Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na rynku tylko lekkie zmiany

0
Podziel się:

Przy niezmienionym kursie USD/PLN cena euro wzrosła do powyżej 3,61. Głównym powodem spadku notowań naszej waluty były działania czeskiego banku centralnego

_ KOMENTARZ KRAJOWY KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
W czwartek przed południem notowania naszej waluty poszły w górę, co było związane ze zwiększonym popytem na złotówkę ze strony niemieckich i skandynawskich banków. Kurs dolara do złotego spadł do 4,0815. Do 3,5970 zniżkował również kurs euro do złotego. Odchylenie naszej waluty od parytetu spadło do minus 11,30 proc. Po południu złoty lekko zniżkował. W związku z aprecjacją euro na rynku międzynarodowym było to jednak widoczne jedynie na krosie EUR/PLN. Przy niezmienionym kursie USD/PLN cena euro wzrosła do powyżej 3,61. Głównym powodem spadku notowań naszej waluty były działania czeskiego banku centralnego, który werbalnie interweniował na rynku, w reakcji na wzmocnienie się korony do rekordowo wysokiego poziomu względem euro. Od początku tego roku kurs EUR/CZK spadł z poziomu 33,0 do 30,15 w pierwszych godzinach czwartkowej sesji. Reakcja rynku na interwencję ustną okazała się umiarkowana, co sprowokowało bank centralny do interwencyjnych zakupów euro. W rezultacie cena wspólnej waluty wzrosła w okolice
30,65.
O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 4,0820 złotego, a jedno euro na 3,6134 złotego (odchyl.– 11,13 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym czasie złoty nadal powinien pozostawać stosunkowo silny. Nasza waluta może się osłabić po obniżce stóp procentowych, która może mieć miejsce już w kwietniu (chociaż naszym zdaniem dopiero w maju). Inwestorzy obstawiający scenariusz kwietniowego cięcia powinni stopniowo zaopatrywać się w dewizy, których ceny po takiej obniżce powinny wzrosnąć.

Strategia
Importer: Pozostań neutralny
Eksporter: Pozostań neutralny

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Czwartkowa sesja zaowocowała ponowną aprecjacją jena w stosunku do dolara. W ciągu dnia kurs USD/JPY zniżkował o 150 pkt. z 133,10 do 131,60. Głównym powodem przeceny „zielonego” jest brak spodziewanego wyprowadzania przez fundusze inwestycyjne środków finansowych za granicę wraz z początkiem nowego roku fiskalnego. Fakt ten na rynku tłumaczony jest dobrą postawą tokijskiej giełdy w ostatnich dwóch miesiącach, gdzie indeks Nikkei 225 zyskał na wartości ponad 20 proc. Spadek kursu USD/JPY to również wynik pozostawania amerykańskiej waluty pod presją wydarzeń na Bliskim Wschodzie.
O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 131,68 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania japońskiej waluty mogą zwyżkować nawet w okolice poziomu 131,20/10. Ewentualny spadek kursu USD/JPY w te okolice radzimy wykorzystać do zakupu dolarów.

Strategia
Kupuj po 131,10/20
Stop losss 130,75 / Take profit 132,15

EUR/USD
W czwartek na międzynarodowym rynku walutowym notowania europejskiej waluty wzrosły. Kurs EUR/USD zwyżkował z 0,8800 do powyżej 0,8850. Amerykańska waluta oraz giełdy na Wall Street w dalszym ciągu pozostają pod presją wydarzeń na Bliskim Wchodzie, gdzie izraelska armia zajmuje kolejne palestyńskie miasta na Zachodnim Brzegu. Wspólnej walucie w aprecjacji pomogły również dobre dane makroekonomiczne napływające z gospodarki Eurolandu. Rano okazało się, że indeks PMI sporządzany na zlecenie agencji Reuters, mierzący aktywność w sektorze usług strefy euro, wzrósł w marcu do 53,1 pkt. z 51,5 pkt. w lutym, tj. do poziomu najwyższego od lipca zeszłego roku. Do najwyższego poziomu od sierpnia 2000 r., tj. do 72,0 pkt. wzrosły również oczekiwania przedsiębiorców tego sektora. Z kolei w samo południe Eurostat poinformował o większym o 0,1 proc. od oczekiwań, 0,6 proc. wzroście sprzedaży detalicznej w marcu. Nieco gorsza od prognoz (spodziewano się wzrostu o 0,3 proc.) okazała się być jedynie informacja o utrzymaniu
się produkcji przemysłowej bez zmian w stosunku od lutego.
O godz. 13.45 okazało się, że Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać obecny poziom stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku i pozostała bez większego wpływu na notowania euro.
O godz. 15.35 jedno euro wyceniane było na 0,8851 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Trwałe złamanie przez kurs EUR/USD linii trendu spadkowego przebiegającej nieco poniżej poziomu 0,8840 może zaowocować dalszą aprecjajcą notowań wspólnej waluty. Następnym, silnym technicznym oporem jest poziom 0,8870.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)