Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spokojny dzień na rynku złotego

0
Podziel się:

Czwartek na krajowym rynku walutowym upłynął pod znakiem umocnienia dolara względem złotego. Ciekawie przedstawiała się sytuacja na parze eurozłotego. Kurs doszedł tu do okolic wsparcia przy 3.8240, czyli dołka sprzed dwóch tygodni.

USD/PLN
Czwartek na krajowym rynku walutowym upływa jak na razie pod znakiem umocnienia dolara względem złotego. Siła amerykańskiej waluty przełożyła się tu po części również z rynku międzynarodowego. Wzrost kursu doprowadził na tej parze do przełamania przyspieszonej linii trendu spadkowego, co niejako przypieczętowało aktualny wariant korekcyjny. Obecnie kupujący zmagają się z poziomem oporu w rejonie 3.2450 - 3.2550, gdzie znajduje się lokalny dołek sprzed dwóch tygodni, jak również nieco wolniejsza, ponad miesięczna linia trendu spadkowego. Wspomniałem wczoraj, że rynek porusza się tu obecnie w zakresie korekcyjnego, wzrostowego kanału (sugerującego również prospadkową flagę), a jego ograniczenia to obecnie 3.22 - 3.2650. Można więc zakładać, że aktualne umocnienie dolara zmierza do przetestowania ograniczenia górnego. Obecnie o zakończeniu korekty poinformuje nas wybicie się ze wspomnianego kanału dołem, czyli pod poziom 3.22. Do tego miejsca krótkoterminowi posiadacze dolara mają przewagę.

*EUR/PLN *Dzisiejszy dzień dość ciekawie przedstawia się na parze eurozłotego. Kurs doszedł tu do okolic wsparcia przy 3.8240, czyli dołka sprzed dwóch tygodni. Sytuacja jest tu zatem nadal niewyjaśniona, bowiem jeśli z tego poziomu złoty zacząłby się osłabiać, to nadal realna byłaby formacja odwróconej RGR, gdzie linia szyi znajduje się przy cenie 3.87. Przypomnę, że pojawienie się takiej formacji sugerowałoby osłabienie złotego na nieco większą skalę. Można by się wówczas spodziewać wzrostu kursu w stronę 3.93 - 3.95. Jeśli jednak wspomniane wsparcie zostałoby przełamane, to umocnienie złotego winno sprowadzić rynek w stronę dotychczasowych minimów przy 3.8050. Jak na razie pozostaje zatem czekać na dalszy rozwój zdarzeń, ale póki sygnał kupna w postawi realizacji formacji RGR nie zostanie wygenerowany, nadal większym prawdopodobieństwem cechuje się wariant kontynuacji wzrostu wartości złotego.

PLN BASKET *Bardzo spokojnie przebiegają notowania również na koszyku względem krajowej waluty. Tutaj od trzech dni mamy do czynienia z oscylacjami tuż nad linią krótkoterminowego trendu wzrostowego i jak na razie zdaje się ona spełniać swoje popytowe zadanie. Obecnie znajduje się na poziomie 3.53 i można zakładać, że jej przełamanie sugerowałoby umocnienie złotego w stronę zeszłotygodniowych minimów, czyli rejonu ok. 3.4935. Obecnie jednak nie ma specjalnie powodów do niepokoju, bowiem osłabienie złotego, które obserwujemy nie zdołało jeszcze przekroczyć zeszłotygodniowego wierzchołka, który wyznaczony został w rejonie 3.5550. Można bowiem zakładać, że dopiero gdy kupującym udałoby się z tym poziomem uporać, zostałaby załamana sekwencja coraz niżej położonych szczytów, a tym samym można by mówić o wyczerpaniu się aktualnej presji podażowej. Jak na razie zatem nadal posiadacze złotego nie zostali poważniej zagrożeni.
*
GBP/PLN

Bardzo dobrze za to radzą sobie oni na parze funta względem krajowej waluty. Dzisiejszy dzień przyniósł kolejne rekordy siły złotego w ostatnich tygodniach. Wspomniałem, że na przestrzeni ostatnich trzech tygodni pojawiła się tu formacja trójkąta symetrycznego, natomiast aktualne umocnienie złotego doprowadziło do opuszczenia tej formacji dołem, co było zgodne z pierwotnymi założenia (była ona poprzedzona silniejszą falą spadkową). Można się więc obecnie spodziewać próby ataku na poziom minimów całego trendu spadkowego w średnim terminie, czyli strefy 5.59 - 5.60. Jeśli ta bariera zostałaby wyraźnie przełamana, to można by w tym układzie mówić o zakończeniu całej, już niemal 3-miesięcznej korekty. W krótkim terminie posiadacze złotego cały czas mają przewagę. O jej utracie świadczyłoby przełamanie około 3-tygodniowej linii bessy (górne ograniczenie trójkąta), która obecnie znajduje się przy cenie 5.70.

*CHF/PLN *Nowe rekordy siły złotego padły dziś również względem szwajcarskiej waluty. Tutaj jednak mają one charakter już średnioterminowy. Warto jednak zauważyć, że dzieje się to, na co już od dłuższego czasu uczulam, czyli że kolejne, nowe minima aktualnego trendu spadkowego nie przekładają się na dynamiczną przecenę, a raczej na dalsze, spokojne osuwanie. Proszę pamiętać, że kurs oscyluje tu w zakresie około 3-tygodniowej formacji spadkowego kanału, a zatem obecne umocnienie krajowej waluty jest tu jedynie ruchem w kierunku dolnego ograniczenia, które znajduje się teraz nieco poniżej poziomu 2.45. Nie da się jednak ukryć, że tempo wzrostu wartości złotego powinno być nieco większe, aby faktycznie doszło do wspomnianego testu ograniczenia formacji. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku poprzedniej pary, również tutaj poziomem, do którego krótkoterminowi posiadacze złotego mają przewagę, jest około 3-tygodniowa linia trendu spadkowego (górne ograniczenie kanału), zlokalizowana obecnie przy cenie 2.4950.
Dopiero jej przełamanie miałoby szansę zapoczątkować jakąś korektę ostatniego spadku. Póki co, większym prawdopodobieństwem cechuje się dalszy spadek wartości szwajcarskiej waluty.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)