Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadła cena dolara

0
Podziel się:

Podczas poniedziałkowej sesji na krajowym rynku było dość spokojnie, a notowania naszej waluty nieco wzrosły. Cena dolara spadła do 4,1440

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas poniedziałkowej sesji na krajowym rynku było dość spokojnie, a notowania naszej waluty nieco wzrosły. Cena dolara spadła do 4,1440. Do 3,6250 zniżkowała również cena euro. Odchylenie złotego od parytetu powędrowało w okolice minus 10,40 proc.

Rynek oczekuje na piątkową publikację danych o lutowej inflacji. W piątek GUS poinformował, że ceny żywności w drugiej połowie lutego wzrosły o 0,1 proc., a resort finansów obniżył swoje szacunki inflacji za luty do 3,5 proc., z wcześniejszych 3,5 – 3,6 proc. Utrzymanie się właśnie takiej, niezmienionej względem stycznia wartości wskaźnika CPI wzmogłoby zdaniem analityków presję na Radę Polityki Pieniężnej, aby ta ponownie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Co do tego, czy na poluzowanie polityki pieniężnej możemy liczyć już na najbliższym posiedzeniu w dniach 26 – 27 marca zdania są podzielone.
O godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 4,1485 złotego, a jedno euro na 3,6357 złotego (odchyl.– 10,19 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym okresie notowania dolara do złotego powinny oscylować w zakresie 4,14 – 4,17. Kurs euro do złotego powinien stabilizować się w okolicy 3,63. W dalszym ciągu obecne niskie poziomy kursu USD/PLN radzimy wykorzystywać do ostrożnych zakupów dolarów.

Strategia
Eksporter: Czekaj
Importer: Kupuj dolary na spadkach

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
W trakcie poniedziałkowej sesji notowania japońskiej waluty podobnie jak w piątek spadały. Kurs USD/JPY, który pod koniec zeszłego tygodnia zniżkował do nieco poniżej 126,40 wzrósł o 280 pkt. w okolice poziomu 129,20. Jen tracił na wartości głównie z powodu zapowiedzi przedstawicieli resortu finansów o możliwej interwencji na rynku mającej na celu powstrzymanie procesu wzmacnia się japońskiej waluty. W piątek w tym tonie wypowiadali się Masajuro Shiokawa oraz Haruhiko Kuroda, a dziś wiceminister MoF Toshiro Muto oraz szef biura międzynarodowego tej instytucji Zembei Mizoguchi. Dla przeceny jena nie bez znaczenia pozostały również fatalne dane makro mówiące o 15,6 proc. (m/m) oraz 22,2 proc. (r/r) spadku w styczniu zamówień na maszyny w sektorze prywatnym.

Po południu japońska waluta zaczęła odrabiać poniesione wcześniej straty i o godz. 15.35 jeden dolar wyceniany był na 128,16 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Przepływy repatriacyjne związane z kończącym się rokiem fiskalnym, które wzmacniają jena neutralizowane są obawami inwestorów o możliwą interwencję na rynku oraz fatalnymi wynikami japońskiej gospodarki. Naszym zdaniem w najbliższym okresie jen może jednak ulec nieznacznemu wzmocnieniu i ponownie dotrzeć w okolice poziomu 127.

Strategia
Pozostań neutralny

EUR/USD
Po zaskakująco dobrych, piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy wspólna waluta straciła na wartości do dolara 120 pkt. i zakończyła zeszły tydzień na poziomie 0,8720.

Poniedziałkowa sesja na międzynarodowym rynku eurodolara przebiegała dość spokojnie. W trakcie europejskiego handlu kurs EUR/USD pozostawał stabilny w zakresie 0,8735 – 0,8760.

Dziś w Bazylei w siedzibie Banku Rozliczeń Międzynarodowych odbyło się spotkanie szefów dziesięciu największych banków centralnych świata. Podczas konferencji prasowej, po jego zakończeniu szef Bank of England Eddie George powiedział, że obserwują oni ożywienie gospodarcze, ale nie wiedzą jak silne się ono okaże.

O godz. 15.35 jedno euro wyceniane było na 0,8750 dolara. Inwestorzy oczekiwali na dane z USA przedstawiane w pierwszych godzinach sesji amerykańskiej, a dotyczące zapasów hurtowników za miesiąc styczeń.

Krótkoterminowa prognoza
W najbliższym okresie notowania europejskiej waluty powinny ulec konsolidacji w zakresie 0,8720 – 0,8780.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)