Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Osłabienie złotego

0
Podziel się:

Podczas wtorkowej sesji notowania naszej waluty spadały. Kurs dolara do złotego wzrósł z 4,07 do 4,1050. Z 3,7350 do 3,7750 zwyżkowała również cena euro

_ Rynek krajowy _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas wtorkowej sesji notowania naszej waluty spadały. Kurs dolara do złotego wzrósł z 4,07 do 4,1050. Z 3,7350 do 3,7750 zwyżkowała również cena euro. Odchylenie złotówki od parytetu, które jeszcze w poniedziałek znajdowało się przy -9,4 proc., powróciło w okolice -8,6 proc.

Powodem osłabienia złotego było oczekiwanie inwestorów na wynik posiedzenia rządu, na którym miała być dyskutowana sprawa nowelizacji ustawy o NBP (w środę dwoma projektami zmian: poselskim i rządowym zajmie się Sejm) oraz omawiane sposoby osłabienia naszej waluty.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 4,1050 złotego, a jedno euro na 3,7618 (odchyl.– 8,85 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Do czasu sporządzenia komentarza nie było wiadomo, co postanowił rząd. Naszym zdaniem złotówka w najbliższych dniach powinna być w dalszych ciągu podatna na duże wahania. Inwestorom doradzamy wstrzymanie się z transakcjami.

Strategia
Eksporter:Czekaj
Importer:Czekaj

_ Rynek jena _

USD/JPY i EUR/JPY
W poniedziałek w późnych godzinach wieczornych kurs USD/JPY zniżkował do 125,20 Zaraz po tym, na rynku ponownie interweniowali politycy Nipponu w celu powstrzymania jego dalszego spadku. Choć premier Junichiro Koizumi mówił, że wzrost notowań jena może być skutkiem polepszenia stanu gospodarki, to ostrzegał przed większymi zmianami na rynku. Z kolei szef resortu finansów Masajuro Shiokawa nie wykluczał interwencji w przypadku takich zmian. W podobnym tonie wypowiadali się Haruhiko Kuroda oraz Zambei Mizoguchi z tego samego ministerstwa oraz szefowie resortu handlu oraz gospodarki: Takeo Hiranuma i Heizo Takenaka.
Interwencja polityków poskutkowała. Pod koniec wtorkowej sesji azjatyckiej kurs USD/JPY wzrósł nieco powyżej 126,00. Podczas europejskiego handlu dolar ponownie zaczął tracić do jena, a notowania japońskiej waluty wzrosły do niespotykanego od początku grudnia zeszłego roku poziomu, tj. do ok. 124,25.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 124,50 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Ryzyko fizycznej interwencji na rynku bardzo wzrosło. Na krótką metę powinno to pociągnąć kursu USD/JPY w górę. Nie ma jednak pewności, czy nawet takie działania japońskich polityków zdołają trwale przerwać wzrostowy trend jena.

Strategia
Kupuj po 124,20/40
Stop loss 124,00 / Take profit 125,20

_ Rynek euro _

EUR/USD
Podczas pierwszych godzin wtorkowej sesji notowania wspólnej waluty skonsolidowały się w dość wąskim przedziale 0,9190 – 0,9215. W ciągu dnia nie publikowano żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Na uwagę zasługiwało jedynie dzisiejsze wystąpienie szefa ECB na forum Komisji ds. Gospodarki i Polityki Monetarnej Parlamentu Europejskiego. Wim Duisenberg powiedział, że wzrost inflacji w Eurolandzie na koniec tego roku może być wyższy niż pierwotnie zakładano.

Trochę ciekawiej zrobiło się dopiero po południu. Po tym jak spółka Home Depot podała, że w I kwartale jej zysk wzrósł o 35 proc. nastroje amerykańskich inwestorów giełdowych uległy poprawie, a indeksy na Wall Street otworzyły się na plusie. Przewagę na rynku zdobyli sprzedający wspólną walutę, a kurs EUR/USD zniżkował do 0,9160.
O godz. 15.40 jedno euro było wyceniane na 0,9165 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs EUR/USD po lekkiej korekcie spadkowej powinien ponownie wzrastać w kierunku poziomu 0,9250.

Strategia
Kupuj po 0,9150/70
Take profit 0,9230-45 / Stop loss 0,9130

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)