Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terroryści osłabili złotówkę

0
Podziel się:

Podczas czwartkowego handlu wartość polskiej waluty spadła i ponownie znalazła się po słabej stronie parytetu. Umocnienie wspólnej waluty wobec dolara przyczyniło się do zwyżki notowań euro wobec złotego

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Podczas czwartkowego handlu wartość polskiej waluty spadła i ponownie znalazła się po słabej stronie parytetu. Umocnienie wspólnej waluty wobec dolara przyczyniło się do zwyżki notowań euro wobec złotego. Kurs EUR/PLN wzrósł z 4,6095 do 4,6445. Natomiast kurs USD/PLN wahał się w szerokim przedziale, 3,8630 – 3,8955 i również był wyższy niż w środę.

Czynników, które przyczyniły się do wyprzedaży polskiej waluty można wymienić kilka. Zdaniem części analityków wpływ na notowania naszej waluty mogły mieć tragiczne wydarzenia w Turcji. Spadkowi sentymentu do złotego mogła także sprzyjać trwająca od wczoraj przecena papierów dłużnych praktycznie na wszystkich odcinkach krzywej dochodowości.

Po południu został zaprezentowany raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z którego wynika, że instytucja ta popiera plan redukcji wydatków budżetowych autorstwa Jerzego Hausnera, określając go jako „decydujący krok” do reform fiskalnych. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost PKB w 2003 roku wyniesie 3,25 proc. wobec wcześniejszej prognozy 2,9 proc. Z kolei na 2004 rok MFW prognozuje wzrost gospodarczy o 4,25 proc. wobec wcześniejszych 4,1 proc. Według raportu Funduszu mimo dalszego wzrostu eksportu w przyszłym roku wzrośnie deficyt obrotów bieżących do około 4 proc. PKB. Zdaniem MFW inflacja w tym roku wyniesie 1,5 proc., a w kolejnym będzie oscylowała poniżej 3 proc. MFW uważa, że w przyszłym roku pole do redukcji stóp procentowych jest znikome.

Zgodnie z czwartkowym komunikatem GUS produkcja przemysłowa w skali rocznej wzrosła w październiku o 12,1 proc. (prognozowano 8,8 proc.) i 10,9 proc. we wrześniu. Zaś ceny produkcji sprzedanej przemysłu (tzw. wskaźnik PPI) w skali rocznej wzrosły o 2,7 proc. wobec prognozy wzrostu o 2,1 proc. Lepsze dane niż oczekiwał rynek o produkcji przyczyniły się do lekkiego wzmocnienia się złotego pod koniec sesji.

Krótkoterminowa prognoza
W obliczu zbliżającego się weekendu polska waluta powinna się osłabić. Wpływ na notowania złotego może mieć nadal międzynarodowa sytuacja geopolityczna, a także sytuacja na rynku EUR/USD.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
W czwartek wartość amerykańskiej waluty do jena nieznacznie spadły. Kurs USD/JPY zniżkował w okolice poziomu 108,60. Inwestorzy wstrzymywali się z większą wyprzedażą dolarów obawiając się, że na rynku ponownie mogą zainterweniować proeksportowe władze Japonii. Zdaniem analityków w środę, po spadku ceny „zielonego” poniżej 107,60, sprzedały one około 800 miliardów jenów. Japońskiej walucie we wzroście nie zdołał pomóc fakt podwyższenia przez rząd w listopadowym, comiesięcznym raporcie oceny stanu gospodarki Nipponu. Bez większego wpływu pozostały również dane o 20,4 proc. (r/r) wzroście nadwyżki handlowej Japonii w październiku. Eksport zwyżkował o 5,4 proc. (r/r).
O godz. 16.35 jeden dolar wyceniany był na 108,80 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku dolarjena ciągle bez zmian. Kurs USD/JPY nadal konsoliduje się w szerokim przedziale pomiędzy poziomami 107,60 – 109,75 i jak na razie nie zanosi się na to, aby miał się z niego wybić.

EUR/USD
Podczas pierwszej części czwartkowej sesji notowania euro do dolara wzrastały. Inwestorzy początkowo kupowali wspólną walutę wykorzystując jej spadek do 1,1875/80, który nastąpił w trakcie środowej sesji amerykańskiej. Później negatywnie na wartość amerykańskiej waluty wpłynął fakt serii zamachów bombowych, do których doszło w Stambule. Podobnie jak w przypadku tych z 15 listopada, do ich przeprowadzenia przyznała się Al-Kaida. Kurs EUR/USD, który na otwarciu czwartkowego handlu wynosił 1,1883, zwyżkował do 1,1943.
Po południu, w oczekiwaniu na dane makro z USA kurs EUR/USD powrócił w okolice poziomu 1,1905. Wzmocnienie się dolara było jednak tylko krótkotrwałe. Jeszcze przed publikacją informacji o tygodniowym bezrobociu zaczął on ponownie tracić na wartości. O godz. 14:30 podano, że liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych w tygodniu do 15 listopada spadła do 355 tys. z 370 tys. po rewizji tydzień wcześniej. Na rynku oczekiwano spadku do 365 tys. z 366 tys. przed korektą. Choć dane były dobre, kurs EUR/USD powiększył wzrosty sięgając poziomu 1,1940.

Kolejna fala jego zwyżek, tym razem do 1,1969 nastąpiła ok. 15:30 po tym jak podano informację o ewakuacji Białego Domu. Jednakże już po kilku chwilach ewakuację odwołano, a kurs EUR/USD ponownie zaczął spadać.
O godz. 16.35 jedno euro wyceniane było na 1,1917 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku emocje sięgają zenitu. Dla kursu EUR/USD najważniejszym, technicznym i psychologicznym oporem pozostaje poziom 1,2000. Z kolei najbliższe silne wsparcie dla niego znajduje się na 1,1850

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)