Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na rynku eurodolara bez przełomu

0
Podziel się:

Od rana nie widać na rynku eurodolara żadnego przełomu. Inwestorzy czekają już na popołudniowe dane z USA o zrewidowanym PKB za II kwartał, jak również zrewidowanym odczycie wskaźnika nastrojów konsumentów Michigan Sentiment.

Późnym popołudniem z pewnością rynek skupi uwagę na słowach Alana Greenspana, który przedstawi raport o stanie amerykańskiej gospodarki i tutaj jego słowa interpretowane będą przede wszystkim poprzez pryzmat dalszej polityki monetarnej FED.

Na krajowym rynku, po wczorajszym osłabieniu złotego, dzisiaj ruch ten został skorygowany i krajowa waluta umocniła się do dolara o ok. 3 grosze, natomiast do euro o ok. 4 grosze. Tym samym, poważniejszych sygnałów sprzedaży złotego udało się jeszcze dziś uniknąć.

EUR/USD
Rynek eurodolara nadal oscyluje mniej więcej w zakresie ostatniej zmienności. Wspomniana rano formacja rozszerzającego się trójkąta ma nadal szanse się pojawić, bowiem ceny tylko nieznacznie naruszyły rano poziom ok. 1.2117, czyli jego górne ograniczenie, po czym doszło do wyraźniejszego cofnięcia popytu na europejską walutę. Aby formacja została potwierdzona dolar powinien się teraz osłabić do okolic dolnego ograniczenia trójkąta, czyli 1.2035. Warto wspomnieć, że popytowe znaczenie tego poziomu jest cały czas wzmocnione przez znajdującą się tam, średnioterminową linię trendu wzrostowego. Trwalsze zejście pod poziom 1.20 będzie już sygnałem zakończenia kilkudniowej korekty i trend aprecjacji dolara powinien wówczas ponownie nabrać tempa.

USD/JPY
Rynek dolarjena wyhamował dziś nad najbliższym wsparciem, czyli dołkiem z 20 sierpnia przy cenie 108.99. Jego przebicie otworzy już drogę do aprecjacji jena do okolic dolnego ograniczenia spadkowego kanału, w którym rynek oscyluje od miesiąca. Zlokalizowane jest ono przy cenie 108.32. Dzisiejsze zachowanie tej pary nie sprzyja niestety posiadaczom dolara, bowiem utworzony został ruch powrotny do dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału wzrostowego, z którego rynek się wczoraj wybił. Tym samym dzisiejsze minimum w połączeniu ze wsparciem na 108.99 stanowią tu dość istotny poziom, którego przekroczenie potraktować można jako krótkoterminowy sygnał sprzedaży.

EUR/JPY
Dość spokojnie jest dziś na rynku eurojena. Od wczoraj mamy tu do czynienia z nieznacznym osuwanie się cen do okolic wtorkowych minimów przy cenie 132.00. Jest to obecnie najbliższy, ale jednocześnie bardzo istotny poziom wsparcia, bowiem w środę zakończony został ruch powrotny do przebitej wcześniej linii średnioterminowego trendu wzrostowego, zatem spadek pod 132.00 będzie jednoznaczny z potwierdzeniem wybicia i wygenerowaniem sygnały sprzedaży europejskiej waluty. Jak się okazuje, ostatnio jest tu dość dobrze widoczna presja popytowa na japońską walutę zarówno wobec dolara, jak i euro i obecnie nie widać technicznych przesłanek (może poza wyprzedaniem rynku), aby sytuacja ta miała ulec zmianie.

