Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spokojny dzień dla złotego

0
Podziel się:

Czwartkowa sesja na rynku złotego upłynęła w spokojnej atmosferze. W ciągu dnia złoty kolejny raz osiągnął najniższe poziomy od kilku miesięcy, jednak notowania zasadniczo nie odbiegały od rejonów z poprzedniego dnia

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Czwartkowa sesja na rynku złotego upłynęła w spokojnej atmosferze. W ciągu dnia złoty kolejny raz osiągnął najniższe poziomy od kilku miesięcy, jednak notowania zasadniczo nie odbiegały od rejonów z poprzedniego dnia. Kurs USD/PLN oscylował w przedziale 3,6900/7090, a EUR/PLN w 4,4830/5100. Inwestorzy powstrzymywali się z dokonywaniem większych ruchów.

Osią wydarzeń tego dnia był poranny komentarz szefa Narodowego Banku Polskiego prof. Leszka Balcerowicza., który zasygnalizował w „Sygnałach Dnia”, że w kolejnych miesiącach można się spodziewać następnych podwyżek kosztów pieniądza. Bank centralny ma na celu utrwalenie niskiej dynamiki cen m.in. poprzez ostudzenie oczekiwań inflacyjnych i tym samym wzrostu presji na podwyżkę płac. Prof. Balcerowicz ponownie wezwał rząd do niezwłocznej naprawy finansów państwa. Zaznaczył również, że błędem byłoby sugerowanie się coraz lepszą kondycją gospodarki i tym samym odwlekanie niezbędnych reform. Podkreślił również, że dalsze unikanie rozwiązania tego problemu będzie miało negatywne skutki społeczne, szczególnie dla najuboższych.

Zdaniem wicepremiera Jerzego Hausnera w lipcu nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Po południu głos zabrała Halina Wasilewska-Trenkner, (RPP). Jej zdaniem, obecnie należy przede wszystkim dbać o wzrost gospodarczy oraz walczyć z inflacją.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,7075 złotego, a jedno euro na 4,5070 złotego (odchyl.– 3,17 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem złoty pozostaje na ścieżce wzrostowej. Jeśli kurs EUR/PLN w zasadniczy sposób przełamie poziom 4,50, wtedy otwarta będzie droga w kierunku 4,4690. Cena dolara będzie oscylować w przedziale 3,67/71.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
Czwartkowe notowania przyniosły umocnienie japońskiej waluty wobec dolara. W czasie sesji azjatyckiej kurs USD/JPY zniżkował do poziomu 107,91. W kolejnych godzinach handlu nastąpiła lekka korekta i kurs oscylował w przedziale 108 – 108,30. Umocnienie jena zostało spowodowane bardzo dobrymi danymi, które napłynęły z Japonii. Indeks tankan, obrazujący klimat w biznesie, wzrósł w czerwcu do 22 pkt z 12 pkt w maju. Był to najwyższy poziom wskaźnika od sierpnia 1991 r.. Wynik był zdecydowanie powyżej oczekiwań rynku. Analitycy spodziewali się wzrostu, ale do poziomu 17 pkt. Wyniki indeksu wskazują na dobrą sytuację w japońskiej gospodarce. Potwierdza to kondycja japońskiej giełdy. Indeks Nikkei 225 zyskał 0,5 proc. Czwartkowe dane z rynku amerykańskiego, nie miały wpływu na przebieg notowań.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 108,18 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Trwałość umocnienia jena będzie zależała od zainteresowania zagranicznych inwestorów japońskimi akcjami i może dalej się wzmacniać. Nie powinien jednak przebić wsparcia na poziomie 107.

EUR/USD
Czwartkowa sesja azjatycka przyniosła wzrosty eurodolara. Kurs EUR/USD zwyżkował w okolice 1,2206. W trakcie europejskiego handlu dolar zaczął odrabiać starty do wspólnej waluty i kurs zniżkował w rejony 1,2130. Dalsze notowania oscylowały na poziomach 1,2140/90. Środowa decyzja Fed o podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych była antycypowana przez rynek i nie wywołała emocji.

Jednocześnie w swoim komentarzu przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się za stopniowymi podwyżkami stóp. W Eurolandzie indeks PMI, obrazujący koniunkturę w przemyśle, spadł w czerwcu do 54,4 pkt z 54,7 pkt. Był to wynik nieco gorszy od oczekiwań. Inflacja w maju pozostała na tym samym poziomie co w kwietniu i wyniosła 9 proc. Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił poziomu stóp procentowych. Podstawowa stopa refinansowa pozostała na poziomie 2 proc. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet na konferencji prasowej, podkreślił, że w krótkim okresie wciąż występuje presja inflacyjna, ale w średnim okresie EBC spodziewa się stabilności cen. W USA liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 351 tys. Dane okazały się nieznacznie słabsze od oczekiwań (344 tys.). Indeks ISM mówiący o aktywności w amerykańskim przemyśle był zbieżny z oczekiwaniami i w wyniósł 61,1 pkt wobec 62,8 miesiąc wcześniej. Wartość dolara nieznacznie się umocniła.
O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2155 dolara.
Krótkoterminowa prognoza
Notowania eurodolara będą zależeć od jutrzejszych danych z rynku pracy w USA. Po czwartkowych słabych wynikach gdyby i te okazały się niezadowalające, dolar mógłby stracić na wartości. Kurs EUR/USD powinien oscylować w okolicach 1,21 – 1,23.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)