Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Werbalne oddziaływanie na kurs złotego

0
Podziel się:

Okresowa zmiana układu sil na rynkach międzynarodowych i osłabienie EUR w stosunku do USD niesie za sobą potencjalne zagrożenie interwencji werbalnych w celu osłabienia PLN w stosunku do EUR.

Wydaje się iż piątkowa wypowiedź Kołodki może być pierwszym zwiastunem takich zachowań.

W piątek opublikowane zostały dane o cenach żywności za pierwsza polowe lipca. GUS podał ze ceny żywności spadlu o 1,7% w stosunku do drugiej polowy czerwca co potwierdza słabość presji inflacyjnej. Spadek cen żywności w okresie wiosenno-letnim w tym roku jest zdecydowanie większy niż w latach ubiegłych. Ceny żywności w 2002 roku spadły średnio o 2,4% podczas gdy spadki w latach 1999-2001 kształtowały się średnio na poziomie 0,7% powoduje to, iż należy oczekiwać kolejnego miesiąca spadku CPI z 1,6% w czerwcu do 1,5% w lipcu. Wzmoże to zapewne spekulacje rynku pod możliwa obniżkę stop procentowych w miesiącu sierpniu.

W obecnym tygodniu zloty powinien pozostawać w dość szerokiej konsolidacji. Potencjalnym źródłem słabości złotego mogą być kolejne wypowiedzi członków rządu odnośnie przesadnej siły złotego i potrzeby jego dewaluacji oraz publikacja danych o deficycie na rachunku obrotów bieżących w czerwcu. Kursy powinny konsolidować się w zakresach odpowiednio 4,06-4,16/17 dla USDPLN oraz 4,04-4,12 dla EURPLN (zakładamy możliwość pogłębienia spadków na EURUSD)

Dziś odbędzie się przetarg bonów skarbowych. MF wystawia bony za 600 mln złotych. Oczekujemy popytu w granicach 2 mld zl i spadku rentowności bonow 52-tygoniowych do 8,35%.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)