Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przybędzie chętnych na złotego

0
Podziel się:

Być może przed posiedzeniem RPP w najbliższy wtorek i środę na rynku może pojawić się trochę chętnych na zakup złotówek. Wzrost notowań złotego nie powinien być jednak duży, o ile, co jest bardziej prawdopodobne, w ogóle nastąpi.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Piątkowa sesja na krajowym rynku walutowym upłynęła w spokojnej atmosferze. Wartość naszej waluty, podobnie jak euro do dolara na rynku międzynarodowym, pozostawała stabilna, a inwestorzy nie kwapili się z zawieraniem większych transakcji. Kurs USD/PLN poruszał się w przedziale 3,8760 – 3,8870, a EUR/PLN w zakresie 4,1900 – 4,2080.
Uczestnicy rynku nie zareagowali na opublikowane rano przez GUS dane o wzroście stopy bezrobocia w styczniu do 18,7 proc. z 18,1 proc. w grudniu oraz o wzroście w tym samym miesiącu sprzedaży detalicznej o 6,4 proc. (r./r.) oraz jej 24 proc. spadku w stosunku m/m. Bez większych emocji zostały również przyjęte szacunki resortu finansów mówiące o tym, że po lutym deficyt budżetowy wyniósł 20 – 30 proc. planu.
O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 3,8845 złotego, a jedno euro na 4,2070 złotego (odchyl. –5,60 proc.)

Krótkoterminowa prognoza
Być może przed posiedzeniem RPP w najbliższy wtorek i środę na rynku może pojawić się trochę chętnych na zakup złotówek. Wzrost notowań złotego nie powinien być jednak duży, o ile, co jest bardziej prawdopodobne, w ogóle nastąpi. Naszym zdaniem złoty nadal znajduje się pod presją spadkową.

Strategia:
Kupuj euro poniżej 4,1900

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas pierwszej części piątkowej sesji notowania amerykańskiej waluty do dolara poruszały się w przedziale 118,23 – 118,45. Inwestorzy wstrzymali się z dalszymi zakupami dolarów obawiając się, że na rynku w celu osłabienia jena może zainterweniować Ministerstwo Finansów Japonii. Szef tego resortu Masajuro Shiokawa podkreślił, że ostatnie ruchy na rynku były nienaturalne i spekulacyjnie oraz dodał, że władze mogą podjąć działania na rynku.
Po godz. 13:30 notowania amerykańskiej waluty do jena w szybkim tempie wzrosły. Kurs USD/JPY zwyżkował do 118,79. Być może, podobnie jak w styczniu, na rynku ukrycie interweniował Bank of Japan? O godz. 15.25 jeden dolar wyceniany był na 118,75 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Wydaje się, że jest szansa na ponowny spadek wartości dolara do jena w okolice poziomu 118,00. Rekomendujemy sprzedaż dolarów na wzrostach.

Strategia:
Sprzedawaj dolary po 118,80/119,00
Stop loss 119,30 / Take profit 118,15

EUR/USD
Notowania europejskiej waluty do dolara podczas piątkowej sesji pozostawały w zakresie 1,0811 – 1,0847, w okolicy którego znalazły się dzień wcześniej po południu, na fali ponownego wzrostu napięcia wokół sprawy Iraku oraz słabych danych, które napłynęły w czwartek z amerykańskiej gospodarki.
W czwartek przedstawiciel władz USA poinformował, że nowa rezolucja zostanie przedstawiona w przyszłym tygodniu. Według innego amerykańskiego urzędnika Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zamierzają w niej zapisać, że Irak jest winny poważnego naruszenia pierwszej rezolucji przyjętej w listopadzie zeszłego roku. Według ministra obrony USA Donalda Rumsfelda siły zgromadzone w tej chwili w rejonie Zatoki Perskiej są wystarczające, by w każdej chwili rozpocząć atak na Irak. O godz. 14:30 Departament Pracy Stanów Zjednoczonych podał, że inflacja w styczniu wzrosła w skali miesiąca o 0,3 proc. Dane te pokryły się w 100 proc. z oczekiwaniami analityków.
O godz. 15.25 jedno euro wyceniane było na 1,0830 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Wydaje się, że notowania europejskiej waluty do dolara mogą po niewielkiej korekcie spadkowej dalej wzrastać. Spadek kurs EUR/USD radzimy wykorzystać do ponownych zakupów euro.

Strategia:
Kupuj po 1,0760/1,0780
Stop loss 1,0720 / Take profit 1,0865

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)