Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawdziwa karuzela

0
Podziel się:

Rynek złotego obserwuje w ostatnich dniach spore wahania. Sentyment inwestorów zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Zeszły tydzień przyniósł spore osłabienie złotego szczególnie w relacji do wspólnej waluty europejskiej. Kurs EURPLN powędrował do 4,07 a USDPLN do prawie 4,08. Otwarcie kursów na początku tygodnia nie zapowiadało tak znacznego umocnienia złotego z jakim mamy obecnie do czynienia. Na poniedziałkowej sesji kursy dewiz otworzyły się z lukami sugerując możliwość dalszych wzrostów. Naturalny ruch korekcyjny przerodził się jednak w prawdziwą wyprzedaż dewiz i silną aprecjację złotego.

Czynników które spowodowały tak znaczący spadek cen dewiz jest kilka. Pierwszym z nich jest realizacja zysków oraz zlecenia korporacyjne zabezpieczające eksport na krosie EURPLN. Korekta EURUSD na rynkach międzynarodowych po nieudanej trzykrotnej próbie przetestowania parytetu spowodowała spadek EURUSD z 9990 do 9800, ciągnąc za sobą kurs EURPLN. Drugim z czynników jest uspokojenie sytuacji na linii rząd –RPP. Osłabienie złotego w ostatnim czasie zostało pozytywnie odebrane przez przedstawicieli rządu co może sugerować zmniejszenie presji na niezależność RPP. Trzecim z czynników jest „parkowanie” pieniędzy przez inwestorów zagranicznych po rozpoczęciu nowego kwartału., co zauważalne jest na większości rynków wschodzących. Kolejnym z czynników są nadal bardzo silne nadzieje na obniżki sto procentowych mimo obniżenia celu inflacyjnego przez RPP, czego wyrazem są wczorajsze wyniki przetargu na bony skarbowe oraz dzisiejsze silne spadki rentowności na rynku obligacji. W najbliższych dniach można oczekiwać
stabilizacji kursów z tendencją do delikatnego umocnienia się złotego. Dziś poznamy wyniki debaty na temat przyszłorocznego deficytu budżetowego. Mimo, iż RPP uznała deficyt w wysokości 40 mld za zbyt wysoki, co może pogorszyć perspektywy kolejnych obniżek stóp procentowych, rynek zdaje się akceptować taką wielkość.

Dziś w siedzibie NBP będzie przemawiać przedstawiciel FED Mc Donough. Jego wypowiedzi będą dotyczyć niezależności NBP/RPP. W środę odbędzie się przetarg obligacji. Rynek będzie zapewne spekulować pod wyniki przetargu co może jeszcze umocnić złotego. Zakresy wahań kursów prognozowane przez nas na ten tydzień zostały przekroczone. Uważamy jednak, że umocnienie złotego ma w chwili obecnej charakter przejściowy i złotówka będzie nadal systematycznie osłabiać się.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)