Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs złotego powinien się ustabilizować

0
Podziel się:

Naszym zdaniem wartość złotego powinna się stabilizować. Ceny dolara i euro będą kształtowane wydarzeniami na rynku międzynarodowym.

USD/PLN i EUR/PLN
Po tym, jak we wtorek Grzegorz Kołodko przedstawił szczegóły swojego planu gospodarczego nasza waluta nieznacznie osłabła. Rząd przyjął trzy projekty ustaw, które już w piątek trafią pod obrady Sejmu. Podczas pierwszej części środowej sesji kurs EUR/PLN zwyżkował o 395 pkt z 4,0620 do 4,1015. Kurs USD/PLN ulegał wahaniom w zakresie 4,1050 – 4,1205. Odchylenie złotego od parytetu wzrosło z minus 5,4 proc. do minus 4,5 proc. Ceny dewiz nieco wzrosły na skutek obaw inwestorów o to, że pakiet ustaw antykryzysowych nowego ministra finansów może okazać się zbytnim obciążeniem dla budżetu. Uczestników rynku niepokoi rosnąca relacja długu publicznego naszego kraju w relacji do PKB. Prezes NBP Leszek Balcerowicz przestrzega, że na koniec 2002 r. zadłużenie państwa może wynieść 49,5 proc. Zdaniem agencji ratingowej Fitch może on sięgnąć nawet 50 proc.
Po godz. 15.00 nasza waluta w szybkim tempie odrobiła poniesione wcześniej starty.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 4,0800 złotego, a jedno euro na 4,0535 złotego (odchyl.– 5,28 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem wartość złotego powinna się stabilizować. Ceny dolara i euro będą kształtowane wydarzeniami na rynku międzynarodowym.

Strategia
Eksporter i Importer: Czekaj

USD/JPY i EUR/JPY
W środę notowania japońskiej waluty do dolara wzrastały. Kurs USD/JPY spadł w ciągu dnia z 117,60 do 115,90. 170 pkt przecena amerykańskiej waluty była przede wszystkim wynikiem fatalnych nastrojów panujących na amerykańskim rynku giełdowym. Dla wzrostu wartości jena nie bez znaczenia pozostały także dane makro mówiące o tym, że nadwyżka handlowa Japonii w czerwcu wzrosła czwarty miesiąc z rzędu, tym razem o 71,4 proc. w stosunku rocznym, przy 8,9 proc. wzroście eksportu.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 116,15 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem wszystkie spadki kursu USD/JPY poniżej poziomu 116,00 powinny być wykorzystywane przez inwestorów do zakupu dolarów.

Strategia
Kupuj dolary po 115,60/90
Stop loss 115,30
Take profit 116,50

EUR/USD
Podczas pierwszych godzin środowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara pozostawały dość stabilne. Kurs EUR/USD ulegał wahaniom w zakresie 0,9870 – 0,9920. Choć indeksy na Wall Strett zakończyły wtorkową sesję na minusie (Nasdaq – 4 proc. Dow Jones – 1 proc.), to wartość amerykańskiej waluty spadła jedynie nieznacznie. W ciągu dnia nie publikowano żadnych istotnych danych makroekonomicznych, a oczy inwestorów skierowane były na amerykański rynek giełdowy. Notowania dolara zaczęły spadać po godzinie 15. Kurs EUR/USD powędrował do 0,9975. Ogromne spadki cen akcji na europejskich rynkach oraz zniżkująca wartość kontraktów futures na amerykańskie indeksy pozwalały domniemywać, że środowa sesja na Wall Street otworzy się ponownie na znacznym minusie. Tak też się stało: Nasadq – minus 2 proc., Dow Jones – minus 0,5 proc. Jednakże dość szybko notowania amerykańskiej waluty zaczęły wzrastać. O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 0,9935 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania europejskiej waluty w najbliższym okresie powinny poruszać się w szerokim przedziale 0,9850 – 0,9980. W związku z tym, że tak naprawdę nie wiadomo jak dolar zareaguje na dalszy przebieg wydarzeń na Wall Street, inwestorom w najbliższym okresie odradzamy zawieranie transakcji na tym krosie.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)