Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada zaskoczyła – złoty zyskuje

0
Podziel się:

Środowa sesja na rynku złotego miała jednego bohatera – Radę Polityki Pieniężnej. Na otwarciu notowań złoty stracił na wartości do dolara. Kurs USD/PLN kształtował się w okolicach 3,7550. Cena wspólnej waluty również niebawem po otwarciu sesji zwyżkowała i osiągnęła okolice 4,5445. Było to jednak wszystko, na co było stać obie waluty.

RYNEK KRAJOWY
Środowa sesja na rynku złotego miała jednego bohatera – Radę Polityki Pieniężnej. Na otwarciu notowań złoty stracił na wartości do dolara. Kurs USD/PLN kształtował się w okolicach 3,7550. Cena wspólnej waluty również niebawem po otwarciu sesji zwyżkowała i osiągnęła okolice 4,5445. Było to jednak wszystko, na co było stać obie waluty. Opublikowana w południe decyzja RPP odwróciła wydarzenia na rynku. Rada zdecydowała się podnieść wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych, dając tym samym sygnał rynkom, że trzyma rękę na pulsie i nie pozwoli wymknąć się inflacji spod kontroli. Jednocześnie Rada utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej. Podstawowa stopa wzrosła z 5,25 do 5,75 proc. Czas pokaże czy była to słuszna decyzja. Średnio uczestnicy rynku spodziewali się podwyżki stóp o 25 pkt bazowych. Reakcja rynku była natychmiastowa. Cena euro spadła do poziomu 4,5041, najniższego od października zeszłego roku. Cena dolara również zniżkowała i osiągnęła poziom 3,7109. Odchylenie od parytetu
przekroczyło poziom 3 proc. po mocnej stronie. W komentarzu do decyzji RPP zaznaczyła, że prognozy NBP sygnalizują ryzyko dalszego wzrostu inflacji, jednak wysokie bezrobocie powinno ograniczyć presję na wzrost wynagrodzeń. Po południu dolar zniżkował jeszcze głębiej i osiągnął poziom 3,7060.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,7070 złotego, a jedno euro na 4,5150 złotego (odchyl. –3,06 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Spodziewamy się, że w najbliższym czasie złoty będzie kontynuował zwyżki. Sytuacja na scenie politycznej wyklarowała się, stopy procentowe wzrosły, gospodarka ma się coraz lepiej. Istotnym poziomem wsparcia dla notowań EUR/PLN będzie 4,50, natomiast cena dolara może mieć problemy z przekroczeniem poziomu 3,65.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Środowa sesja przyniosła wzrost dolarjena. Kurs USD/JPY zwyżkował w okolice 109,10 i następnie oscylował w przedziale 108,60 – 108,90. Umocnienie amerykańskiej waluty było efektem bardzo dobrych wtorkowych informacji z USA. Indeks nastrojów konsumentów okazał się zdecydowanie lepszy od oczekiwań i wyniósł 101,9 pkt. Dziś pojawiły się również informacje z Japonii. Zamówienia budowlane w maju spadły o 4 proc. Było to kolejne potwierdzenie, że indeks tankan, który ma zostać opublikowany w czwartek, może być niższy niż oczekiwania rynku. Jen nie stracił jednak znacznie na wartości do dolara, ponieważ z USA napłynęły też nie najlepsze dane. Indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność gospodarczą w rejonie Chicago, spadł w czerwcu do 56,4 pkt z 68 pkt w maju. Był to bardzo słaby wynik.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 108,85 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Dalsze notowania dolarjena będą zależeć od dwóch czynników – rezultatów posiedzenia Rezerwy Federalnej i wyników japońskiego indeksu tankan, obrazującego klimat gospodarczy. Kurs USD/JPY powinien oscylować w przedziale 108,50 – 110.

EUR/USD
Początek środowych notowań przyniósł umocnienie dolara wobec euro. Kurs EUR/USD zniżkował w rejony 1,2060. W kolejnych godzinach notowań wspólna waluta zaczęła zyskiwać na wartości. Eurodolar zwyżkował do poziomu 1,2183. Poranne umocnienie amerykańskiej waluty to efekt wczorajszych danych z USA. Indeks nastrojów konsumentów okazał się zdecydowanie lepszy niż oczekiwano i wyniósł 101,9 pkt. O godz. 11.00 w Eurolandzie zostały podane informacje dotyczące nastrojów konsumentów i szacowanej inflacji. Według wstępnych szacunków agencji Eurostat, inflacja w strefie euro w czerwcu wyniosła 2,4 proc. (r./r.) wobec 2,5 proc. w maju. Szacunki były zgodne z przewidywaniami analityków. Z kolei indeks nastrojów przedsiębiorców i konsumentów w strefie euro spadł w czerwcu do 99,8 pkt z 100,1 pkt po korekcie w maju. Analitycy oczekiwali wzrostu wskaźnika do 100,5 pkt. Mimo gorszych nastrojów euro w ciągu dnia umacniało się do dolara. O godz. 16.00 został opublikowany indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność gospodarczą w
rejonie Chicago. Spadł on w czerwcu do 56,4 pkt z 68 pkt w maju. Analitycy oczekiwali spadku indeksu, ale do poziomu 65 pkt. Był to wynik zdecydowanie słabszy od oczekiwań. W konsekwencji euro zyskało nieco do dolara. Kurs EUR/USD zwyżkował do poziomu 1,2192. Rynek oczekiwał na decyzję Rezerwy Federalnej dotyczącej podwyżki stóp procentowych, która miała zostać ogłoszona ok. godz. 20:15.
O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2180 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Kluczowa na rynku będzie decyzja Fed dotycząca podwyżki stóp procentowych i założeń dalszej polityki monetarnej. Analitycy oczekują podwyżki w wysokości 25 punktów bazowych. Inwestorzy podejmą decyzje po tym wydarzeniu. Kurs EUR/USD może oscylować w okolicach 1,21 – 1,23.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)