Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Realizacja zysków na rynku złotego

0
Podziel się:

W trakcie pierwszych godzin poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty zgodnie z oczekiwaniami poszły w górę. Po południu uczestnicy rynku zdecydowali się na częściową realizację zysków z długich pozycji w złotym, a wartość naszej waluty nieznacznie spadła.

Rynek złotego

W trakcie pierwszych godzin poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty zgodnie z oczekiwaniami poszły w górę. Wraz z deprecjacją kursu EUR/USD cena euro spadła w okolice poziomu 4,3100 i była najniższa od przeszło roku. Do ok. 3,5475 zniżkowała również cena dolara. Odchylenie złotego od dawnego parytetu znalazło się w okolicy poziomu 7,3 proc. po jego mocnej stronie. Wyższy niż oczekiwano wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu (o czym GUS poinformował w piątek po południu) utwierdził inwestorów w przekonaniu co do tego, że Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 28-29 września po raz kolejny podniesie poziom stóp procentowych w Polsce – być może znowu o 50 pkt bazowych. 5 dni wcześniej, bo 23 września Rada będzie omawiała założenia prowadzonej przez nią polityki na 2005 r.

Podobnie jak w trakcie ostatnich dni prozłotowo zadziałał również zbliżający się termin październikowej publicznej oferty akcji PKO BP oraz coraz głośniejsze pogłoski mówiące o możliwym podniesieniu perspektyw ratingu dla Polski. Dodatkowo rynek ocenia, że z październikowego głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marek Belka powinien wyjść obronną ręką. W poniedziałek marszałek Sejmu Józef Oleksy zapowiedział, że według planów do tego głosowania powinno dojść 15 października.

W ciągu dnia prezes NBP Leszek Balcerowicz oddalił obawy co do tego, że zbyt mocny złoty może zmniejszyć konkurencyjność polskiego eksportu. Szef RPP powiedział również, że Rada podejmując swoje decyzje nie kieruje się danymi miesięcznymi o wzroście cen, tylko tym co będzie w przyszłości. Co do zaplanowanej na najbliższy piątek publikacji przez GUS danych o cenach żywności za pierwszą połowę września, to wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński powiedział, że choć dynamika ich wzrostu w najbliższych miesiącach wyhamuje, to jednak w ujęciu rocznym nadal będzie wysoka.

Po południu uczestnicy rynku zdecydowali się na częściową realizację zysków z długich pozycji w złotym, a wartość naszej waluty nieznacznie spadła. Kurs EUR/PLN zwyżkował do ok. 4,3200/4,3250, a kurs USD/PLN do 3,5600/3,5650. Odchylenie powróciło w okolice poziomu 7,0 proc.

Strategia:
Przewidywania mówiące o tym, że już niedługo możemy znaleźć się w okolicy poziomu 9 proc. odchylenia po mocnej stronie parytetu mają dużą szansę na realizację. Na rynku EUR/PLN najbliższym psychologicznym wsparciem pozostaje poziom 4,3000. Co do rynku USD/PLN taką barierą pozostaje poziom 4,5450. W obu przypadkach spodziewamy się ich testowania, być może już w trakcie wtorkowej sesji.

Rynek EUR/USD

Podczas pierwszego w tym tygodniu dnia handlu notowania europejskiej waluty do dolara spadły. Kurs EUR/USD zniżkował z 1,2180 do nieco poniżej 1,2130. Inwestorzy zwiększyli zaangażowanie w zielone w oczekiwaniu na zaplanowaną na wtorek, na godz. 20:15 czasu polskiego decyzję amerykańskiego banku centralnego w sprawie poziomu stóp procentowych w USA. Analitycy oczekują, że FED dokona podwyżki poziomu stóp procentowych o 25 pkt bazowych.

Strategia:
Do czasu decyzji FED notowania europejskiej waluty do dolara powinny ulegać stabilizacji w przedziale 1,2120 – 1,2190. Jeżeli we wtorek poziom stóp zostanie podwyższony jak się o to oczekuje o 25 pkt bazowych kurs EUR/USD powinien przebić w dół dolną barierę tego zakresu i ruszyć w kierunku poziomu 1,2000. Kolejne kluczowe wsparcie zlokalizowane jest na poziomie1,1950.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)