Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krótkotrwałe wahnięcia na rynku EUR/USD

0
Podziel się:

Wczorajsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz dane dotyczące inflacji okazały się nieco lepsze od prognoz. Nie doprowadziło to jednak do trwalszego wykreowania nowego trendu, a jedynie do krótkotrwałego wahnięcia cen w obie strony.

Rynek bowiem musiał wycenić z jednej strony odłożony termin kolejnej podwyżki stóp procentowych, a z drugiej sygnały świadczące o dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki. Na dzisiaj nie zaplanowano bardziej znaczących publikacji, zatem szukać impulsu należałoby bardziej w technicznej stronie rynku, a tu robi się coraz ciekawiej.

EUR/USD
Eurodolar zarówno wczoraj, jak i dzisiaj broni linii trendu wzrostowego, która została nieco naruszona 13 sierpnia. Obecnie znajduje się ona przy cenie 1.2335. Sytuacja jest tu jednak o tyle interesująca, że od góry zbliża się również broniona kilkukrotnie, średnioterminowa linia trendu spadkowego, która zlokalizowana jest przy cenie 1.2363, zatem potencjalny zakres wahań staje się coraz mniejszy i wiele wskazuje na to, że dziś rynek będzie zmuszony wybrać sobie kierunek. Gdyby doszło do wybicia dołem, to kolejne popytowe poziomy znajdują się w okolicy dołków z dwóch ostatnich dni przy cenie 1.2316 oraz niżej dołek z 13 sierpnia na ok. 1.2180. W przypadku wybicia nad linię trendu spadkowego, ceny zatrzymać się mogą przy linii łączącej ostatnie szczyty z 6, 10 i 16 sierpnia, która znajduje się ona na poziomie 1.2420.

USD/JPY
Rynek dolarjena znajduje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Dzisiaj z rana zostały poprawione kolejne jego minima. Można zatem założyć, że po piątkowym powrocie w obręb formacji spadkowego kanału, ceny zmierzają obecnie do jego dolnego ograniczenia, które aktualnie zlokalizowane jest na poziomie 109.12. Naruszone zostało już wsparcie w postaci minimum z 6 sierpnia na 109.94. Najbliższym poziomem oporu jest dość stroma linia trendu spadkowego, która znajduje się teraz przy cenie 110.11. Nieco wyżej podażowo działać powinna również łagodniejsza linia trendu spadkowego, która znajduje się na 110.36. Krótkoterminowe wskaźniki sugerują tu możliwość umocnienia dolara, bowiem MACD jest wyraźnie wyprzedany i tylko szuka okazji do wygenerowania sygnału kupna, zatem większe szanse ma obecnie wariant testowania oporów.

EUR/JPY
Ciekawie robi się również na rynku eurojena. Wczorajsze umocnienie jena było tu konsekwencją wybicia rynku z klina zwyżkującego. Rynek zamierza obecnie wykonać ruch powrotny do jego dolnego ograniczenia, w czym pomóc powinna niewielka formacja podwójnego dna, która się tu pojawiła. Linia szyi zlokalizowana jest przy cenie 135.98. Nieco wyżej opór znajduje się także na 136.21, gdzie krzyżują się średnioterminowa i krótkoterminowa linia trendu spadkowego. Wsparcie dla euro zlokalizowane jest przy cenie 135.50 (wczorajszy i dzisiejszy dołek, jak również 38,2% zniesienie ostatniego trendu aprecjacji euro) oraz 135.17, gdzie zlokalizowane są minima z 9, 11 i 12 sierpnia. Możliwość wykonania obecnie ruchu powrotnego (umocnienia euro) sygnalizują także krótkoterminowe wskaźniki, gdzie pojawiły się już sygnały kupna.

GBP/USD
Wczoraj doszło do wyraźnego umocnienia dolara względem funta. Rynek zdołał się zatrzymać dopiero nad 61,8% zniesieniem ostatniego, piątkowego umocnienia brytyjskiej waluty, które zlokalizowane jest przy cenie 1.8258 i stanowi tym samym najbliższe wsparcie. W przypadku jego przełamania rynek powinien skierować się już do testu głównej linii trendu wzrostowego, która znajduje się obecnie na 1.8176. Główny opór to obecnie okolice ostatnich maksimów, czyli 1.8464. Aktualny układ krótkoterminowych wskaźników sugeruje tu umocnienie funta do dolara, czyli tym samym możliwość wykonania ruchu w kierunku wspomnianych oporów.

