Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek walutowy czeka na dane o inflacji

0
Podziel się:

Sama sesja, podobnie jak ta wczorajsza, była dość senna i widać było, że inwestorzy rynkowi w dalszym ciągu oczekują na piątkową publikację danych o inflacji.

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas dzisiejszej sesji notowania złotego wzrastały, a po silnej przecenie naszej waluty, która miała miejsce pod koniec zeszłego tygodnia spowodowanej głównie wypowiedziami szefa resortu finansów o nieuchronnej dewaluacji złotego, nie pozostało większych śladów. Sama sesja, podobnie jak ta wczorajsza, była dość senna i widać było, że inwestorzy rynkowi w dalszym ciągu oczekują na piątkową publikację danych o inflacji. W ciągu dnia kurs dolara do złotego zniżkował z 4,2050 na otwarciu do 4,1680. Kurs euro do złotego spadł w tym samym okresie do 3,6485 z 3,6920. Odchylenie krajowej waluty, które jeszcze w poniedziałek nad ranem wynosiło minus 9,20 proc. dziś spadło do poniżej minus 9,80 proc.
O godz. 14.55 jeden dolar wyceniany był na 4,1632 złotego, a za jedno euro 3,6513 złotego (odchyl.– 9,84 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Bez większych zmian. Kurs dolara do złotego powinien poruszać się w zakresie 4,1650–4,2300. Kurs euro do złotego powinien pozostawać poniżej poziomu 3,70.

Strategia
Eksporter: Sprzedawaj euro powyżej 3,70
Importer: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Na rynku japońskiego jena było dość spokojnie. Kurs USD/JPY poruszał się we w miarę wąskim przedziale 133,25–133,70. Inwestorzy rynkowi oczekują obecnie na rozpoczynającą się pod koniec tygodnia wizytę w Japonii prezydenta USA Georga W. Bush’a. Mają oni nadzieję, że odniesie się on w jakimś stopniu do ostatniej silnej przeceny japońskiej waluty.
O godz. 14.55 jeden dolar wyceniany był na 133,40 jena.

Krótkoterminowa prognoza
W krótkim terminie notowania japońskiej waluty powinny utrzymywać się przy obecnych poziomach.

Strategia
Pozostań neutralny

EUR/USD
Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej notowania wspólnej waluty pozostawały dość stabilne, pozostając w 20 pkt. przedziale 0,8755–0,8775, a inwestorzy rynkowi oczekiwali na wynik dwudniowego posiedzenia w Brukseli ministrów finansów państw Unii Europejskiej. Mimo, że postanowiono na nim, że wobec Niemiec i Portugalii nie zostaną wystosowane formalne oskarżenia za zbyt wysoki poziom deficytu budżetowego, to jednak wspólna waluta straciła na wartości.
Choć jeszcze w pierwszych godzinach sesji europejskiej kurs EUR/USD wzrósł nieco do poziomu 0,8800, to w ciągu dnia zniżkował o 60 pkt. sięgając okolic 0,8740. Głównym powodem spadku wartości wspólnej waluty były wydarzenia w Wielkiej Brytanii, gdzie okazało się, że styczniowa inflacja wyniosła 2,6 proc. (w skali rok do roku) i przekroczyła tym samym założony przez tamtejszy resort finansów poziom 2,5 proc. Dane te zwiększyły oczekiwania inwestorów na to, że Bank Anglii może wkrótce podwyższyć poziom stóp procentowych, co doprowadziło do zwiększonego popytu na funty w zamian zarówno za dolary, jak i za euro.
O godz. 14.55 jedno euro wyceniane było na 0,8770 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania wspólnej waluty powinny ulegać wahaniom w zakresie 0,8740/50 – 0,8800/20.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)