Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek notowań złotego

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji notowania złotego spadały. Nasza waluta traciła na fali oczekiwania inwestorów na przedstawienie programu gospodarczego ministra finansów

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji notowania złotego spadały. Nasza waluta traciła na fali oczekiwania inwestorów na przedstawienie programu gospodarczego ministra finansów. W poniedziałkowych Sygnałach Dnia premier Leszek Miller podkreślił, że część rozwiązań, które zaproponuje Grzegorz Kołodko może być niekonwencjonalnych. Zwiększony popyt na dewizy był również wynikiem wypowiedzi ministra gospodarki w „Salonie Politycznym” radiowej trójki. Jacek Piechota zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli okaże się, iż rozwiązania zaproponowane przez ministra finansów są nie do zaakceptowania.

W związku z osiągnięciem parytetu na międzynarodowym rynku eurodolara przecena złotego była bardziej widoczna na krosie EUR/PLN. Cena euro wzrosła z 4,1275 do najwyższego od 30 czerwca 2000 r. poziomu, tj. do 4,2083 i była wyższa od ceny dolara. Kurs USD/PLN zwyżkował z 4,1560 do 4,1890. Odchylenie złotego od parytetu powędrowało z minus 4,0 proc. do minus 2,1 proc.

O godz. 16.00 Główny Urząd Statystyczny poinformował, że czerwcowa inflacja, zgodnie z oczekiwaniami rynku, okazała się rekordowo niska i wyniosła 1,6 proc. wobec 1,9 proc. w maju.
O godz. 16.02 jeden dolar wyceniany był na 4,1750 złotego, a jedno euro na 4,1982 złotego (odchyl.– 2,44 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Dalsze wydarzenia na rynku złotego uzależnione są od wtorkowego wystąpienia Grzegorza Kołodki. Inwestorzy obawiają się, że jego propozycje mogą nie być zgodne z zasadami wolnego rynku. Do czasu przedstawienia programu nowego ministra finansów propozycji radzimy wstrzymać się z transakcjami.

Strategia
Eksporter: Czekaj
Importer: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas poniedziałkowej sesji dolar stracił w stosunku do większości walut, także do jena. Kurs USD/JPY spadł z 117,05 do najniższego od 20 września zeszłego roku poziomu, tj. do 115,80. Kolejnej, tym razem ponad 120 pkt aprecjacji jena nie zdołali powstrzymać japońscy politycy. Sztuka ta nieudała się zarówno szefowi resortu finansów Masajuro Shiokawie, który powiedział, że kurs USD/JPY z punktu widzenia jego wpływu na gospodarkę powinien wynosić 125-135, jak i wiceministrowi Toshiro Muto. Podkreślił on, iż polityka kursowa Japonii nie uległa zmianie oraz nie wykluczył kolejnych interwencji. Notowaniom jena w poniedziałkowym wzroście pomogły także opublikowane dane makro o majowym 4,1 proc. wzroście produkcji przemysłowej (po rewizji z 3,9 proc.) oraz 107,7 proc. wzroście nadwyżki na rachunku obrotów bieżących (w stosunku rok do roku).
O godz. 16.02 jeden dolar wyceniany był na 115,85 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania japońskiej waluty nie powinny zniżkować poniżej poziomu 115,75 (dołek z września ubiegłego roku). Kurs USD/JPY w okolicy tego poziomu rekomendujemy jako odpowiedni do zakupów dolarów.

Strategia
Kupuj po 115,75-85/Stop loss 115,45/ Take profit 116,50

EUR/USD
Podczas poniedziałkowej sesji byliśmy świadkami wydarzenia, którego zajście, w opinii części analityków (także nas), było jedynie kwestią czasu. Notowania europejskiej waluty do amerykańskiej po raz pierwszy od lutego 2000 r. wzrosły powyżej „parytetu”. Oznacza to, że euro jest obecnie droższe od dolara. W ciągu dnia kurs EUR/USD zwyżkował z 0,9915 do powyżej 1,0060. Główna przyczyna sukcesywnego spadku dolara pozostaje w dalszym ciągu niezmieniona. Jest nią ogromna przecena akcji na Wall Street, związana z informacjami o nowych aferach księgowych w amerykańskich spółkach. Najnowsze dane mówią o tym, że nieprawidłowości odkryto również w koncernach: Duke Energy oraz Royal Dutch/Shell. Inwestorzy obawiają się również o to, że rozpoczynający się właśnie okres publikacji przez przedsiębiorstwa danych finansowych za II kwartał może przynieść kolejne, nie tylko słabe, ale i mało wiarygodne wyniki.

Podana o godz. 14.30 informacja o 0,2 proc., majowym wzroście zapasów w amerykańskim przemyśle przeszła na rynku bez echa. O godz. 16.02 jedno euro było wyceniane na 1,0065 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania europejskiej waluty mają szansę na wzrost do poziomu 1,0080/90. Uważamy, że aprecjacja kursu EUR/USD w te okolice powinna zostać wykorzystana przez inwestorów do wzięcia zysków z posiadanych, długich pozycji w euro.

Strategia:
Zamykaj długie pozycje w euro przy 1,0080/90

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)