USD/CHF
Niewiele działo się wczoraj na rynku franka szwajcarskiego. Skutecznym oporem cały czas okazuje się linia trendu spadkowego, która została nieznacznie naruszona w piątek, jednakże nadal spełnia swoje podażowe znaczenie. Aktualnie ceny właśnie na niej oscylują, zatem w przypadku jej przebicia spodziewać się można silniejszego umocnienia amerykańskiej waluty. Opór stanowi tu dolne ograniczenie ostatniej konsolidacji, które znajduje się przy cenie 1.2493. Jeśli również ten poziom zostałby sforsowany, to kolejnego oporu doszukiwałbym się z kolei w górnym ograniczeniu zeszłotygodniowej konsolidacji, czyli szczytu z 11 sierpnia na 1.2641. Jeśli jednak linia zostanie wybroniona i z obecnych poziomów dojdzie do spadku wartości dolara, to najbliższymi wsparciami są okolice ostatnich minimów przy 1.2380, gdzie znajduje się także linia trendu wzrostowego połączona ze wsparciem w postaci poziomu dołka z 24 czerwca. Rynek franka szwajcarskiego jest zatem w podobnej, krótkoterminowej sytuacji, co eurodolar, bowiem również
tutaj pole manewru coraz bardziej się zawęża i niebawem rynek będzie musiał wybrać którąś ze stron. Zakładać tylko należy, że dolar zachowa się w tym układzie tak samo w stosunku do euro, jak i do franka, zatem w przypadku wybicia na jednym z rynków, wzrośnie prawdopodobieństwo określenia kierunku wybicia na drugim. Krótkoterminowe wskaźniki sugerują tu nieznacznie możliwość osłabienia dolara, bowiem oscylatory schodzą obecnie ze swoich stref wykupienia. Niewielkie wahania, jakie mają tu ostatnio miejsce podważają jednak zachowania wskaźników, zatem na ich nieco bardziej wiarygodne wskazania poczekać trzeba będzie do wygenerowania bardziej zdecydowanych ruchów.

EUR/PLN
Wczorajszy dzień był stosunkowo spokojny na rynku eurozłotego. Jedynie na początku notowań doszło do nieco gwałtownego wahnięcia, jednakże reszta dnia upłynęła pod znakiem oscylacji w okolicach 4.42 - 4.44. Aktualna, krótkoterminowa sytuacja nieco się tu komplikuje. Piątek i poniedziałek charakteryzowały się nieznacznym umocnieniem krajowej waluty, zatem zakładać można było kreowanie ruchów powrotnych chociażby do górnego ograniczenia formacji prostokąta (4.44) lub przebitej linii trendu spadkowego. Rynek jednak nieco się zagalopował i obecnie można mówić o wzrostowym kanale (dolne ograniczenie wyraźnie naruszone 9 i 10 sierpnia), którego zakres zawiera się teraz w okolicach 4.4050 - 4.4670. Opór stanowi nieco niżej również poziom 4.46, którego przebicie odczytywać można by w kategorii zakończenia ruchu powrotnego, jednakże w związku z dość głęboką korektą po wybiciu, ewentualny sygnał kupna przefiltrowałbym o górne ograniczenie kanału i dopiero bardziej wyraźne wybicie nad około 4.47 stanowić mogłoby sygnał
do otwierania długiej pozycji na euro z perspektywą nieco większego ruchu stanowiącego korektę ostatniego trendu aprecjacji złotego. Jeśli chodzi o wsparcia, to najbliższym jest linia trendu wzrostowego, czyli dolne ograniczenie wzrostowego kanału (4.4050 - potwierdzona również wczorajszym, porannym minimum) oraz nieco niżej także dołek z 12 sierpnia na poziomie 4.3960. Krótkoterminowe wskaźniki sugerują tu możliwość umocnienia euro, czyli testowania wspomnianych oporów, a biorąc pod uwagę spore wyprzedanie na wskaźnikach dziennych, wspomniany sygnał kupna cały czas ma szansę się pojawić.

USD/PLN
Równie spokojnie było na rynku dolara do złotego. Poranne, chwilowe umocnienie krajowej waluty było tu jedynie testem wsparcia przy 3.56 (minima z 9 i 10 sierpnia), a później rynek zachowywał się analogicznie do eurozłotego, czyli obserwowaliśmy niewielkie oscylacje cen. Nie widać było również większej reakcji na popołudniowe publikacje. Rynek dolara ma tu nieco większe możliwości, jeśli chodzi o zakres wahań, bowiem w nieco szerszym horyzoncie liczą się w zasadzie ostatnie dodołki trendu aprecjacji złotego (3.5453) oraz szczyt z 4 sierpnia przy 3.7035. Niestety wahania z ostatnich kilku dni skutecznie zmierzają do negowania możliwości powstania formacji podwójnego dna, gdzie linią szyi byłoby właśnie wspomniane 3.7035, a tym samym dobrym i co ważniejsze, wiarygodnym poziomem do zapoczątkowania nieco większej korekty całego trendu umacniania krajowej waluty z ostatnich miesięcy. Krótkoterminowym oporem jest teraz linia trendu spadkowego, która dodatkowo zbiegnie się dziś z 50% zniesieniem aprecjacji złotego
sprzed dwóch tygodni. Opór ten znajduje się nieznacznie nad 3.63. Nieco wyżej podaż powinna być również widoczna w okolicach piątkowego szczytu przy cenie 3.6580. Obecnie dość dobra sytuacja dla posiadaczy dolara kreuje się na wskaźnikach, bowiem zarówno krótkoterminowe, jak i dzienne sygnalizują możliwość umocnienia amerykańskiej waluty, co kazałoby się spodziewać testowania wspomnianych oporów w dniu dzisiejszym.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)