Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek powinien pozostać spokojny

0
Podziel się:

Naszym zdaniem sytuacja na rynku nie powinna się zmienić. Inwestorzy są obecnie bardziej zainteresowani zakupami świątecznymi niż dokonywaniem większych transakcji na rynku.

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN
Na krajowym rynku walutowym w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym i końcem roku handel powoli zamiera. Obroty są niewielkie, a ceny dewiz ulegają tylko nieznacznym wahaniom. Podczas czwartkowej sesji kurs USD/PLN poruszał się w 150 pkt przedziale 3,8835 – 3,8985. Tylko nieco większym zmianom podlegał kurs EUR/PLN (0,9805 – 4,0005). Inwestorzy nie zareagowali na środową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ani na publikowane tego samego dnia dane o dynamice produkcji przemysłowej za listopad. W centrum ich zainteresowania znajduje się obecnie piątkowa publikacja danych GUS o tempie wzrostu gospodarczego Polski za III kwartał. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez agencję Reuters mówi, że tempo wzrostu PKB wyniosło 1,8 proc. wobec 0,8 proc. w II kwartale.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 3,8875 złotego, a jedno euro na 3,9835 złotego (odchyl.– 8,25 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem sytuacja na rynku nie powinna się zmienić. Inwestorzy są obecnie bardziej zainteresowani zakupami świątecznymi niż dokonywaniem większych transakcji na rynku. Złoty ma szansę na niewielki wzrost notowań tylko w przypadku, gdyby dane o PKB znacząco odbiegły (na plus)
od prognoz.

Strategia:
Pozostań neutralny

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas czwartkowej sesji azjatyckiej cena dolara do jena wzrosła z 120,65 do 121,25 co było reakcją rynku na wypowiedź przedstawiciela resortu finansów Japonii. Zembei Mizoguchi powiedział, że nadmierne zmiany cen na rynku walutowym są niepożądane oraz że rynek jest uważnie monitorowany. W trakcie europejskiej części handlu japońska waluta odrobiła poniesione wcześniej straty. Notowania dolara spadły głównie na skutek obaw inwestorów o rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Kurs USD/JPY zniżkował nawet do 120,50.
O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 120,90 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Spadek kurs USD/JPY poniżej 120,60 radzimy wykorzystać do zakupów dolarów.

Strategia:
Kupuj po 120,35-60/Stop loss 120,10/Take profit 121,60

EUR/USD
Notowania wspólnej waluty do dolara podczas pierwszej części sesji europejskiej wzrosły z 1,0250 do 1,0290. Inwestorzy z niepokojem oczekiwali na to, jak sekretarz stanu USA Colin Povel ustosunkuje się do pierwszej oceny deklaracji Bagdadu na temat programów zbrojeniowych, którą ma przedstawić członkom Rady Bezpieczeństwa szef komisji rozbrojeniowej Hans Blix. W kręgu zainteresowania uczestników rynku zalazły się również publikowane po południu dane makroekonomiczne z USA. O godz. 14:30 Departament Pracy poinformował, że liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w tygodniu do 14 grudnia spadła o 11 tys. do 433 tys. (z 444 tys.). Dane te rozczarowały. Na rynku oczekiwano, że „tygodniowe” bezrobocie spadnie do 408 tys. Niepokojący jest także powrót średniej czterotygodniowej powyżej 400 tys. (dokładnie do 400,75 tys.). Późnym popołudniem kurs EUR/USD powrócił w okolice poziomu 1,0240/50. O godz. 15.55 jedno euro wyceniane było na 1,0250 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Pomimo wzrostowego trendu euro/dolara do czasu poznania reakcji Stanów Zjednoczonych na ocenę deklaracji Iraku radzimy wstrzymać się z transakcjami na tym krosie.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)