono stosunkowo duże, w porównaniu z wczorajszymi, maksymalnymi notowaniami. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem gdy rynek jest mocno rozchwiany, wówczas silne wahania odbywają się w obydwie strony. *
Dzisiejsze umocnienie złotego jak na razie można wiązać jedynie z korektą silnej deprecjacji krajowej waluty z poprzednich dni. Na notowania na rynku walutowym nie miały zasadniczo wpływu decyzje BoJ, jak również Banku Anglii w sprawie poziomu stóp procentowych. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku cena pieniądza nie uległa zmianie i były to wiadomości przez rynek zdyskontowane. Dzisiejszej korekcie na krajowym rynku mógł pomóc również po części prezes NBP, Leszek Balcerowicz, który na dzisiejszej konferencji podkreślał, że aktualne decyzje w sprawie ustalania poziomu stóp procentowych będą miały swoje odzwierciedlenie dopiero w 2007 roku (i taki jest też horyzont decyzyjny) i ze względu na tak długi okres pomiędzy decyzją w sprawie poziomu ceny pieniądza, a reakcją w postaci zachowania inflacji, nie można postępować zbyt pochopnie. Dał tym samym jasny sygnał, że pole do dalszego obniżania stóp jest obecnie niewielkie.
* USD/PLN *Można powiedzieć, że dzisiejsze umocnienie złotego do dolara przyszło w ostatniej chwili. Kurs zaliczył bowiem wczoraj test poziomu 3.27, czyli kolejnego, istotnego oporu (szczyt z przełomu roku). Jego podażowe znaczenie wzmocnione jest również zlokalizowanym tu, 50% zniesieniem fali spadkowej, zapoczątkowanej w połowie listopada. Odbicie od tego poziomu jedynie wzmocniło jego wiarygodność, zatem można się spodziewać, że teraz jego ewentualne przekroczenie przełoży się na nieco większą i bardziej dynamiczną reakcję graczy, aniżeli przebijanie tego poziomu "z marszu". Jeśli chodzi o najbliższe wsparcia, to takowych można się obecnie spodziewać przy cenie 3.23 oraz niżej także na dobrze znanym (wcześniej oporze) 3.2150.
* EUR/PLN *Nieco inaczej wygląda krótkoterminowa sytuacja na eurozłotym. Dzisiejsze umocnienie krajowej waluty zdołało jak na razie dotrzeć do poziomu 3.8650. Zatrzymanie się w tym rejonie i ponowne odbicie będzie z technicznego punktu widzenia jedynie ruchem powrotnym do przełamanego oporu, a więc popytowe sygnały, jakie się niedawno pojawiły nadal uważać należałoby za aktualne. Można obecnie zakładać, że dopiero powrót pod barierę 3.8650 będzie pierwszym sygnałem możliwości pojawienia się nieco głębszej korekty deprecjacji złotego z ostatnich dni. Nieco niżej wsparcia spodziewać należy się także przy cenie 3.84.
* PLN BASKET *Koszyk również zareagował na dzisiejsze umocnienie złotego. Tutaj z kolei oporem okazał się poziom 50% zniesienia fali spadkowej, zapoczątkowanej w połowie listopada. Znajduje się ono w rejonie 3.5880. Wczorajsze odbicie z tych okolic wzmocniło podażową wymowę tego rejonu, a tym samym jest to teraz najbliższy opór. Jego przełamanie winno doprowadzić przynajmniej do testu ostatniego, 61,8% zniesienia, które zlokalizowane jest przy cenie 3.6250. Jeśli chodzi o wparcia, to najbliższego doszukiwać można się przy cenie 3.53.
* GBP/PLN *Mniej więcej podobna sytuacja, jak w przypadku eurozłotego, ma teraz miejsce także na funcie względem krajowej waluty. Tutaj po przełamaniu istotnego oporu przy 5.65 widoczna jest korekta i powrót. Aktualnie kurs oscyluje w rejonie 5.64 - 5.65. Można więc zakładać, że wyraźne zejście ponownie pod 5.65 da tu impuls kupującym krajową walutę, bowiem tożsame byłoby to z fałszywym wybiciem ponad 5.65, czyli górne ograniczenie ponad 2-miesięcznej konsolidacji. Jeśli jednak z aktualnych okolic złoty ponownie zacząłby tracić na wartości, a kurs skierowałby się w stronę wczorajszych maksimów przy 5.69 (przy okazji jest to teraz najbliższy opór), wówczas dzisiejsze umocnienie złotego traktować należałoby jedynie w kategorii ruchu powrotnego do przełamanego oporu, który tym samym jedynie potwierdzałby sygnał sprzedaży krajowej waluty.
* CHF/PLN *Sytuacja posiadaczy złotego nie jest jeszcze do końca rozstrzygnięta, jeśli spojrzymy na parę franka względem krajowej waluty. Wczorajszy dzień przyniósł atak na wielokrotnie wspominany poziom 2.50, ale na tym się skończyło i za sprawą dzisiejszego umocnienia złotego mamy wyraźne odbicie się od tego oporu. Dzięki temu zyskał on teraz na wiarygodności. Można zakładać, że wyjście ponad 2.5000/50 byłoby teraz tożsame z pogłębieniem kłopotów posiadaczy krajowej waluty w krótkim terminie. Jeśli chodzi o krótkoterminowe wsparcia, to za takowe uznać można poziom 2.45 - 2.46, czyli szczyt sprzed dwóch tygodni. Zejście poniżej tej popytowej bariery negowałoby złą sytuację posiadaczy złotego i można by się spodziewać ponownej próby skierowania w stronę 2.40, czyli niedawnych minimów. Póki co, dzisiejsze umocnienie złotego, z punktu widzenia wysokości jego osłabienia w ostatnich dniach, nadal postrzegać należałoby jako korekcyjne.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)