Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżki stóp nie będzie

0
Podziel się:

Poświąteczny tydzień na krajowym rynku walutowym rozpoczęliśmy od skokowego umocnienia złotego, przede wszystkim wobec dolara.

Poświąteczny tydzień na krajowym rynku walutowym rozpoczęliśmy od skokowego umocnienia złotego, przede wszystkim wobec dolara.

Niespodzianki zatem nie było, bowiem od wczoraj na rynku międzynarodowym dolar bardzo wyraźnie tracił na wartości, co musiało znaleźć swoje odbicie w jego relacji do waluty krajowej. Impuls aprecjacyjny złotego wzmocniony został również za sprawą publikacji makro. Choć piątkowe dane na temat niższej od prognoz CPI (0,4% vs. 0,6%) mogłyby sugerować, że RPP może się skłonić do rozważenia kolejnej obniżki stóp procentowych, to od razu przypomniano, że członkowie RPP będą czekali na publikację przez NBP raportu o inflacji, zatem widmo obniżki stóp na najbliższym posiedzenia tak szybko jak się pojawiło, tak szybko zostało oddalone. Przypieczętowały to dzisiejsze dane na temat przeciętnego wynagrodzenia w marcu, które wzrosło o 5,4% wobec 4,2% prognoz (r/r). Takie dane ponownie sugerują z kolei możliwe pojawienie się napięć inflacyjnych, a więc niejako bilansują się z piątkowymi, niższymi niż się spodziewano danymi na temat CPI.

USD/PLN
Dzisiejszy dzień pod względem technicznym wprowadził już nieznaczne zmiany do sytuacji na parze dolara względem złotego. Kurs wybił się bowiem pod poziom wsparcia przy 3.2150 i obecnie znajduje się w okolicach 3.20. Może to zatem sugerować pojawienie się dalszej presji aprecjacyjnej na krajową walutę w kierunku 3.14. Najbliższym oporem są obecnie okolice 3.22 oraz nieco wyżej również 3.24.

EUR/PLN
O ile umocnienie złotego było dosyć widoczne względem dolara, o tyle na eurozłotym już nie znalazło to aż takiego odzwierciedlenia. Dzisiejszy dzień stoi tu pod znakiem bardzo spokojnych wahań w zakresie ok. 3.92 - 3.9350. Obecnie najbliższym wsparciem dla rynku jest zeszłotygodniowy dołek wyznaczony przy cenie 3.9150 i należy liczyć się z tym, że jego przełamanie zachęci podaż do bardziej intensywnego działania. Kolejnym wsparciem byłby wówczas rejon 3.90. Odnośnie oporów, to takowego doszukiwać można się przy 3.95 i wyjście kupujących powyżej tej bariery otwierałoby drogę do dalszej zwyżki, nawet w kierunku ostatnich maksimów ustanowionych dotychczas w pierwszym tygodniu kwietnia w rejonie 4,00.

PLN BASKET
Dzisiejsza presja aprecjacyjna złotego znalazła swoje odzwierciedlenie również w sytuacji koszyka. Naruszony został już poziom najbliższego, krótkoterminowego wsparcia przy cenie ok. 3.57. Jeśli nie uda się bykom powrócić powyżej tej bariery, to sugerowałoby to spadek w kierunku 3.53, czyli kolejnego poziomu o charakterze popytowym. Odnośnie oporów, to podaży spodziewać można się w krótkim terminie przy cenie 3.6050 oraz nieco wyżej również w strefie 3.6250 - 3.6450.

GBP/PLN
Bardzo spokojnie zachowuje się dziś funt względem krajowej waluty, gdzie mamy do czynienia ze stabilną konsolidacją w zakresie 5.67 - 5.70. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 5.6650, czyli na około miesięcznej linii trendu wzrostowego, której potencjalne przełamanie otwierałoby drogę do korekty ostatniej, lekkiej tendencji wzrostowej. W takim układzie spodziewać należałoby się zejścia cen w stronę przynajmniej zeszłotygodniowych minimów, czyli okolic 5.65. Kolejne wsparcie znajduje się z kolei przy 5.59. Jeśli chodzi o opory, to tutaj sytuacja pozostaje w zasadzie bez większych zmian, czyli nadal najbardziej istotnym jest poziom ok. 5.75, gdzie znajduje się obecnie około roczna linia bessy. Jej wyraźne przebicie sygnalizowałoby możliwość zmiany trendu w średnim terminie, choć tutaj w zasadzie już można by o takiej sytuacji mówić, bowiem mniej więcej od okolic grudnia mamy do czynienia z trendem horyzontalnym. Póki jednak poziom 5.75 nie zostanie wyraźnie przełamany, posiadacze krajowej waluty mogą
jeszcze mieć nadzieje na jakieś bardziej wyraźne umocnienie krajowej waluty. Przebicie linii bessy wyraźnie taką możliwość odsunie.

CHF/PLN
O ile na poprzednich parach widoczna jest presja wzrostu wartości złotego w dniu dzisiejszym, o tyle względem franka szwajcarskiego krajowa waluta już nieznacznie traci. Udało się zatem uchronić przed przełamaniem krótkoterminowego wsparcia w postaci około miesięcznej linii trendu wzrostowego, która znajduje się aktualnie przy cenie 2.5050. Jej przełamanie sugerowałoby wejście rynku w korektę ostatniej tendencji wzrostowej. Skuteczna obrona tego wsparcia, z jaką obecnie mamy do czynienia, może jednak stanowić dla kupujących zachętę do przetestowania górnego ograniczenia wahań z ostatnich tygodni, czyli okolic 2.5380. Drogę do tych okolic otwierałoby wyjście ponad 2.5150, czyli okolic zeszłotygodniowego, lokalnego wierzchołka z drugiej połowy tygodnia. Miejsca na dalsze oscylacje w krótkim terminie robi się tu obecnie bardzo niewiele, zatem można się spodziewać, że niebawem pojawią się już jakieś rozstrzygnięcia, co do dalszego kierunku zmian cen na tej parze.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)