GBP/USD
Poranny, krótkoterminowy wzrost wartości funta został niemal idealnie zatrzymany poprzez wspomniany rano opór, czyli hipotetyczne, górne ograniczenie wzrostowego kanału. Tym samym formacja ta została już potwierdzona i obecnie należy oczekiwać testu przynajmniej dolnego jej ograniczenia, czyli linii trendu wzrostowego, która zlokalizowana jest aktualnie przy cenie 1.7924. Warto również wspomnieć, że pojawienie się wzrostowego kanału akurat w tym miejscu (poprzedzonego spadkiem), tworzy tu formację flagi, zatem spodziewać należałoby się wybicia dołem i kontynuacji trendu aprecjacji dolara. Sygnałem, że takowy trend będzie kontynuowany byłoby zejście pod wtorkowe minima, czyli 1.7882. Najbliższym poziomem oporu jest wyznaczone już dziś, górne ograniczenie kanału, które znajduje się teraz przy cenie 1.8040.

USD/CHF
Odmienne wnioski, jeśli chodzi o przyszłe zachowanie amerykańskiej waluty pojawiają się na rynku franka szwajcarskiego. Tutaj doszło wczoraj do wybicia dołem ze wzrostowego kanału, a dzisiejsze umocnienie dolara jest tu na razie tylko ruchem powrotnym do dolnego ograniczenia formacji, który na dodatek zaczyna właśnie się kończyć i zawracać w kierunku dzisiejszych minimów. Znajdują się one przy cenie 1.2694. Ich przebicie stanowiłoby już sygnał sprzedaży, który oczywiście można jeszcze nieco przefiltrować, np. o wsparcie w postaci dołka z 24 sierpnia przy cenie 1.2664, bądź nieco niżej również szczyt z 11 sierpnia na 1.2641. Można teraz założyć, że fakt pojawienia się rozbieżnych w interpretacji formacji na rynku funta i franka doprowadzi do pojawienia się pułapki na którymś z nich. Warto zatem obserwować przy zajmowaniu pozycji te rynki jednocześnie. Najbliższym oporem, którego przekroczenie zanegowałoby korzystne dla posiadaczy franka sygnały, jest wczorajsze maksimum na 1.2778, bowiem wyjście teraz nad ten
poziom byłoby tożsame z powrotem nad przebitą linię trendu (dolne ograniczenie kanału), a tym samym byłby to impuls do kupna amerykańskiej waluty.

EUR/PLN
Dzisiejszy dzień przyniósł korektę wczorajszego osłabienia złotego. W przypadku eurozłotego ceny znalazły się już ponownie pod linią trendu spadkowego, zatem jeśli doszłoby do zakończenia dzisiejszych notowań pod jej poziomem, to może to stanowić w końcówce presję na posiadaczy euro do zamykania pozycji, czyli kupna złotego, co przełożyłoby się na jeszcze większe umocnienie krajowej waluty. Na rynku pojawiłaby się wówczas pułapka wybicia, a test minimów ostatniej konsolidacji, czyli 4.3685 byłby już tylko kwestią czasu. Najważniejszym obecnie oporem jest wczorajsze maksimum przy 4.5020, bowiem ponowne wyjście nad jego poziom będzie już sygnałem do większej, średnioterminowej korekty. Obecnie wybić się z horyzontu jeszcze nie udało.

USD/PLN
Brak nowych maksimów na rynku dolara do złotego spowodował pojawienie się również ciekawej sytuacji. Można teraz mówić o powstaniu górnego ograniczenia lekko wzrostowego kanału, zatem konsekwencją tego powinien być teraz spadek wartości dolara do jego dolnego ograniczenia, które aktualnie znajduje się przy cenie 3.5685. Jest to o tyle ważne, że w tym układzie można tu mówić o średnioterminowej fladze, co docelowo doprowadzić powinno do wybicia się dołem z całej konsolidacji i kontynuacji trendu aprecjacji złotego. Oczywiście zanegowaniem tego scenariusza będzie wybicie się nad górne ograniczenie wzrostowego kanału (3.7170), bowiem w tym układzie formacja zostałaby załamana i korekta ostatniego, średnioterminowego trendu wzrostu wartości krajowej waluty nabrałaby tempa. Obecnie zatem do okolic 3.7170 - 3.7200 posiadacze złotego są jeszcze bezpieczni.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)