Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień minął bez większych wahań

0
Podziel się:

W minionym tygodniu wartość krajowej waluty nie ulegała większym wahaniom, a nominalne poziomy kursów EUR/PLN oraz USD/PLN wyznaczane były wydarzeniami na rynku międzynarodowym.

_ KOMENTARZ KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
W minionym tygodniu wartość krajowej waluty nie ulegała większym wahaniom, a nominalne poziomy kursów EUR/PLN oraz USD/PLN wyznaczane były wydarzeniami na rynku międzynarodowym. Odchylenie złotego od parytetu pozostawało w zakresie minus 4 – 5 proc., co oznacza, że cena dolara poruszała się w przedziale 4,11 – 4,16, a cena euro w zakresie 4,03 – 4,0750.

W kręgu zainteresowania inwestorów znalazło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (24.09-25.09). Większość analityków, oczekiwała, że Rada zdecyduje się na ponowne obniżenie poziomu stóp procentowych o 50 pkt bazowych, głównie z powodu spadku inflacji w sierpniu do rekordowo niskiego poziomu 1,2 proc. RPP po raz kolejny nie zaskoczyła rynku i postanowiła obniżyć poziom wszystkich stóp procentowych o 50 pkt bazowych oraz utrzymać neutralne nastawienie w polityce pieniężnej. Nie sprawdziły się zatem obawy części analityków o to, że Rada nie dokona redukcji w związku z chłodno przyjętym na rynku projektem przyszłorocznego budżetu. Taka skala „cięcia” przez RPP została już wcześniej zdyskontowana przez rynek i pozostała bez większego wpływu na notowania naszej waluty. Obniżka stóp procentowych spotkała się dobrym przyjęciem ze strony premiera Leszka Millera. Wiele wskazuje również na to, że Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w tym roku może zdecydować się na ponowne poluzowanie polityki pieniężnej. Jedynym
czynnikiem, który może powstrzymać kolejną obniżkę stóp wydaje się sprawa budżetu na rok 2003. Rada przedstawi swoją opinię (zapewne niepochlebną) na temat projektu jednak dopiero po jego formalnym przyjęciu przez rząd, co nastąpi w sobotę 28 września.

Prognoza
Notowania krajowej waluty w najbliższym tygodniu powinny w dalszym ciągu pozostawać stabilne przy odchyleniu na poziomie minus 4 – 5 proc. W poniedziałek zostaną opublikowane dane o deficycie płatniczym za sierpień (NBP). Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez agencję Reuters wynosi 290 mln dolarów. Uważamy jednak, że deficyt na rachunku obrotów bieżących powinien okazać się ok. 40 mln niższy i może wynieść ok. 250 mln dolarów. Niższy deficyt budżetowy może nieznacznie wzmocnić naszą walutę. Spadek odchylenia w okolice poziomu minus 5 proc. radzimy wykorzystywać do zakupów dewiz.

Strategia:
Kupuj dewizy przy odchyleniu złotego od parytetu w okolicy minus 5 proc.

_ KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY i EUR/JPY
Miniony tydzień przyniósł wzrost notowań japońskiej waluty do dolara. Kurs USD/JPY spadł z 124,20 do 121,90.
230 pkt aprecjacja jena była spowodowana trzema czynnikami. Pierwszym z nich była realizacją przez inwestorów zysków z długich pozycji w dolarze po silnych wzrostach kursu USD/JPY. Drugim wypowiedź wiceministra finansów Haruhiko Kurody, o tym, że władze Japonii nie zachęcały inwestorów do zakupów zagranicznych obligacji w celu osłabienia jena Trzecim i tak naprawdę głównym – nadzieje uczestników rynku na szybkie reformy w Japonii. Wszystko wskazuje na to, że rząd już niedługo może zdecydować się na zasilenie środkami publicznymi borykającego się z problemem złych długów sektora bankowego. Notowania japońskiej waluty zareagowały znacznym wzrostem na informację o tym, że minister ds. usług finansowych Hakuo Yanagisawa (który stoi na drodze tych właśnie reform) może zrezygnować z zajmowanego stanowiska. Choć Yanagisawa bardzo szybko zaprzeczył tym pogłoskom, notowania jena dalej wzrastały. Według zapowiedzi premiera Koizumiego w najbliższy poniedziałek (30 września) zostanie przeprowadzona rekonstrukcja
japońskiego rządu. Inwestorzy mają nadzieję, że Yanagisawa opuści gabinet, co otworzy drogę rządowi do wykorzystania udostępnionych mu przez Bank of Japan środków finansowych na uzdrowienie sektora bankowego.

Prognoza
Naszym zdaniem bardzo prawdopodobne jest lekkie wzmocnienie jena na początku przyszłego tygodnia. Ewentualna dymisja Yanagisawy powinna poprawić nastroje, ale zapewne po raz kolejny przedstawiciele japońskich władz rozczarują rynek nie decydując się na drastyczne posunięcia prowadzące do pełnego uzdrowienia upadającego systemu bankowego, decydując się jedynie na powierzchowne zmiany.

Strategia:
Kupuj dolary na spadkach

EUR/USD
W minionym tygodniu na międzynarodowym rynku euro/dolara panowała bardzo nerwowa atmosfera. Notowania europejskiej waluty do amerykańskiej ulegały znacznym wahaniom w przedziale 0,9735 – 0,9850. Jednak inwestorzy niechętnie zajmowali większe pozycje nie będąc pewnymi co do długoterminowego rozwoju sytuacji. Jeszcze nie tak dawno spadki notowań waluty europejskiej traktowane były jako okazja do jej kupna. Po serii ostatnich danych makroekonomicznych zza oceanu oraz z Eurolandu analitycy i ekonomiści nie są już optymistami co do dalszej aprecjacji euro w tym roku. Rynek oczekuje na silny impuls, który umożliwiłby wyrwanie notowań EUR/USD z obserwowanego od dłuższego czasu przedziału. Niestety, jak dotąd sygnału takiego brakuje. Najistotniejsze dla dalszego rozwoju wypadków będą bez wątpienia kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy oraz kondycja amerykańskiego konsumenta, który obok silnych wzrostów produktywności w gospodarce USA, pozostaje jej „ostatnią linią obrony”.

Prognoza
Ostatnie wydarzenia na rynku walutowym sugerują, że dolar powoli zyskuje przewagę nad walutą europejską. Za wcześnie jeszcze by prognozować silne spadki kursu EUR/USD, ale naszym zdaniem niewykluczony jest jego spadek poniżej 0,9710. W dalszym ciągu większość banków inwestycyjnych prognozuje wzrost kursu EUR/USD do końca roku powyżej parytetu. Dużym sukcesem dla euro będzie zbliżenie się do tego poziomu, a jego przebicie uważamy za mało prawdopodobne.

Strategia:
Sprzedawaj europejską walutę na wzrostach

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)