Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek oczekuje na środowe posiedzenie rządu

0
Podziel się:

Rynek z niepokojem oczekuje jednak na środowe posiedzenie rządu, podczas którego będzie dyskutowany program finansów publicznych proponowany przez ministra finansów.

RYNEK KRAJOWY
Nasza waluta we wtorek otworzyła się w ślad za rynkiem międzynarodowym, gdzie nastąpił silny spadek kursu EUR/USD. W pierwszych godzinach sesji notowania złotego nieznacznie wzrosły. Cena dolara spadła z 4,09 do 4,0595. Cena euro zniżkowała z poziomu 4,3520 do 4,2950. Rynek zareagował zakupami złotówek na polepszenie się nastrojów inwestycyjnych na świecie i częściowo także na wypowiedź ministra finansów Grzegorza Kołodki. W wywiadzie dla wtorkowego „Parkietu” zaprzeczył spekulacjom, jakoby miał się podać do dymisji. Stwierdził także, że jego wypowiedź dla „Przeglądu”, która w poniedziałek wywołała znaczną wyprzedaż złotówek na rynku, została źle zinterpretowana. Po południu złoty minimalnie osłabł. Cena euro poruszała się w zakresie 4,3150 - 4,3320. Cena dolara ulegała wahaniom w 300-pkt zakresie 4,0660 – 4,0960.
O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 4,07 złotego, a jedno euro na 4,3245 złotego (odchyl.– 2,05 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Rynek z niepokojem oczekuje jednak na środowe posiedzenie rządu, podczas którego będzie dyskutowany program finansów publicznych proponowany przez ministra finansów. Rozwój wypadków na rynku będzie uzależniony od jego wyniku. Nie przyjęcie planu może spowodować silną przecenę polskiej waluty.

Strategia
Kupuj dolary po 4,0500 / 4,0550
Kupuj euro po 4,3150 / 4,3200

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY
We wtorek notowania amerykańskiej waluty do jena silnie wzrosły. Dolar znacznie zyskał na wartości dzięki opadnięciu obaw inwestorów o to jak zostanie rozwiązany konflikt w Iraku i ich wiary w to, że działania zbrojne będą miały jedynie krótkotrwały charakter. Kurs USD/JPY wzrósł z 118,48 do najwyższego poziomu od 19 lutego br., tj. do 119,19. Od poniedziałku jen stracił do dolara 165 pkt. O godz. 16.15 jeden dolar wyceniany był na 118,85 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs USD/JPY powinien konsolidować się w najbliższym okresie w zakresie 118,30 – 119,20.

Strategia
Radzimy wstrzymać się z transakcjami

EUR/USD
Podczas pierwszych godzin wtorkowej sesji notowania wspólnej waluty do dolara spadły do najniższego poziomu od 15 stycznia br., tj. do 1,0543. „Zielony” zyskał do euro 300 pkt, zniżkując z poziomu 1,0844 w poniedziałek. Rynek zareagował zwiększonymi zakupami po tym jak panująca dotychczas na rynku niepewność co do sposobu rozwiązania sprawy rozbrojenia Iraku opadła. W nocy czasu polskiego prezydent USA George W. Bush w specjalnym przemówieniu telewizyjnym dał Husajnowi i jego synom 48 godzin na opuszczenie Iraku. Zaznaczył, że jeśli tego nie zrobią to nastąpi konflikt zbrojny. Warto przypomnieć, że wcześniej, w poniedziałek po południu Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Hiszpania wycofały z Rady Bezpieczeństwa projekt nowej rezolucji w sprawie Iraku z powodu zapowiedzi Francji i Rosji, że zawetują jego przyjęcie. W takiej sytuacji spadku kursu EUR/USD nie zdołały powstrzymać nawet dobre dane, które napłynęły z niemieckiej gospodarki. O godz. 11:00 podano, że w marcu indeks opisujący oczekiwania
ekonomiczne analityków i inwestorów instytucjonalnych, sporządzany przez instytut ekonomiczny ZEW zwyżkował do 17,7 pkt z 15 pkt w lutym i wobec prognoz na poziomie 12,8 pkt. Po południu kurs EUR/USD powrócił w okolice poziomu 1,0640. Inwestorzy postanowili zrealizować część zysków z krótkich pozycji w euro. Wpływ na nieznaczne osłabnięcie dolara miały również dane z USA o 11-proc., najwyższym od 9 lat spadku liczby nowych inwestycji budowlanych w styczniu br.
O godz. 16.15 jedno euro wyceniane było na 1,0635 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania euro do dolara powinny stabilizować się w szerokim przedziale 1,0560 – 1,0660. Rynek oczekuje na wynik posiedzenia FED, który poznamy we wtorek o 20:15 czasu polskiego. Większość analityków prognozuje, że dotychczasowy poziom stóp procentowych nie zostanie zmieniony.

Strategia
Radzimy wstrzymać się z transakcjami

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)