Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szalony dzień złotego

0
Podziel się:

Tak silnych ruchów nie obserwowaliśmy już od kilku miesięcy. Słabszy złoty powinien zostać wykorzystany przez eksporterów do zabezpieczenia pozycji walutowych, gdyż kursy nie powinny utrzymać się na tym poziomie zbyt długo.

_ KOMENTARZ KRAJOWY KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Pierwsze godziny wtorkowej sesji przyniosły bardzo silny spadek notowań naszej waluty. Seria przeprowadzanych w ostatnich dniach werbalnych interwencji mających na celu osłabienie złotego poskutkowała. Kurs dolara do złotego wzrósł z 4,0550 na otwarciu do 4,13. Z 3,68 do 3,74 w tym samym okresie zwyżkował również kurs euro do złotego. Wyższe ceny dewiz na rynku zaowocowały wzrostem odchylenia krajowej waluty od parytetu do minus 8,8 proc. Po południu rynek nieco się uspokoił oczekując na wynik posiedzenia rządu, który omawiał obecną polityka kursową. Późnym popołudniem na konferencji prasowej po posiedzeniu szef resort finansów Marek Belka powiedział, że rząd chce zaproponować przyjęcie zasady regulowania złotego. Dodał on jednak, że jest przeciwny usztywnieniu kursu złotego, a zmian w reżimie kursowym nie będzie jeśli nie zgodzi się na nie Rada Polityki Pieniężnej. Zaskakująca wypowiedź ministra przełożyła się na wzrost notowań złotego.
O godz. 16.40 jeden dolar wyceniany był na 4,0930 złotego, a jedno euro na 3,6929 złotego (odchyl.– 9,91 proc.).

Krótkoterminowa prognoza:
Tak silnych ruchów nie obserwowaliśmy już od kilku miesięcy. Słabszy złoty powinien zostać wykorzystany przez eksporterów do zabezpieczenia pozycji walutowych, gdyż kursy nie powinny utrzymać się na tym poziomie zbyt długo. Polska zmierza bowiem do Unii Europejskiej, co pozostaje głównym powodem, dla którego złoty się wzmacnia.

Strategia
Eksporter i Importer: Czekaj

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
We wtorek japońska waluta w znacznym stopniu straciła na wartości do dolara. Kurs USD/JPY, który jeszcze podczas sesji azjatyckiej wynosił 127,75 w ciągu dnia wzrósł o 100 pkt. do 128,75. Fakt ogólnego wzrostu sentymentu dla amerykańskiej waluty spotęgowany został wystąpieniem przedstawiciela resortu finansów Nipponu Haruhiko Kurody, który powiedział, że kurs jena powinien odzwierciedlać fundamenty japońskiej gospodarki. Dodał on również, że jego ministerstwo nadal bacznie obserwuje rynek.
O godz. 16.40 jeden dolar wyceniany był na 128,50 jena.

Krótkoterminowa prognoza:
Naszym zdaniem kurs USD/JPY w dalszym ciągu powinien iść do góry. Zalecamy zakupy amerykańskiej waluty na dołkach.

Strategia:
Kupuj po 128,20/40
Stop loss 128,00
Take profit 129,00.

EUR/USD
Druga w tym tygodniu sesja przyniosła silny spadek notowań europejskiej waluty. W ciągu dnia kurs EUR/USD zniżkował o ponad 100 pkt. z 0,9120 do 0,9015. Dolar zyskiwał głównie na fali silnej poprawy nastrojów na amerykańskich rynkach giełdowych, gdzie indeksy na Wall Street ostro szły do góry. Dla wzrostu wartości „zielonego” nie bez znaczenia pozostały również opublikowane o godz. 14.30 dane makroekonomiczne z USA o większym niż oczekiwano, 1,2 proc. wzroście sprzedaży detalicznej w kwietniu. Wspólna waluta traciła również z powodu nie najlepszych informacji napływających z gospodarki strefy euro o ciągłym braku porozumienia pomiędzy pracodawcami a związkowcami z IG Metall, 2,1 proc., czyli większym niż oczekiwano wzroście inflacji w kwietniu we Francji oraz spadku w maju sporządzanego przez niemiecki instytut ZEW indeksu oczekiwań ekonomicznych do 66,3 pkt. z 70,6 pkt. w kwietniu.
O godz. 16.40 jedno euro było wyceniane na 0,9020 dolara.

Krótkoterminowa prognoza:
Naszym zdaniem notowania europejskiej waluty powinny wyhamować swoje spadki. Najbardziej prawdopodobna jest ich konsolidacja w zakresie 0,9010 – 0,9120. Tym niemniej w przypadku udanego złamania technicznych wsparć na poziomach 0,9110 oraz 0,8990 nie wykluczone są dalsze zniżki kursu, nawet w okolice 0,8950.

Strategia:
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)