Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sukces wyborczy Le Pena osłabił euro

0
Podziel się:

Fakt niespodziewanego wejścia do drugiej rundy wyborów prezydenckich we Francji skrajnego prawicowca Jean-Marii le Pena zaowocował spadkiem notowań wspólnej waluty podczas pierwszej tego tygodniowej sesji

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji notowania naszej waluty nieznacznie spadły. Kurs dolara do złotego, który jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia znajdował się nawet poniżej 4,025 w poniedziałek poruszał się w przedziale 4,0345 – 4,0430. Wyższa na rynku była również cena wspólnej waluty, która wyniosła w granicach 3,5855 – 3,5960. Odchylenie złotego od parytetu oscylowało w zakresie minus 11,70 – 11,85 proc. wobec ok. minus 12,00 proc. w piątek. Inwestorzy rynkowi oczekują obecnie na rozpoczynające się w środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem większości analityków RPP zdecyduje się obniżyć poziom głównych stóp procentowych. Cześć z nich uważa jednak, że najbliższe „cięcie” może nastąpić dopiero w maju. Być może języczkiem u wagi powstrzymującym Radę przed obniżką będą opublikowane dziś rano przez GUS dane o, aż 20 proc. (m/m) oraz 9,9 proc. (r/r) wzroście sprzedaży detalicznej w marcu, co wskazuje na możliwe ożywienie w gospodarce. Prezes NBP Leszek Balcerowicz przebywający w weekend w
Waszyngtonie na wiosennym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, powiedział, że jego uczestnicy wyrazili jak to ujął „zainteresowanie” sprawą niezależności NBP.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 4,0423 złotego, a jedno euro na 3,5886 złotego (odchyl.– 11,85 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Jeżeli Rada zdecyduje się obniżyć stopy złoty na pewno straci na wartości. Skala jego przeceny zależeć będzie od wysokości „cięcia”. Jeżeli będzie ono niewielkie i wyniesie 100 pkt. to wzrost cen dewiz powinien być jedynie nieznaczny i chwilowy. W przypadku zdecydowanej obniżki 150 – 200 pkt. (w tym przypadku prawdopodobnie ostatniej w tym roku) przecena naszej waluty może być głębsza, lecz nie powinna przekroczyć 5 proc. W przypadku gdyby Rada nie zdecydowała się jednak na obniżkę (szanse na to oceniamy na 50 proc.) złoty dalej powinien pozostać mocny.

Strategia
Eksporter: Czekaj na decyzję Rady
Importer: Czekaj na decyzję Rady

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji japońska waluta zyskała na wartości do dolara. Kurs USD/JPY zniżkował o 90 pkt. z 130,60 podczas sesji azjatyckiej do 129,70 w trakcie europejskiej. Na rynku panuje opinia, że resort finansów Nipponu z determinacją będzie bronił poziomu 130,00. Wyraz temu dał m.in. szef tego ministerstwa Masajuro Shiokawa, który podkreślał, że jen powinien znajdować się w przedziale 130,00 – 135,00.
O godz. 15.45 jeden dolar wyceniany był na 129,85 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem wszystkie wzrosty notowań japońskiej waluty względem dolara poniżej poziomu 130 należy wykorzystywać do zakupów dolarów.

Strategia
Kupuj po 129,70/80
Stop loss 129,50
Take profit 130,50

EUR/USD
Fakt niespodziewanego wejścia do drugiej rundy wyborów prezydenckich we Francji (obok obecnego prezydenta Chiraca) skrajnego prawicowca Jean-Marii le Pena zaowocował spadkiem notowań wspólnej waluty podczas pierwszej tego tygodniowej sesji. W ciągu dnia kurs EUR/USD zniżkował o 30 pkt. z „figury” 0,8900 w okolice poziomu 0,8870. Na spadek notowań wspólnej waluty ogromny wpływ ma również bardzo napięta sytuacja w Niemczech, gdzie związkowcy z IG Metall w dalszym ciągu nie mogą dojść do porozumienia z pracodawcami w sprawie podwyżki płac.
O godz. 15.45 jedno euro wyceniane było na 0,8875 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Naszym zdaniem notowania wspólnej waluty w najbliższym okresie powinny pozostawać w przedziale 0,8850 – 0,8920.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)