Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Niespodziewany spadek wartości dolara

0
Podziel się:

Środa to dzień niespodzianek. Chyba mało kto spodziewał się takiego obrotu wydarzeń na rynku międzynarodowym.

Środa to dzień niespodzianek. Chyba mało kto spodziewał się takiego obrotu wydarzeń na rynku międzynarodowym.

Euro umocniło się do dolara po lepszych od prognoz informacji o wydatkach konsumpcyjnych we Francji (wzrost o 4,2% r/r) oraz kiepskich Jobless Claims (321 tysięcy, o 11 tysięcy wyżej niż prognozy) i Michigan Consumer Sentiment (spadek do 92,1 pkt., w miejsce prognozowanego wzrostu do 93 pkt.).

Dolar tracił na wartości również w stosunku do funta i jena. Brytyjską walutę umacniała spekulacja o prawdopodobieństwie kolejnej podwyżki stóp procentowych po ostatnich minutes z posiedzenia BoE. Jen zyskiwał pomimo ostatniego raportu rządowego, który prezentuje gorszą od poprzednich ocenę japońskiego wzrostu; z dokumentu można wyczuć dyskretne niezadowolenie ze słabego jena. Gracze antycypują ewentualną przyszłą interwencję na rynku. O godzinie 16:30 eurodolar był na poziomie 1,2948.

Rynek lokalny był płaski, ale wskutek zawirowań globalnych doszło do dalszych spadków na USDPLN. Eurozłoty z kolei dosyć dynamicznie wzrósł o 1 grosz, m.in. wskutek przeskalowania oczekiwań dotyczących podwyżek stóp w Polsce. Część inwestorów zajmowała pozycje bazując na wypowiedzi Leszka Balcerowicza o konieczności podnoszenia stopy NBP, ale ankieta jednego z serwisów informacyjnych wskazuje, że rynek odrzuca taką możliwość. O 16:30 USDPLN był na 2,9440 (po nieudanym ataku na 2,94), a EURPLN na 3,8126.

Masowa wyprzedaż dolara wynika zapewne po części z chęci zlikwidowania ryzyka podczas przedłużonego weekendu w USA (który zapewne doprowadzi jutro do rynkowego marazmu), ale w najbliższym czasie do poziomów 1,2820-50 EURUSD raczej już nie powróci. Ważny opór na 1,29 został przebity praktycznie bez wysiłku – poziom 1,30 prognozowany na koniec roku jest już bardzo blisko. Do dalszego ruchu konieczne są jednak kolejne antydolarowe impulsy makroekonomiczne.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)