Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek złotego czeka na dane z GUS-u

0
Podziel się:

Dzisiaj kluczowe dla złotego i tym samym dla decyzji Rady będą dane makroekonomiczne, które poznamy po południu – o godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o dynamice produkcji przemysłowej w sierpniu.

*Rynek złotego: *
W oczekiwaniu na popołudniowe dane z GUSu

Wczoraj po południu przewodnicząca klubu parlamentarnego SdPl Jolanta Banach powiedziała, iż jej ugrupowanie najprawdopodobniej udzieli poparcia gabinetowi Marka Belki poparcia podczas październikowego wotum zaufania. Jej zdaniem premier dobrze wypełnia swoją obecną misję. Znika zatem czynnik ryzyka, który mógł na jesieni osłabić naszą walutę. Kolejną dobrą informacją dla złotego jest wczorajsza wypowiedź ministra finansów, Mirosława Gronickiego, który powtórzył, iż Polska mogła by wejść do systemu ERM-2 już w połowie 2006 r., a najwcześniej w 2009 r. przyjąć wspólną europejską walutę. Takie wypowiedzi wpływają pozytywnie na ewentualne decyzje funduszy inwestycyjnych decydujących się na tzw. „convergence play”. Korzystna dla złotego będzie także zapowiedziana na jesień prywatyzacja banku PKO BP – mimo zeszłotygodniowej decyzji Sejmu wzywającej do debaty nad jej kształtem, minister skarbu jest spokojny o jej powodzenie i nie przewiduje opóźnień.

Wypowiedzią, która może natomiast świadczyć przeciwko złotemu jest wczorajsza wypowiedź ministra rolnictwa. Wojciech Olejniczak powiedział wczoraj, iż zbiory zbóż będą w tym roku najprawdopodobniej rekordowe i przekroczą wcześniejsze prognozy – czynnik ten może przyczynić się do spadku cen żywności, a tym samym inflacji i wytrącić Radzie Polityki Pieniężnej argumenty za dalszymi silnymi podwyżkami stóp procentowych. Niemniej jednak naszym zdaniem szanse za dalszym wyraźnym zacieśnianiem polityki pieniężnej są spore.

Dzisiaj kluczowe dla złotego i tym samym dla decyzji Rady będą dane makroekonomiczne, które poznamy po południu – o godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o dynamice produkcji przemysłowej w sierpniu (prognozy 16,2 proc. r/r wobec 6,0 proc. r/r w lipcu) i wskaźniku cen produkcji sprzedanej przemysłu PPI (szacunki 8,6 proc. r/r, czyli bez zmian w relacji do lipca).

Wykres odchylenia od parytetu sugeruje, iż ruch powrotny do przełamanych w środę kluczowych poziomów został już wykonany i nasza waluta może się dzisiaj umacniać.

*Rynek EUR/USD: *
Inflacja w USA zgodna z oczekiwaniami – eurodolar w dół

Słabe dane z regionu Filadelfii – indeks Philly FED spadł we wrześniu do poziomu 13,4 pkt. z 28,5 pkt. w sierpniu doprowadziły do tego, iż notowania EUR/USD powróciły w okolice figury 1,22 i tym samym prognozowane przez nas wczoraj rano osłabienie się „zielonego” stało się faktem.

Dzisiaj mamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro za lipiec (szacunki 2 proc. r/r i 0,6 proc. m/m), jednak najbardziej istotne będą dane publikowane o godz. 15:45 ze Stanów Zjednoczonych – indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu w Michigan na początku września (prognozy 96,5 pkt. wobec 95,9 pkt. w końcu sierpnia). Dane te będą jednak bacznie śledzone przez rynek, gdyż pojawiają się obawy, iż po wczorajszych nienajlepszych danych z regionu Filadelfii, także te mogą okazać się gorsze. W efekcie w oczekiwaniu na nie notowania EUR/USD naruszyły poziom figury 1,22. Mimo tego nie spodziewalibyśmy się dzisiaj kontynuacji zwyżki i „zielony” może ponownie powrócić do wzrostów.

Wymowna jest dzisiejsza publikacja w dzienniku „Financial Times Deutschland”, gdzie pojawiły się spekulacje, iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza ostrzec Europejski Bank Centralny, aby ten zbyt szybko nie zaostrzał polityki monetarnej. Zresztą jeżeli uwzględnić mizerny wzrost gospodarczy w wielu krajach i nierozwiązane problemy strukturalne jest to dosyć słuszna sugestia. Skłania ona tym samym do wniosków, iż miejscem gdzie będą w najbliższym czasie podwyższane stopy procentowe są Stany Zjednoczone. Tym samym sugestie co do kursu EUR/USD nasuwają się same...

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)