Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minimalna przecena złotego

0
Podziel się:

W środę notowania naszej waluty nieznacznie spadły. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła swoje dwudniowe posiedzenie, a inwestorzy stali się nieco bardziej nerwowi

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
W środę notowania naszej waluty nieznacznie spadły. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła swoje dwudniowe posiedzenie, a inwestorzy stali się nieco bardziej nerwowi. W związku ze wzrostem wartości euro na rynku międzynarodowym, minimalna przecena naszej waluty była bardziej widoczna na krosie EUR/PLN. Cena euro wzrosła do 3,6070. Kurs dolara do złotego wzrósł do 4,06. Wyższe poziomy kursów zaowocowały odchyleniem złotego od parytetu w okolicy minus 11,50 proc. wobec minus 11,90 proc. we wtorek.

W ciągu dnia premier rządu Leszek Miller ponownie wezwał Radę do obniżenia stóp. Podjęcie przez nią takiej decyzji jego zdaniem wspomogłoby działania rządu oraz parlamentu mające na celu wyciągnięcie polskiej gospodarki z obecnego zastoju. Czy skutecznie? Odpowiedź poznamy w czwartek około południa.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 4,0445 złotego, a jedno euro na 3,6055 złotego (odchyl.– 11,59 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Z podjęciem kolejnych decyzji inwestycyjnych radzimy się wstrzymać do decyzji Rady.

Strategia
Eksporter: Czekaj na decyzję Rady
Importer: Czekaj na decyzję Rady

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas pierwszych godzin środowej sesji waluta Nipponu wzmocniła się do dolara do poziomu 129,50. Jen aprecjonował mimo wypowiedzi japońskich polityków, którzy są zdania, że kurs USD/JPY powinien oscylować w przedziale 130 – 135. Już od dłuższego czasu każde wzmocnienie się jena poniżej poziomu 130 wywołuje werbalną interwencję z ich strony. Dziś w tym tonie wypowiadali się Haruhiko Kuroda oraz Zembei Mizoguchi z resortu finansów. Wyjątkiem była wtorkowa wypowiedź ministra Masajuro Shiokawy, który podkreślił, że to rynek powinien sam decydować o kursach walutowych. Dlaczego zatem nie następuje przecena jena, a jego kurs względem dolara pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie? Zdaniem większości analityków powodem takiego stanu rzeczy jest obawa o to, że ożywienie gospodarcze w USA może wcale nie wpłynąć na wzrost notowań dolara. Uważają oni, że inwestorzy w celu dywersyfikacji portfela zaczną inwestować swoje środki także na innych rynkach w tym w Japonii. Obawy budzi także wzrastający w zastraszającym
tempie deficyt na rachunku obrotów bieżących USA.

Po południu kurs USD/JPY ponownie zniżkował, tym razem do 129,50. Powodem była publikacja zaskakująco słabych danych makro ze Stanów. O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 129,65 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Obecne poziomy kursu USD/JPY radzimy wykorzystać do zakupów dolarów.

Strategia
Kupuj dolary po 129,50/60
Stop loss 129,40
Take profit 130,20

EUR/USD
Podczas pierwszych godzin środowej sesji europejskiej na międzynarodowym rynku wspólnej waluty było dość spokojnie. Kurs EUR/USD ulegał wahaniom w zakresie 0,8885 – 0,8900.

Wspólnej walucie górną granicę tego przedziału udało się złamać dopiero po południu, po publikacji danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Podana o godz. 14.30 przez Departament Handlu informacja o trzykrotnie większym od oczekiwanego, 0,6 proc. spadku zamówień na dobra trwałego użytku w marcu wywindowała w rezultacie notowania euro powyżej 0,8920.
O godz. 15.40 jedno było wyceniane na 0,8912 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
W dalszym ciągu jesteśmy zdania, że notowania wspólnej waluty w najbliższym okresie powinny pozostawać w przedziale 0,8850 – 0,8920.

Strategia:
Sprzedaj euro po 0,8915/20
Stop loss 0,8950
Take profit 0,8870/50

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)