Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wartość złotego wzrosła

0
Podziel się:

Podczas środowej sesji wartość złotego wzrosła. Odchylenie naszej waluty od starego parytetu znalazło się po jego mocnej stronie. Wraz z deprecjacją dolara wobec euro kurs USD/PLN zniżkował z 3,9740 do 3,9245, a cena euro spadła z 4,5980 do 4,5635.

RYNEK KRAJOWY
Podczas środowej sesji wartość złotego wzrosła. Odchylenie naszej waluty od starego parytetu znalazło się po jego mocnej stronie. Wraz z deprecjacją dolara wobec euro kurs USD/PLN zniżkował z 3,9740 do 3,9245, a cena euro spadła z 4,5980 do 4,5635. Zapowiadany na czwartek strajk kolejarzy został odwołany po tym, jak doszło do spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami zawodowymi Polskich Kolei Państwowych. Zmniejszyło to obawy polityczne inwestorów i skłoniło ich do zakupów polskiej waluty. Bez większego wpływu na rynek okazała się wypowiedź wicepremiera Jerzego Hausnera podczas środowego spotkania z opozycyjną Platformą Obywatelską. Jerzy Hausner powiedział, że dla sfinansowania długu publicznego w przyszłym roku zostało przyjęte założenie kursu EUR/PLN na poziomie 4,60. Według opublikowanej po południu ankiety Reuters wszyscy ankietowani analitycy nie oczekują zmiany poziomu stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu RPP. Z ankiety także wynika, że analitycy oczekują wzmocnienia złotego wobec euro
do 4,57 pod koniec listopada. Odnosząc się do produkcji przemysłowej analitycy uważają, że będzie ona nadal rosła i oczekują 8,6 proc. wzrostu w październiku. Według ankietowanych analityków stopa bezrobocia spadnie w październiku do 17,4 proc. z 17,5 proc. we wrześniu.
O godz. 16.13 jeden dolar wyceniany był na 3,9250 złotego, a jedno euro na 4,5665 złotego (odchyl.– 0,15 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Złagodzenie konfliktu PKP z rządem powinno pozytywnie wpływać na wartość złotego. Element ryzyka politycznego wciąż stwarza propozycja Ligi Polskich Rodzin dotycząca wotum nieufności wobec Jerzego Hausnera. Nie wygląda jednak na to, aby mogła znaleźć wymagane poparcie. Wydaje się więc, że notowania złotego wobec obecnych poziomów nie powinny ulec większej zmianie, choć możliwe jest dalsze delikatnie jego wzmocnienie. Wiele zależy od tego, czy złoty zdoła obronić poziom parytetu i nie powróci na jego słabą stronę.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
W trakcie pierwszych godzin środowej sesji notowania amerykańskiej waluty do jena poszły nieco w górę. Kurs USD/JPY zwyżkował z 108,61 do 109,18. Wpływ na aprecjację dolara miał fakt silnej wyprzedaży jenów za euro (kurs EUR/JPY zwyżkował z 125,01 do 126,64) oraz obawy inwestorów o to, że na rynku może dojść do kolejnych interwencji ze strony proeksportowych władz Japonii. Powszechnie uważa się, że do ukrytej sprzedaży jenów doszło zapewne zarówno w poniedziałek, kiedy to kurs USD/JPY zniżkował do 107,83, jak i we wtorek. Władze tak jak zawsze odmówiły komentarza w tej sprawie. W ciągu dnia Zembei Mizoguchi, wiceminister finansów ds. międzynarodowych powiedział, że rynek walutowy jest monitorowany z uwagą. Dodał także, że jeśli okaże się to konieczne, działania na nim będą nadal podejmowane. Z kolei Hiroshi Watanabe z tego samego resortu podkreślił, że na ostatnie zmiany ceny dolara wpływ miały przede wszystkim czynniki geopolityczne. Lekkiej przeceny jena nie zdołała powstrzymać publikacja dobrych danych
makro z Japonii. Nadwyżka na rachunku obrotów za wrzesień wzrosła w stosunku rok do roku o 37,6 proc. do 1,589 biliona jenów. Z kolei wzrost produkcji przemysłowej za wrzesień został skorygowany w górę do 3,8 proc. z 3 proc. (m/m).
W kolejnej części sesji przewagę na rynku dolarjena ponownie zdobyli jednak sprzedający „zielone”, a kurs USD/JPY zniżkował do ok. 108,80.
O godz. 16.13 jeden dolar wyceniany był na 108,84 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Japońskie władze jak dotąd twardo bronią jena przed zbytnim wzmocnieniem i nie wydaje się, żeby w najbliższym czasie miały zamiar odpuścić. Kurs USD/JPY powinien poruszać się w przedziale 107,80 - 109,60.

EUR/USD
W trakcie środowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara poszły w górę. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,1507 do 1,1637 i znalazł się na najwyższym poziomie od 31 października. Euro podobnie jak dzień wcześniej zyskiwało na fali dobrych danych z Eurolandu. We wtorek podano, że w listopadzie indeks ZEW mierzący oczekiwania, co do rozwoju koniunktury niemieckiej gospodarki zwyżkował do 67,2 pkt z 60,3 pkt w październiku i znalazł się na najwyższym poziomie od 16 miesięcy. Tego samego dnia poinformowano również o wrześniowym 5,6-proc. (r/r) wzroście niemieckiego eksportu. Z kolei w środę rano okazało się, że produkcja przemysłowa Francji poza sektorami: energetycznym, rolno-spożywczym oraz budowlanym wzrosła we wrześniu o 0,9 proc. wobec 0,5 proc. spadku w sierpniu.
O godz. 16.13 jedno euro wyceniane było na 1,1635 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Począwszy od czwartku ponownie zaczną napływać dane makro z USA. Techniczny opór na poziomie 1,1620 został pokonany. Otwiera to drogę do dalszych wzrostów kursu EUR/USD w kierunku poziomu 1,1675, a potem 1,1755.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)