Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogłoski osłabiły złotego

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty spadły. Przecena złotego została wywołana wypowiedzią wiceministra finansów Ryszarda Michalskiego

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty spadły. Przecena złotego została wywołana wypowiedzią wiceministra finansów Ryszarda Michalskiego o tym, że rząd przed wejściem Polski do mechanizmu kursowego ERM2 chciałby doprowadzić do kontrolowanego osłabienia naszej waluty, a także krążącymi po rynku pogłoskami o tym, że publikowane pod koniec sesji przez Narodowy Bank Polski dane o bilansie płatniczym za sierpień mogą okazać się gorsze od oczekiwań (średnia prognoz analityków ankietowanych przez agencję Reuters dot. deficytu na rachunku obrotów bieżących wynosiła 290 mln USD). Cena euro wzrosła z 4,0685 do 4,0975. Z 4,1395 do 4,1595 zwyżkowała również cena dolara. Odchylenie złotego od parytetu powędrowało w okolice poziomu minus 4 proc.

Projekt przyszłorocznego budżetu uważany powszechnie na rynku za oparty na zbyt optymistycznych złożeniach został w sobotę przyjęty formalnie przez rząd, a w poniedziałek w konstytucyjnym terminie przekazany do Sejmu. W porannych „Sygnałach Dnia” premier Leszek Miller ponownie określił go mianem stabilizacji i rozwoju. Oficjalną opinię Rady Polityki Pieniężnej na temat budżetu na rok 2003 poznamy w czwartek. Nie należy oczekiwać, aby była ona zbyt pochlebna.

Dokładnie o godz. 16.00 NBP podał, że deficyt C/A wyniósł 290 mln USD (czyli na oczekiwanym przez inwestorów poziomie).
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 4,1440 złotego, a jedno euro na 4,0960 złotego (odchyl.– 4,05 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Stosunkowo niski poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących powinien okazać się dla złotego lekkim wsparciem. Oczekujemy stabilizacji.

Strategia:
Kupuj dolary poniżej 4,1250
Kupuj euro poniżej 4,0400

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
W poniedziałek nastąpiła rekonstrukcja japońskiego rządu. Z zajmowanych dotąd stanowisk ministerialnych premier Junichiro Koizumi odwołał szefów resortów rolnictwa i obrony. Dla rynku najważniejszy był jednak fakt usunięcia ministra ds. usług finansowych Hakuo Yanagisawy, który był niechętny zasileniu środkami publicznymi borykającego się z problemem złych długów sektora bankowego. Na stanowisku szefa Agencji sprawującej m.in. środkami pieczę na środkami wydzielonymi przez BoJ wyznaczony został zwolennik reform, minister gospodarki Heizo Takenaka. Japońska waluta zareagowała wzrostem wartości. Kurs USD/JPY zniżkował o ponad 160 pkt z 122,80 do 121,15.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 121,20 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania dolara do jena po rekonstrukcji gabinetu mogą jeszcze nieco spaść. Inwestorzy mogą się szybko rozczarować, gdyż wszystko wskazuje na to, że nowy rząd raczej nie zaskoczy reformatorskimi pomysłami. Sugerujemy kupno dolarów na spadkach.

Strategia:
Kupuj po 120,80/90 Stop loss 120,60 Take profit 121,40

EUR/USD
Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji notowania europejskiej waluty do amerykańskiej gwałtownie wzrosły. Kurs EUR/USD zwyżkował z 0,9810 do 0,9880. Dolar stracił na fali znacznego pogorszenia się nastrojów na światowych rynkach giełdowych. W ciągu dnia bardzo silnie zniżkowały zarówno parkiety europejskie, jak i wartość kontraktów na amerykańskie indeksy. Niepokój wśród inwestorów budzą przede wszystkim podawane przez spółki wyniki finansowe, fakt publikacji serii danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki oraz bardzo napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania dążą do przeforsowania nowych rezolucji w sprawie Iraku. Budzi to sprzeciw Rosji, Francji i Chin.

Opublikowane o godz. 14.30 dane za Stanów Zjednoczonych o 0,3 proc. wzroście wydatków oraz 0,4 proc. wzroście dochodów amerykańskich konsumentów nie odbiegały zbytnio od prognoz (+0,5 proc.) i pozostały bez wpływu na rynek. Półtorej godziny później podano wartość indeksu Chicago PMI za wrzesień. PMI wyniósł jedynie 48,10 poniżej oczekiwań na poziomie 53,1 ( w sierpniu PMI wyniósł 54,90).
O godz. 16.05 jedno euro wyceniane było na 0,9897 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Wzrost notowań euro do dolara może jeszcze potrwać. Pomimo tego jego zakres uważamy za ograniczony i sugerujemy sprzedaż waluty europejskiej powyżej 0,9920.

Strategia:
Sprzedaj po 0,9920 Stop loss 0,9938 Take profit 0,9867

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)