Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek notowań złotego

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty spadły w stosunku do zamknięcia zeszłego tygodnia

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji notowania naszej waluty spadły w stosunku do zamknięcia zeszłego tygodnia. W związku ze znaczną aprecjacją waluty amerykańskiej w stosunku do europejskiej na rynku międzynarodowym kurs USD/PLN wzrósł z 3,9330 do 3,9690. Kurs EUR/PLN ulegał wahaniom w zakresie 3,9100 – 3,9300.

Inwestorzy oczekują na rozpoczynające się we wtorek dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Znaczna część analityków ankietowanych przez agencję Reutersa oczekuje minimum 25 pkt obniżki. Złoty nie zareagował na opublikowane pozytywne dane o spadku stopy bezrobocia w październiku do 17,5 proc. z 17,6 proc. we wrześniu oraz wzroście sprzedaży detalicznej o 6,3 proc. (m/m) i 5,1 proc. (r./r.). Bez większego echa na rynku przeszła również wypowiedź członka RPP Dariusza Rosatiego, który w powiedział, że złoty jest trochę za mocny w stosunku do czynników fundamentalnych. Rosati dodał również, że złoty w ciągu 2-3 lat pozostanie mocną walutą, a oczekiwania, że uda się go osłabić określił mianem iluzji.
O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 3,9625 złotego, a jedno euro na 3,9300 złotego (odchyl.– 8,10 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Oczekiwanie na kolejne cięcia stóp procentowych utrzymują notowania złotego na wysokim poziomie. Śledząc wypowiedzi członków RPP można dojść do wniosku, że Rada uważa, że złoty mógłby nieco osłabnąć. Możliwe zatem, że dojdzie do obniżki stóp procentowych w większym stopniu niż oczekuje tego rynek. Byłaby to prawdopodobnie ostatnia obniżka w cyklu, a jeśli nawet nie, to na kolejną trzeba będzie długo czekać.

Strategia:
Pozostań neutralny

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Kurs USD/JPY, który jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek sięgnął najwyższego poziomu od 31 października br. tj. do 123,18 wkrótce po otwarciu poniedziałkowej sesji powrócił w okolice poziomu 122,50. Wzrost wartości jena został wywołany wypowiedzą szefa Bank of Japan Masaru Hayamiego o tym, że słaba waluta krajowa w krótkim okresie jest pozytywna dla gospodarki, ale w średnim i długim okresie korzystniej, aby była ona silna.

W ciągu kolejnych godzin notowania amerykańskiej waluty rosły. O godz. 15.40 jeden dolar wyceniany był na 122,75 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Inwestorzy w dalszym ciągu oczekują na przedstawienie przez rząd szczegółów planu redukcji złych długów sektora bankowego. Według wcześniejszych zapowiedzi szefa FSA Heizo Takenaki powinno to nastąpić do końca tego tygodnia. Uważamy, że kurs USD/JPY będzie dalej wzrastał. Zalecamy zakupy dolarów na dołkach.

Strategia:
Kupuj dolary po 122,40/50
Stop loss 122,00 / Take profit 123,10

EUR/USD
Poniedziałkowa sesja przyniosła długo nieobserwowaną wyprzedaż euro za dolary. Inwestorzy oczekując na to, że publikowane w dalszej części tygodnia dane makroekonomiczne z USA (we wtorek PKB za III kwartał oraz wskaźnik zaufania konsumentów, a w środę nastroje konsumentów, indeks Chicago PMI i Beżowa Księga) pokażą poprawę sytuacji amerykańskiej gospodarki z zapałem nabywali „zielone”. Kurs EUR/USD, który jeszcze w piątek wynosił 1,0030 silnie zniżkował, a przez chwilę znalazł się nawet poniżej poziomu 0,9900. Jego deprecjacja uległa dodatkowemu przyśpieszeniu po złamaniu kluczowych poziomów wsparcia (zwł. 0,9980 i 0,9927), gdzie umiejscowione były znaczne zlecenia sprzedaży. Uczestnicy rynku dodatkowo pozbywali się euro obawiając się, że podawana we wtorek wartość indeksu IFO za listopad pokaże dalszy spadek nastrojów panujących wśród niemieckich przedsiębiorców.
O godz. 15.40 jedno euro wyceniane było na 0,9915 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania europejskiej waluty do dolara powinny dalej spadać. Kurs EUR/USD w okolicy poziomów 0,9920/40 radzimy wykorzystać do sprzedaży wspólnej waluty.

Strategia:
Sprzedawaj po 0,9920/40
Stop loss 0,9960 / Take profit 0,9870

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)