Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pod dyktando USA

0
Podziel się:

Złoty najbardziej stracił w relacji do dolara. Wzrost kursu euro był mniejszy – 1 grosz od dziennego minimum na poziomie 4,0750. Brak impulsów z krajowego rynku powoduje, iż złoty jest pod wpływem rynków międzynarodowych. Umacnianie dolara wywołuje odpływ kapitału z rynków wschodzących do USA i tym samym osłabianie walut tych krajów.

RYNEK KRAJOWY

Do czasu publikacji danych o deficycie handlowym w USA złoty pozostawał stabilny – kurs EUR/PLN utrzymywał się powyżej 4,08. Dopiero silne umocnienie się dolara w stosunku do euro po 14:30 wprowadziło zamieszanie na naszym rynku i ucieczkę kapitału z Polski.

Złoty najbardziej stracił w relacji do dolara. Wzrost kursu euro był mniejszy – 1 grosz od dziennego minimum na poziomie 4,0750. Taka reakcja rynku wydaje się być oczywista i podtrzymuje historyczną zależność między kursem złotego oraz EUR/USD.

Brak impulsów z krajowego rynku powoduje, iż złoty jest pod wpływem rynków międzynarodowych. Umacnianie dolara wywołuje odpływ kapitału z rynków wschodzących do USA i tym samym osłabianie walut tych krajów. W drugiej połowie tygodnia będziemy mieli również dane z naszego kraju - inflację oraz pierwsze wyniki polskich spółek, które zaczną przesyłać raporty za I kwartał 2005 r.

Krótkoterminowa prognoza:
Najważniejszy opór na USD/PLN to 3,25 a EUR/PLN 4,18. Dopiero pokonanie tych poziomów otworzy drogę do dalszego osłabiania PLN. Wsparcie dla tych par to odpowiednio 3,05 i 4,05.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Amerykański deficyt handlowy nie pomógł euro

W lutym deficyt handlowy wzrósł w USA do poziomu 61 mld dolarów z 58,3 mld miesiąc wcześniej. Ta rekordowa wartość wynika przede wszystkim z powodu wzrostu importu produktów petrochemicznych i dużego wzrostu (o 9,8 proc.) tekstyliów z Chin. Reakcją na takie dane było gwałtowne osłabienie dolara, które równie szybko zamieniło się na gwałtowne wzmocnienie. Wzrost importu i eksportu (niewielki, ale do rekordowego poziomu) został potraktowany jako potwierdzenie dalszego rozwoju gospodarki, który może zwiększyć inflację i tempo podwyżek stóp. Poza tym inwestorzy czekają na protokół z marcowego posiedzenia FOMC, w którym być może będzie tam mowa o wzroście inflacji. Reakcja inwestorów potwierdza nasze wcześniejsze oceny nastawienia rynku, które jest bardzo korzystny dla USD. Kurs euro poszybował w dół, zatrzymując się dopiero w okolicach poziomu 1,29 USD. O zamknięciu dnia zadecyduje co prawda protokół FOMC, ale oczywiste jest, że przed majowym posiedzeniem Fed dolar będzie zyskiwał, a kluczowe wsparcie na linii
trendu (1,28) jest zagrożone.

Krótkoterminowa prognoza:
Wsparcie dla EUR znajduje się na 1,2720. Najbliższe poziomy oporu to 1,30 i 1,3060. Po przełamaniu 1,2720 spadki powinny przyspieszyć.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)