Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielki blef?

0
Podziel się:

Wyniki wczorajszej debaty sejmowej chyba nie były dla nikogo zaskoczeniem. Zgodnie z wcześniejszą deklaracja klub parlamentarny SLD poparł skierowanie do prac w komisjach projektów ustaw ograniczających niezależność NBP/RPP.

Nowym akcentem było poparcie dla rozszerzenia kompetencji rządu w zakresie polityki kursowej. Jak sygnalizowaliśmy wcześniej SLD będzie dążyło do przekazania rządowi pełni władzy w zakresie kształtowania reżimu kursowego i uczynienie z RPP ciała opiniodawczego. Pojawił się również pomysł przekazania kompetencji w zakresie ustalania celu inflacyjnego rządowi. Mimo pozornej determinacji wydaje się, że SLD nie poprze radykalnych propozycji w zakresie poszerzenie składu RPP jak i rozszerzenia zakresu jej odpowiedzialności. Wczoraj w wywiadzie telewizyjnym szef klubu parlamentarnego SLD J..Jaskiernia stwierdził, iż zgłaszane zmiany zostaną poddane kontroli pod katem zgodności z konstytucją. Świadomość, że proponowane zmiany są prawdopodobnie niezgodne z konstytucja a na pewno z prawem eurpoejskim daje SLD możliwość wycofania swojego poparcia w odpowiednim momencie. Przeciwko zmianom proponowanym przez PSL-UP opowiada się również prezydent Kwasniewski. W wywiadzie dla TVP uznał, iż proponowane zmiany są z punktu
widzenia praktycznego bezzasadne. Nie wspomniał jednak o wecie dla wspomnianych ustaw, lecz o kontroli ich konstytucyjności. Sytuacja wiec nie wygląda do końca tak groźnie jak mogłaby wyglądać na pierwszy rzut oka. Jednak próby administracyjnego sterowania kursem przez rząd na pewno mogą napawać obawą. Zmiana reżimu kursowego na ręcznie sterowany jest krokiem wstecz i może zdestabilizowac złotego.

USDPLN wybił się zgodnie z nasza wczorajszą sugestia z formacji trójkąta symetrycznego. Projekcja ruchu z tej formacji daje wzrost do 4,15/16. Radzimy zachować czujność już na poziomach 4,12/13, gdzie mogą się pojawić pierwsze problemy z dalszym wzrostem.

EURPLN nadal konsoliduje się w zakresie 3,75-3,78 poniżej silnego oporu na 3,79. Słabsza pozycja EURPLN wynika ze słabszej pozycji EUR na rynku międzynarodowym. Wydaje się jednak, że wsparcie powinien w najbliższym czasie zapewnić rejon 3,72-3,75 co pozwoli zachować potencjał dalszego wzrostu do 3,79. Najbliższe dni wobec braku paniki na rynku powinny przynieść prawdopodobnie konsolidacje kursów.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)